logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Kacper (19 l.) (195.136.137.---)
Data:   2021-05-25 20:18

Z rodziną najlepiej na zdjęciu
Witam,
Tak jak w temacie. Tata zmarł wnet 2 lata temu. Postanowiłem po tych 2 latach się ogarnąć i pozbyć się rzeczy po tacie. Wraz z mamą wyrzuciliśmy koszule i spodnie, i wszystkie ubrania oddaliśmy na Caritas. (to było gdzieś na coronaferie). Teraz postanowiłem rozwalić stodołę po ojcu. Starczy mi stajnia. Wyrzuciłem złom ktory tata zbierał (kuzyn po mamy stronie przyjedzie i odwiezie). Wyrzuciłem złom... i wtedy się zaczęło. Wujek przyjechał i chciał kupić za pieniądze ten złom. Ja powiedziałem, że nie sprzedam i wujek przystał na to. Poszedł jeszcze raz popatrzeć na ten złom i mówi, żebym kowadła i imadła nie wyrzucał, bo to pamiątka po jego ojcu a moim dziadku. Trochę zacząłem się z wujkiem droczyć, mówiłem, że 'i tak to sprzedam', a on się złościł. W Boże Ciało wujka nie było, a dziś miał przyjechać kuzyn po ten złom, więc zacząłem wynosić dalej złom: blachy bo tzw. Garaż drewniany się zawalił. Wujek przyjechał dziś rano. Porozmawiałem z wujkiem i dialog wyglądał tak:
Ja: Wujek, mów coś.
Wujek: Co ja mam z tobą do rozmowy
Ja: (z ironią) Obraziłeś się na mnie?
Wujek: No, a jak?
Kuzyni też przyjechali wzięli całe kowadło z imadłem i chcieli kupić 'żebrówkę', ja im mówię, że im nie sprzedam nic, wujek mówi do jego kuzyna: 'Kazku, do Kacpra (do mnie) nawet się nie odzywaj'.
Kuzyn: Czemu?
Ale wujek nic się nie odezwał.

Z rodziną najlepiej na zdjęciu. I teraz moje pytanie, czy ja powinienem wujka przepraszać, czy nie? Albo inaczej zadam pytanie: Co mam robić z taką sytuacją?
Dziękuję i pozdrawiam

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-06-05 13:03

Kacper, jesteś jeszcze dość młody. Jeszcze się trochę musisz uczyć jak działają relacje międzyludzkie. Owszem, z rodziną można mieć dużo konfliktów, tak się często zdarza i stąd to powiedzenie, że z rodziną najlepiej na zdjęciu. Ale warto dołożyć wysiłku, żeby mieć dobre relacje z rodziną i wtedy jak wpadniesz w jakieś kłopoty, lub zachorujesz, to nie kto inny, tylko rodzina Cię będzie ratować, a przyjaciele nagle znikną, tak też często bywa.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym całym złomem. Wydaje mi się, że powinieneś przeprosić wujka i dać mu to kowadło, bo z tego co napisałeś, wujkowi na nim zależało. Nie rozumiem, czemu nie chciałeś pieniędzy od wujka za ten złom? Kuzynowi dałeś za darmo czy jak, czy kuzyn więcej zapłacił....? Ale nawet jak kuzyn był pierwszy, to skoro wujek chciał imadło jako pamiątkę po swoim ojcu, to ja bym mu dała, ewentualnie sprzedała (jeśli potrzebowałabym pieniędzy, a to imadło jest warte więcej niż kilka złotych). Kuzynowi byś mógł powiedzieć, że wujkowi zależało na imadle i dlatego jednak imadło poszło do wujka.
Mnie by było strasznie przykro, jakby ktoś z rodziny wyrzucił jakieś rzeczy po Tacie i nie pozwolił mi ich zatrzymać, tak po prostu. Rozumiem, że podobno się "droczyłeś" z wujkiem, ale najwyraźniej wujek tego nie odebrał jako droczenie się, tylko jako czystą złośliwość z Twojej strony, więc się mu nie dziwię, że nie bardzo chce z Tobą rozmawiać.

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-06-05 15:44

Nie rozumiem, po co wchodzisz w zbędne konflikty z wujkiem. Nie rozumiem, dlaczego skoro jak piszesz, wyrzucasz złom, to nie chciałeś ani darmo, ani nawet odpłatnie przekazać wujkowi pamiątek po jego ojcu. Masz jakiś sensowny powód? Podałeś go wujkowi? Moim zdaniem źle się stało. Nastolatek, który sobie pogrywa z dorosłym (i nazywa to droczeniem się, nie podaje powodu odmowy), mądrze się nie zachowuje. Ani grzecznie, ani sensownie. Wcale się nie dziwię, że wujka to zabolało. I nie ma ochoty z Tobą rozmawiać. Budujesz konflikty. Po co?
Moim zdaniem nalezy wujka przeprosić i wyjaśnić sytuację.

Poza tym nie jestem wcale pewna, czy 15-letnie dziecko ma jakiekolwiek prawo dysponować majątkiem rodziny, w tym pamiątkami. Więc ostrożnie.

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Kacper (---.centertel.pl)
Data:   2021-06-05 17:59

Witajcie,
Do Marta :
Czego nie rozumiesz,,z tym złomem"?
A co do pytań, to wujek się na mnie obraził w ten sam dzień, gdy oddałem mu kowadło z imadłem, a kuzynowi nic nie dałem, bo on chciał kupić coś innego - żebrówkę nie imadło z kowadłem.

Do Hanna.
Nie chciałem oddać wujkowi tego złomu, bo że złomu są pieniądze i już je mam.

Pozdrawiam

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-06-05 18:13

"Nie chciałem oddać wujkowi tego złomu, bo że złomu są pieniądze" - To niczego nie wyjaśnia. Wujek chciał odkupić (a o tym sam pisałeś, cytuję: "Wujek przyjechał i chciał kupić za pieniądze ten złom"), więc byłyby dla Ciebie pieniądze od wujka.

Uważam, że piszesz niezbyt jasno, więc trudno się w tym połapać. Jeśli tak samo niejasno mówisz, to o konflikty jest bardzo łatwo.

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-06-06 00:23

Kacper, Hanna słusznie zauważyła, że piszesz niezbyt jasno, może trochę skrótowo opisałeś całe zajście, i trochę trudno się połapać. Wujek od Ciebie dostał kowadło i imadło (za darmo, bo to chciał jako pamiątkę), a kuzynowi sprzedałeś żebrówkę i coś tam jeszcze, a mimo to wujek się obraził? Możliwe, niektórych ludzi nie zadowolisz, choćbyś na rzęsach stawał. Możesz próbować wujkowi wyjaśnić, że kuzyn był pierwszy z ofertą wykupu złomu i dlatego on wziął większość, a jak wujkowi dalej zależy na tym konkretnym złomie, to niech kupi od kuzyna....? Albo, żeby udobruchać wujka, możesz powiedzieć, że jak tylko będziesz miał jakiś następny złom czy coś, to w pierwszej kolejności powiadomisz właśnie jego.
"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi" (Mt 5, 9). Wiem, że nie jest łatwo być tym, który wprowadza pokój w rodzinie, ale postaraj się na ile możesz.

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Kacper (---.centertel.pl)
Data:   2021-06-06 05:16

Ok. To napiszę jaśniej:
Wujek wziął sobie już kowadło i imadło i ma już to co chciał.

Kuzyn nic nie kupił, bo powiedziałem, że mu nie sprzedam i kuzyn nie ma żadnego złomu.

Pozdrawiam

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-06-07 14:02

Wiesz co Kacper, w Twoich postach to Ty jawisz mi się jako osoba konfliktowa, wywołująca niepotrzebne zatargi i taka, z którą najlepiej się wychodzi na zdjęciu. I o co cała wojna? O niewiele wart złom. Ile dostałeś za te druty, 100 zł czy jeszcze mniej? I co Ci szkodziło sprzedać je kuzynowi, skoro były mu potrzebne? On by miał taniej niż w sklepie, a Ty byś miał parę groszy i lepsze relacje w rodzinie.
Osobiście kowadło po dziadku szybciej bym oddała do lokalnego muzeum niż na złom. Są rzeczy materialnie warte niewiele, ale takie, których wartość poznawcza, sentymentalna itp. jest nieoceniona.
Wujka przeproś. Sorry, ale zachowałeś się jak smarkacz.

 Re: Czy powinienem przepraszać wujka?
Autor: Krystyna (---.elblag.vectranet.pl)
Data:   2021-06-07 18:54

Widzisz Kacper, dla Ciebie te stare narzędzia metalowe to złom, a dla starszych ludzi pamiętających dawne czasy, mogą to być rzeczy bezcenne. Takie kowadło po ojcu, gdzie to oczyma wyobraźni wujek widzi przy nim pewnie ojca kującego metal, czy jakieś inne stare urządzenie gospodarcze, przy którym być może pracował będąc w Twoim wieku...
Wartość sentymentalna, niewymierna, a tym bardziej niepodlegająca przeliczeniu po cenie złomu. Musiało być bardzo przykro wujkowi, że wszystko tak na kasę przeliczasz. Dobrze jest zamiast pochopnych słów, decyzji spojrzeć na sytuację od strony drugiej osoby, zwłaszcza, kiedy to osoba starsza.
Może znajdziesz jeszcze coś fajnego w tych starych rzeczach, to zaproponuj wujkowi, czy może chciałby to coś, a relacje między Wami poprawią się?

I byłoby to z pożytkiem dla Ciebie... Wujek to często prawie jak tata i kiedy potrzeba to pośpieszy z pomocą. A Ty Kacper masz dopiero 19 lat i tej pomocy na pewno będziesz potrzebował.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: