logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Instytut zakonny a stowarzyszenie życia apostolskiego
Autor: Jerzy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-08-16 17:30

Dzień Dobry, bardzo mnie ciekawi ten temat
Jak kojarzę stowarzyszenia apostolskie to wyglądają praktycznie tak samo jak instytuty zakonne. Mieszka się razem, są habity, siostro/bracie. Gdzie jest ta różnica?

Słyszałem że chodzi o śluby, że w stowarzyszeniach jest jakoś inaczej. Jednocześnie dowiedziałem się że śluby są składane i w instytutach świeckich jeśli takowy chce je mieć.

Bardzo proszę o pokazanie różnic stowarzyszenia i instytutu zakonnego

 Re: Instytut zakonny a stowarzyszenie życia apostolskiego
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-08-18 18:54

"Formom wspólnotowym KPK 1983 poświęca 173 kanony. Normy wspólne wszystkim instytutom życia konsekrowanego są zawarte w kanonach 573–606, regulacje dotyczące instytutów zakonnych mieszczą się w kanonach 607–709; do instytutów świeckich odnoszą się kanony 710–730, a stowarzyszeniom życia apostolskiego kan. 731–746. Sam podział jest trochę problematyczny, ponieważ tytuł trzeciej części księgi drugiej nosi tytuł Instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego. Z całą pewnością do instytutów życia konsekrowanego należą instytuty zakonne i instytuty świeckie. Natomiast stowarzyszenia życia apostolskiego są jakby do nich dołączone. Całość wyjaśnia kan. 731, w którym wyraźnie powiedziano, że do instytutów życia konsekrowanego zalicza się także stowarzyszenia życia apostolskiego. Istotnym argumentem za zaliczeniem instytutów zakonnych i świeckich do instytutów życia konsekrowanego jest fakt, że w jednej i drugiej formie składa się zobowiązania do praktykowania trzech rad ewangelicznych. Te zobowiązania są obligatoryjne. W stowarzyszeniach natomiast są one fakultatywne, zależnie od regulacji przyjętych w konstytucjach. Mogą także istnieć stowarzyszenia, w których żadnych świętych więzów członkowie nie składają. To uzasadnia niejako dołączenie stowarzyszeń życia apostolskiego do instytutów życia konsekrowanego10."

Źródło: http://bc.upjp2.edu.pl/Content/4170/11_skorupa_art_zycie_konsekrowane.pdf

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: