logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.31.177.16.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-08-11 16:07

Od 2 lat pracuje w firmie, gdzie jest mobbing, a szef nic z tym nie robi. Szukam innej pracy już 2 lata, modlę się o to, wysyłam wszędzie CV, ale bez odzewu. Dostałam już nerwicy przez tą pracę. Nie wiem, co zrobić, żeby zmienić tę sytuację. Doradźcie co mogę zrobić, żeby znaleźć inną pracę.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-08-29 15:59

Cześć,
współczuję Ci ponieważ, sam narzekam na swoją pracę.
Niewiele wiadomo jak Ci pomóc. Kilka informacji:
1. Czy jesteś w stanie zmienić miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy?
2. Trudno doradzić, nie wiedząc w jakiej branży i na jakim stanowisku pracujesz. Jakie masz zdolności informatyczne - Excel, VBA, Powerpoint, SQL, może programowanie - Java, C++, itd. Być może warto zainwestować w rozwój osobisty i się dokształcić. W internecie jest dużo darmowych poradników do nauki tych programów/ języków programowania.
3. Z czego wynika mobbing? Czy ludzie krzywdzą Cię z powodu wyników w pracy (naciskają na lepsze wyniki, "więcej i lepiej"), czy wynika to z wiary, poglądów politycznych i innych osobistych powodów? To pierwsze jest niemal wszędzie w pracy. Nowa praca też będzie zła i będzie nacisk na "szybciej i lepiej". To oczywiście nie tłumaczy mobbingu - jest naganny. Drugi przypadek powinien spotkać się ze zdecydowaną reakcją z Twojej strony. Nie wolno prześladować z powodu wyznania, pochodzenia, płci. Przed zmianą pracy warto zasygnalizować u pracodawcy chęć zmiany stanowiska/ zmiany, aby odseparować się od ludzi, którzy Cię krzywdzą, jeżeli uwagi o złym traktowaniu nie działają.
Pozdrawiam i życzę powodzenie w poszukiwaniach,
Z Panem Bogiem

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: HalinaMR (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-08-29 17:28

Magdaleno, mobbing jest teraz - niestety - bardzo częstym zjawiskiem. Może zamiast zmiany pracy, zastanów się jak sobie poradzić z tym problemem. Nie masz żadnej gwarancji, że w nowym zakładzie będzie lepiej... Ucieczka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Może zamiast rozpaczliwie myśleć o zmianie zakładu pracy, poczytaj literaturę fachową lub skorzystaj z pomocy doradcy personalnego. Życzę Ci profesjonalnych relacji w pracy i zdrowia.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.susi.pl)
Data:   2021-08-31 16:25

Wiem, że nie mam gwarancji, że w nowej pracy będzie lepiej, ale ja już dostałam nerwicy przez ta pracę. Nie śpię w nocy, w dzień jestem zmęczona, tym bardziej, że jest to ciężka praca fizyczna. Pracuję na sortowaniu odzieży, praca stojąca 8 godzin. Rozważałam zmianę miejsca zamieszkania, ale po odliczeniu kosztów wynajmu mieszkania mało co mi zostanie z wypłaty, biorąc pod uwagę fakt, że kobiety w większości miejsc pracy zarabiają najniższą krajową. Nie wiem w jaki sposób miałby mi pomóc doradca personalny. Zastanawiam się, czy rzeczywiście wolą Bożą jest, żeby człowiek cierpiał psychicznie w pracy? Czy Pan Bóg nie chce, żeby człowiek był szczęśliwy i spełniony w pracy?

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-08-31 22:50

"Zastanawiam się, czy rzeczywiście wolą Bożą jest, żeby człowiek cierpiał psychicznie w pracy? "
Nie jest.

Być może doradca personalny pomógłby Ci znaleźć perspektywę podniesienia kwalifikacji, abyś mogła zajmować się czymś innym. Są różne kursy zawodowe (także darmowe lub prawie darmowe, finansowane np. przez miasta).
Przykład:
Moja koleżanka uczy krawiectwa na takich kursach, kobiety sobie potem dobrze radzą, zakładają punkty uslugowe lub znajdują w nich pracę itd.. Jest duże zapotrzebowanie na takie usługi. Umiem sobie przyszyć guzik i nie tylko, ale wszywanie zamka do ocieplanej kurtki jest dla mnie zbyt skomplikowane i komuś muszę takie rzeczy zlecać...

Kwestię snu warto uregulować medycznie. Długo tak pewnie bez szwnkku nie pociągniesz, niedosypiając.

Naprawdę w większości miejsc pracy kobiety zarabiają najniższą krajową? Nie wierzę. Myślę, że masz w tym złe rozeznanie (i tu też doradca by pewnie sprostował, podpowiedział, urealnił myślenie).
Dane z roku 2020, publicznie dostępne, mówią, że najniższą krajową zarabiało ostatnio tylko 1,5 mln Polaków (płci obojga). Nawet gdyby były to 3 miliony (smutne), to wg moich rachunków nie jest to nadal żadna większość, skoro pracuje ok. 17 mln osob (ta liczba za: https://www.zadluzenia.com/ile-osob-pracuje-w-polsce/).

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2021-08-31 23:44

Pan Bóg nie stworzył człowieka po to, aby cierpiał. To nie miałoby sensu. Prawdą jest, że rzeczywiście zmiana pracy może niekoniecznie zamknąć temat mobingu. Po prostu nie chodzi o to, jak nazywa się firma, w której pracujemy, ale o to, na co pozwalamy pracodawcom. Albo współpracownikom.
Nie ustawaj. Nie wysyłaj setek CV, to nie ma sensu. Wyślij kilka, ale tak je redaguj, aby idealnie pasowały do pracy, o którą się starasz. Poczytaj, jak napisać dobre CV. Nie miej jednego CV na wszystkie okazje. Inna praca, to inne cv - skrojone "na miarę".

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.susi.pl)
Data:   2021-09-01 17:17

Tylko, że mieszkam w regionie, gdzie jest bardzo mało ofert pracy dla kobiet. Często kobiety muszą wykonywać ciężką pracę fizyczną, bo taki jest rynek pracy w tym regionie. Dlatego w moim przypadku szukanie pracy trwa bardzo długo i trafić na odpowiednią pracę tutaj to graniczy z cudem. Akurat zapotrzebowanie na krawcowe w moim regionie jest małe.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Estera (---.146.33.204.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-09-01 17:53

Magdaleno, czy Ty aby nie wychowałaś się w rodzinie dysfunkcyjnej (alkohol, przemoc)? To, co piszesz, mocno na to wskazuje. Jeśli tak, to sugeruję terapię. Psycholog pomoże Ci wziąć życie we własne ręce, odzyskać nad nim kontrolę i zacząć działać. Na razie na wszystko odpowiadasz "nie da się". Trudno komuś takiemu pomóc

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-02 08:42

Idź do doradcy zawodowego, bezpłatni są w Powiatowym urzędzie pracy i w wojewódzkim. Pomoże odkryć Ci mocne strony, zredaguje CV, poszukasz kierunków rozwoju zawodowego. Może coś piszesz nie tak o sobie w dokumentach aplikacyjnych. Może potrzeba podnieść kwalifikacje.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-09-02 11:43

Magdaleno,
nie wiem nic konkretnego na temat twoich umiejętności, doświadczenia, wykształcenia. Ale zawód krawcowej to bardzo szerokie pojęcie. Można "przeszywać mankiety". A można od zera pobierać miary od zamożnych klientów i szyć im kompletne ubrania na zamówienie.
Czy stębnówka, czy overlock itd.. Wiem, że to nie jest portal branżowy. Stosunkowo dużo zarabiają krawcowe sukien ślubnych, ale to kurczący się rynek - konkurencja z Chin i ogólnie Dalekiego Wschodu. Warto także podnosić kwalifikacje w urzędzie pośrednictwa pracy ( np. obsługa maszyn krajalniczych - programowanie wykrojów, projektowanie ubrań itd.).

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-09-02 15:54

Krawiectwo było wyłącznie przykładem. Widzę, że wzbudziło zainteresowanie, ale nie Twoje :) Dopytałam i dowiedziałam się, że wszyscy absolwenci konkretnego kursu, którzy chcieli pracować w tym zawodzie, radzą sobie, pracują, niekiedy na swoim. Nie pracują w tym zawodzie te osoby, ktore kształciły się dla potrzeb własnych - np. dla dużej rodziny lub jako hobby.
Pytałaś, co zrobić, żeby znaleźć lepszą pracę. Podsumujmy:
1) skonsultować się z doradcą, poszukać kierunku, który by korelował z Twoimi mozliwościami i predyspozycjami oraz rynkiem pracy
2) dopracować precyzyjne CV
3) podnieść kwalifikacje, jeśli są za niskie lub nieadekwatne do szans zatrudnienia (nie mówić, że się nie da) - wykorzystać np. oferty kursów, także refundowanych w części lub w całości
4) nie zakładać, że się na pewno nie uda; nie utwierdzać się w przekonaniu, że nie ma pracy dla kobiet albo że jest tylko taka na poziomie najniższej krajowej. Bo to nieprawda.
Zadbać o kondycję psychiczną.
Wiem, łatwo się mówi: zmień myślenie. Ale coś jest na rzeczy!
Powodzenia.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.susi.pl)
Data:   2021-09-02 17:13

Tak, wychowałam się w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie był alkohol. Co do kwalifikacji to mam skończone studia-kierunek bibliotekoznawstwo. Wiem, że w tym zawodzie ciężko znaleźć pracę. Jeśli chce się dostać jakąś lepszą pracę, to wszędzie wymagają doświadczenie w tym konkretnym zawodzie, a skąd ja mam je zdobyć, jeśli nikt mnie nie chce zatrudnić. Miałam konsultacje z chrześcijańskim trenerem kariery, sprawdzał moje CV, wszystko było OK. Myślałam też, żeby założyć swoją działalność gospodarczą, ale jest bardzo duża konkurencja na rynku i trudno się przebić.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-02 19:06

Magda
Jak zdobyć doświadczenie? Zaproponować, że odbędziesz staż lub w ramach wolontariatu.
Lub naprawdę rozważyć zmianę miejsca zamieszkania na większą miejscowość.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-09-02 23:45

https://lustrobiblioteki.pl/oferty-pracy-dla-bibliotekarzy/
Na pewno znasz te stronę. Oferty pracy w zawodzie generalnie są, zapewne aktualne. Może daleko, nie wiem. Pomysł stażu czy wolontariatu warto wykorzystać (są i staże na tej stronce).
Poza tym jeżeli byłaś w stanie skończyć studia, to znaczy, bardzo optymistycznie, że jesteś w stanie się (do)kształcić, sprofilować, przekwalifikować, uczyć się nowych rzeczy itd. Nie musisz wykonywać prac, do których starczy, jak przypuszczam, z biedą ukończona podstawówka.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-09-03 10:31

Może przed upragnioną pracą w bibliotece dobrze byłoby nabyć doświadczenia na przykład w księgarni lub antykwariacie. Być może przed księgarnią popracować w zwykłym sklepie (wyrobić uprawnienia obsługę kasy fiskalnych, nie poprzestawać tylko na wykładaniu towaru na półkę). Trzeba chwytać się wielu możliwości, aby osiągnąć to, co zamierzamy.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-03 15:57

Magdaleno,

A może spróbuj porozmawiać w swojej sprawie z ks. Proboszczem. Być może coś będzie wiedział i Ci podpowie lub wskaże. Nie trać cierpliwości i nadziei, bo nigdy nie wiadomo, skąd może przyjść pomoc. Z Bożą pomocą pokonasz trudności i kłopoty.

Pozdrawiam

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.susi.pl)
Data:   2021-09-03 17:51

Byłam na stażu w Urzędzie Gminy jako pracownik biurowy. I teraz jak aplikuję na jakieś stanowisko pracownika biurowego, to nie ma odzewu, bo dla pracodawcy to za mało. Znam tą stronę lustrobiblioteki.pl. Ale akurat w moim regionie nie ma na razie pracy w moim zawodzie i rzadko się zdarza w moim miejscu zamieszkania.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: ABC (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-03 19:33

Co zrobić, żeby zmienić tę sytuację? Może po prostu mówić i Bogu, i zaufanym osobom (które nie rozpowiedzą tego wszystkim wokół, ale jeśli usłyszą coś o wolnym stanowisku, to dadzą Ci znać), że chciałabyś mieć lepszą pracę.
Pracowałam przez kilka lat w firmie, w której panował mobbing ze strony szefostwa, wręcz despotyzm. Długo by pisać, ale tak się to na mnie odbiło, że jadąc do pracy wręcz codziennie płakałam, krzycząc Bogu, że nie wytrzymam tam ani dnia dłużej. Dzięki znajomej, która wiedziała, że szukam innej pracy a dowiedziała się o wolnym stanowisku w pewnym zakładzie, i po prostu mi o tym powiedziała, znalazłam tę inną pracę. Uwolniłam się od szefa despoty, ale wpadłam za to w zupełnie inne, ale też "bagno" - bagno prześladowania katolików i wiecznego propagowania na wszelkie sposoby jakiegoś ogólnego zdeprawowania. Bardzo cierpiałam przez kolejne kilka lat - tym razem na szczęście krócej - i znów modliłam się o zmianę pracy. Jednak to w tej drugiej pracy poznałam swojego wtedy przyszłego pracodawcę i kiedy naprawę miarka się przebrała, nie zawahałam się spytać go o pracę. Teraz mam wreszcie normalną pracę i nadzieję na to, że ona jak najdłużej normalna pozostanie. Gdyby nie tkwiące gdzieś przez cały ten czas z tyłu głowy myśli, że ponoć Pan Bóg z każdego zła może wyprowadzić jakieś dobro, nie dałabym rady. Patrząc z perspektywy czasu widzę, że w poprzednich pracach traciłam zdrowie, nerwy, ale też zyskiwałam umiejętności, wiedzę, znajomości, które po prostu ułatwiają aktualną pracę, nawet bardzo. Nie wiem jak długo będę pracować, czy sytuacja się nie pogorszy, nie wiemy co nas czeka. Życzę Ci jednak tego, czego mi tak bardzo brakowało przez lata tkwienia w beznadziejnych pracach - nadziei na to, że jeszcze może być lepiej.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-09-04 17:43

Magda, wpadłaś w typową dla DDA wyuczoną bezradność. Twoja sytuację da się zmienić, o ile rzeczywiście tego zechcesz i będziesz otwarta na zmiany i Boga. Ustaliliśmy już w tym wątku, że Bóg chce szczęścia dla człowieka, w tym szczęścia w pracy. Tylko... Pytałaś Go, w jakiej pracy i w jakim miejscu On Cię chce? Czy wolisz iść swoją drogą. Zastanów się, czy to bibliotekarstwo nie było przypadkiem formą ucieczki i szukaniem ciepłego miejsca dla siebie na przeczekanie do śmierci. Cóż, nie wyszło.
Z każdego odludzia i miejsca bez perspektyw można wyjechać. W chyba wszystkich miastach są niedobory pracowników w marketach, tam nieźle płacą. To tak na początek.
O ile mi wiadomo, pełna nazwa Twego kierunku studiów to bibliotekoznawstwo i informacja naukowa - pamiętasz o tej drugiej części? Daje wiele możliwości - sekretariat, archiwizacja, wszelkie zawody, gdzie trzeba umieć znaleźć informacje i ogarnąć kilka spraw naraz. Z zawodów pobocznych, pewnie dobrze byś się sprawdziła jako recepcjonistka, sekretarka medyczna. Jeśli masz przygotowanie pedagogiczne, możesz się zaczepić jako pomoc w przedszkolu. Brałaś to wszystko pod uwagę? Myślę, że doradca zawodowy wskazałby Ci jeszcze więcej szans. Tylko otwórz oczy i wyjdź ze swojego światka.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Magdalena (---.susi.pl)
Data:   2021-09-05 10:42

Co do kierunku studiów, to był wybrany przypadkowo. Wtedy nie pytałam Boga, jaki kierunek wybrać i teraz tego żałuję, ale czasu już nie cofnę. Robiłam kiedyś test predyspozycji zawodowych i wyszło mi, że powinnam właśnie wykonywać zawód bibliotekarza albo pracownika biurowego. Jeśli jestem introwertykiem to nie widzę sensu, żeby się męczyć w pracy, która wymaga dużego kontaktu z ludźmi. Osobowość też ma znaczenie w szukaniu pracy. Szukam pracy też w wyżej wymienionych zawodach, ale jak powiedziałam wcześniej brak doświadczenia mnie dyskwalifikuje. Mogłabym zaryzykować i stąd wyjechać do większego miasta, ale nie chce zostawić mamy samej, tym bardziej że też nie ma zdrowia. Jeden ksiądz mi powiedział, że prawdopodobnie Bóg chce mnie mieć w obecnej pracy, więc już sama nie wiem, co zrobić.

 Re: W firmie mobbing. Co zrobić, żeby znaleźć inną pracę?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-09-05 19:37

Mama może wyjechać z Tobą albo przeprowadzić się do Ciebie za jakiś czas.
Idź na terapię DDA, tam Ci pomogą otworzyć się na zmiany. Na razie mam wrażenie, że Ci w gruncie rzeczy dobrze tam gdzie jesteś. A w każdym razie nie na tyle źle, żeby ryzykować zmianę życia. W końcu lepsze znane zło niż nieznane dobro...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: