logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: Mirabela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-05-20 17:50

Mam na myśli lenistwo. Odznaczam sobie czas kiedy powinnam zabrać się za moje obowiązki i zamiast to zrobić jest jeszcze 5 minutek, potem jeszcze 5, potem kolejne 5 i tak ciągle. Przepraszam Boga za to marnotrawstwo czasu, obiecuję, że już się poprawię i znowu to robię. Co mam zrobić, by na prawdę się z tego niedbalstwa poprawić.

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-05-20 22:07

Istnieją co najmniej trzy sposoby, aby wyleczyć się ze złej organizacji czasu. Pierwszy to przestawienie priorytetów, czyli: najpierw obowiązki, potem przyjemności, jeśli zostanie Ci na nie jeszcze trochę czasu i sił. Kolejny polega na uświadomieniu sobie, że efekty Twojej pracy służą nie tylko Tobie, lecz mogą być też użyteczne dla innych ludzi, a nawet im niezbędne. Do dziś pamiętam sytuację, w której szczere "proszę, zrób to dla mnie" zapewniło mi taką motywację, że w pół godziny poradziłem sobie z czymś, czego nie mogłem dokończyć od przeszło dwóch dni. I to wcale nie robiąc to byle jak. Jest jeszcze trzecia metoda, bardzo skuteczna, ale nie życzę Ci, żeby doszło do tego w Twoim przypadku. Właściwie trudno nawet mówić w tym przypadku o metodzie, bo chodzi o to, żebyś na własnej skórze przekonała się, do czego może doprowadzić to Twoje "jeszcze pięć minutek". Straty mogą być bardzo odczuwalne i nader trudne do odrobienia.

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-05-20 23:18

Przyłączam się do pytania. Konia z rzędem temu, kto da jakąś skuteczną radę na ten problem :)
Ogólnie to chyba chodzi o gratyfikację po wykonaniu jakiegoś zadania. Zresztą, są różne podejścia. Mi pomaga sprzątanie w 15 minutowych bloczkach: zakładam sobie, że będę sprzątać tylko 15 min, i potem się okazuje, że w zasadzie dużo zrobiłam i fajnie to wygląda, więc jestem z siebie zadowolona i czasem sprzątam dalej, ale niekoniecznie.

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-05-21 21:46

Pytanie bym sobie zadała, jaka jest przyczyna, takiej postawy olewającej?
Może nie masz dla kogo się starać? Może być to problem zdrowotny. Może nie ten temperament? Samodyscyplina jak dla mnie, wypływa z miłości do drugiej osoby czy samej siebie nawet. Może i drastyczny przykład, ale kiedyś doświadczyłam takiej przyjaźni ze starszą panią. Ja już miałam małe dzieci ale mimo wszystko miałam ciągle takie natchnienie by odwiedzić tę osobę. Miejsce w którym ona mieszkała nie było zbyt bezpieczne już wieczorem, gdzie ewentualnie miałam zastępstwo męża w opiece nad dziećmi. Po tym czasie takich przynagleń, które trwały nie wiem, może około miesiąca, dowiedziałam się że pani Franciszka zmarła. Wtedy zrozumiałam, że to było ważne przeczucie ale bliskie mi osoby były ważniejsze bo to mój pierwszy obowiązek. Czasu już nie można cofnąć, dlatego wypełnianie zadań nam danych, jest ćwiczeniem dyspozycji do czegoś więcej. Wiesz taka gotowość, że tak zrobię, pójdę, spotkam się, wysłucham. To bierze się z głębi człowieka a nie przymusu że mam to zrobić a jeszcze może 5 minutek :).

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: m (---.anonymizing-proxy.digitalcourage.)
Data:   2021-05-23 19:07

Zależy ile masz lat i o jakie obowiązki chodzi oraz z czego wynika ta opieszałość. Czas jest bardzo istotny, ponieważ nie da się go cofnać. Dlatego warto nauczyc się madrze gospodarować czasem. Postaw sobie jakis cel i każdegpo dnia wyznaczaj zadania do wykonania które maja Cie do niego przyblizyć. Jesli przyczyna marnowania czasu jest zmęczenie, brak motywacji to tutaj należy cos zmienić.

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: j (---.anonymizing-proxy.digitalcourage.)
Data:   2021-05-26 22:30

Proponuje korzystać z planera. Mozesz go kupic w księgarni lub poszukać darmowych wzorów w internecie. Metoda ta polega na tym, iż codziennie stawiasz sobie zadania do wykonania, które musisz zrobić w danym dniu. Warto tez nagradzać siebie za dotrzymywania słowa. Poza tym proponuję modlitwę, powierzanie swojej pracy Jezusowi, medytacje, regularne czytanie Pisma swiętego. Warto też dzien podzielic na najwazniejsze strefy: sen, dbałość o kondycję fizyczną, praca, nauka, odpoczynek, relacje z ludźmi, czas wolny itp.

 Re: Jak się poprawić z marnotrawstwa czasu?
Autor: ania (---.pool85-48-187.static.orange.es)
Data:   2021-05-30 00:54

Ważne jest co robisz w to 5 minutek, bo może Tobie wydaje się, że jest to marnotrawienie czasu, a wcale tak nie jest. Przez 10 lat zajmowałam się domem i wydawalo mi się, ze nic nie robię, bo to maz pracuje, a ze zmęczenia padalam o 22.00, a on miał jeszcze czas i sile wieczorami grac w tenisa, czy wyjść na piwo z kolegami. Uważałam, że jestem leniwa, bo nie uprawiałam żadnego sportu, z nikim się nie spotykałam, nie pracowałam zawodowo... Okazało się, ze było zupelnie odwrotnie, ja wstawałam pierwsza zrobic śniadanie, wyprasowac rzeczy mężowi i dzieciom, zawieźć je do szkoly, zrobic zakupy, posprzątać, ugotować obiad, isc po dzieci, zaprowadzić je na zajecia dodatkowe, odrobic lekcje, wykapac, zrobic kolacje, umyć naczynia, włączyć pralke... zrobic kolacje mężowi.. tu godziny pracy są od 10-14 i od 16-20, więc maz wychodzi o 9, wracał o 15, jadł szybko i znowu uciekał do pracy, wieczorem przychodzil.o 21, a pozniej wychodził dalej, więc na pomoc przy dzieciach nie mialam co liczyć. A one do szkoly od 9-12.30, na obiad do domu i od 15- 17 znów do szkoly, a od 18-19 zajecia dodatkowe... Przez 10 lat uważałam się za lenia, bo codziennie obiecałam sobie, że poczytam książkę, zacznę uprawiać jakis sport, będę odmawiać różaniec, czytac biblie... i spowiadałam się z grzechu lenistwa, aż ksiadz mnie zapytał co robię w wolnym czasie, który moglabym poświęcić na te czynności i okazało się, ze nie mam wolnego czasu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: