logo
Piątek, 12 sierpnia 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Sakrament chorych a związek niesakramentalny.
Autor: Paweł (---.play-internet.pl)
Data:   2021-07-11 08:27

Czy osoba żyjąca w związku niesakramentalnym (nie maga wziąć ślubu bo jedno z nich jest po rozwodzie) może przyjąć sakrament chorych? Czy odpuszcza on wtedy także grzechy i pozwala na przyjęcie Komunii?

 Re: Sakrament chorych a związek niesakramentalny.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-07-11 12:54

Coś chyba pomieszałeś, a mianowicie przyjęcie Wiatyku i sakramentu namaszczenia chorych. Namaszczenie chorych ma na celu przede wszystkim umocnienie chorego na drodze powrotu do zdrowia fizycznego i duchowego. Wiatyk natomiast to "ostatnia deska ratunku" dla osoby, która odchodzi z tego świata, bo będąc w realnym niebezpieczeństwie śmierci nawet ktoś, kto żył w związku niesakramentalnym nie jest już w stanie grzeszyć i dlatego może pojednać się z Bogiem.
Co innego sakrament chorych: myślisz, że ktoś zaprosi księdza (mającego świadomość, że osoba do której idzie pozostaje z zapraszającym w związku niesakramentalnym) i ten ksiądz czym prędzej tam pobiegnie? Pomyśl raz jeszcze.

 Re: Sakrament chorych a związek niesakramentalny.
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-07-11 14:54

Nieustanne kombinacje :) Pawle, skoro ktoś wybiera życie w ciężkim grzechu czyli jest, chce być, w związku niesakramentalnym, tym samym wyklucza siebie z udziału w sakramentach świętych. Przez taki wybór kpi się z bogactwa wiary i Kościoła Świętego.
Owszem na łożu śmierci, jeśli otrzyma taką łaskę, że zdąży się nawrócić, wyspowiadać i przyjąć sakrament chorych, to miłosierdzie Boże nikogo nie odrzuca. Ja jednak bym proponowała nie czekać do śmierci, tylko nawróciła się za życia doczesnego i podjęła właściwe kroki by nie trwać w "kombinacjach".

 Re: Sakrament chorych a związek niesakramentalny.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-07-11 16:24

Każdy moment życia jest właściwym do nawracania. Ale to pytanie należy zadać kapłanowi, który byłby proszony o udzielenie sakramentów. Sakrament chorych udzielany jest w różnych okolicznościach zaawansowania choroby, w bezpośrednim zagrożeniu życia. Tylko kapłan może to rozeznać w oparciu o poznanie konkretnej osoby i konkretnej sytuacji.

https://prawokanoniczne.uksw.edu.pl/sites/default/files/Teksty/Pojedyncze/03-Janczewski-Przyjmujacy.pdf

Link do Prawa Kanonicznego w temacie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: