logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Danuta (77.111.247.---)
Data:   2021-05-27 13:07

Mam problem i proszę o pomoc. Chciałabym dowiedzieć się czy mogę przyjmować teraz Komunię Sw?. Opiszę swoją sytuację. Długo żyłam w związku niesakramentalnym prawie 13 lat. Mój były partner znalazł sobie inną partnerkę i zostałam sama. Czy w obecnej chwili mogę przyjmować Komunię Świętą?

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-05-27 21:17

Najpierw spowiedź, bo trwanie w takim stanie było grzechem, połączonym z brakiem pragnienia nawrócenia ("bo nam jest dobrze razem"). Najważniejsze, że w tej chwili możesz uzyskać rozgrzeszenie, skoro partner, czyli de facto przyczyna i wspólnik grzechu odszedł. A po rozgrzeszeniu, jak wiadomo, w stanie łaski uświęcającej możesz przyjąć Komunię.

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Ona (---.30.19.93.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-05-27 21:32

Jeżeli po ważnej spowiedzi otrzymasz sakramentalne rozgrzeszenie, to tak.

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-05-27 22:24

Po odbyciu Sakramentu Pokuty oczywiście tak.

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: zielona_mrowka (---.interkar.pl)
Data:   2021-05-27 22:30

Możliwość przyjmowania Komunii św jest uzależniona od Twojego bycia w stanie łaski uświęcającej a nie działań czy poczynań innych osób. Na podstawie tego co napisałaś nie można odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ale jeśli pójdziesz do spowiedzi, otrzymasz rozgrzeszenie to nic nie będzie stać na przeszkodzie (do czasu popełnienia przez Ciebie grzechu ciężkiego, ale po nim znów spowiedź zazwyczaj jest wystarczająca)

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-05-27 22:47

Danuto,

Skoro jesteś skończyłaś z grzechem, to jak najbardziej powinnaś pójść do spowiedzi. I przyjąć Komunię św.

 Re: Partner znalazł inną. Czy teraz mogę do Komuni św.?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-05-30 11:48

Nie masz już przeszkód w życiu z Panem Bogiem, który nas zapewnia, że: 
"15 Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela5 da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie." J 14, 15-17 
Wniosek z tej sytuacji jest jeden że to, co budowane jest na piasku czyli bez mocnych fundamentów, nie ma szansy przetrwania. Kiedy wiążemy swoje życie z Panem Bogiem, to nasze kryzysy czy małżeńskie czy pośród przyjaciół zawsze mają w Bogu swoją ostoję. Mamy odniesienie do Stwórcy i na jego wzór, szacunek i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Trwanie w relacji bez Boga czyli bez sakramentu małżeństwa sprawia że dajemy złe świadectwo dla naszych bliźnich, gdyż prawdziwa miłość, to odpowiedzialność za innych. Danuto, moja imienniczko :) Przeżyłam z moim mężem sakramentalnym 38 lat i wcale nie było łatwo ale dzięki Bogu, który był z nami i przy nas nauczyliśmy się miłości oblubieńczej, "miłość oblubieńcza, wyrażająca się w całkowitym darze z samego siebie." Noc ciemna.
https://www.fronda.pl/a/ks-prof-robert-skrzypczak-zycie-seksualne-katolikow-albo-adam-i-ewa-w-poszukiwaniu-aureoli-cz-2,160371.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: