logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Michał (---.toya.net.pl)
Data:   2021-08-25 11:20

Dzień dobry.

Czy wiara w siebie (we własne możliwości, w swoje zdolności, siłę do działania) jest również ważna w życiu chrześcijanina? Kilka osób w moim życiu, które były związane z Kościołem, namieszało mi w głowie, potem się po części z tego wycofały. Potem znów spotkałem na rekolekcjach inne osoby, które skrytykowały naukę tych pierwszych.

Ponoć wiara w siebie jest też ważna w życiu, i to nie tylko w życiu nie-katolików ale także i w życiu po prostu każdego. Nie kłóci się to z wiarą w Boga i wiarę Bogu. Kilka osób skrytykowało mnie kiedy 10 lat temu oponowałem za wiarą w siebie. Wynikała ona wtedy właśnie z wiary w Boga, to On dał mi pewność siebie opartą na pokornym wsłuchiwaniu się w głos Jego.

Słowa osób, które mnie skrzywdziły cały czas we mnie pracują. Kiedy mam szukać atrakcyjniejszej pracy, bądź iść na inny kierunek studiów, boję się, że będę wierzyć w siebie kiedy je skończę, a nawet boję się je zaczynać bo mam wrażenie że mam mało wiary w siebie co odbiera mi pewność i wolitywność w tym działaniu.

Proszę o rozeznanie, czy: wiara w siebie kłóci się z wiarą w Boga?

Dzięki
M.

 Re: Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Mateusz (---.beskidmedia.pl)
Data:   2021-08-26 20:10

Bycie wielkim dla katolika to nie grzech pod warunkiem, że tę wielkość właściwe się rozumie. Bycie wielkim dla katolika to oddać całkowicie swoje życie Bogu i z pokorą przyjmować to co się wydarzy. Np. próbujesz się dostać na lepsze studia - uda się to dobrze/ nie uda się też dobrze. Po prostu pokora.
Ponadto nie należy się chlubić z sukcesów i tego co posiadamy na zasadzie, że to moja zasługa, bo wtedy karmimy pychę. Wszystko jest Bożym darem oraz łaską. Wtedy jest się wielkim.

 Re: Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-08-26 22:26

Wierząc Bogu, tym samym budujesz wiarę w swoje możliwości. Wiesz przy tym, że bez Boga i jego łaski, nic byś nie uczynił, nic byś nie miał. Tak myśli człowiek wierzący. Duch Święty prowadzi ku przemianie serca, z czego wynikają piękne owoce, jako wynik naszych działań.

Lęk pochodzi od złego ducha, który wobec powstającego dobra, będzie wszystko robił by Cię zniechęcić, byś się wycofał. Tu jednak potrzeba osobistego rozpoznania, bo nie wszystkie dobre rzeczy, są akurat naszym zadaniem. Potrzeba roztropności, by podjąć to, co właściwe i przeznaczone dla nas tu i teraz.

 Re: Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-08-26 23:40

Wiara w siebie nie kłóci się z wiarą w Boga, o ile zachowamy pewne proporcje, porządek. Nasze umiejętności, talenty, predyspozycje są wyposażeniem danym od Boga. To, co wypracowujemy, jest - jak wierzę - też możliwe dzięki Bogu. Nie ma sensu w fałszywej pokorze udawać gorszego, głupszego, słabszego niż się jest. To poniekąd zaprzeczałoby temu, co dał nam Pan Bóg. Uznać, że nas obdarza, zachować wdzięczność, rozwijać to, co otrzymaliśmy - to jest dobra droga.

Oczywiście można się kształcić, doskonalić kompetencje, rozwijać się, wybrać atrakcyjną pracę, dobrze zarabiać itd. Wierzyć w siebie. Widzieć, co się potrafi. Doceniać siebie. Szanować siebie.
Byle nie twierdzić, że to wszystko tylko ja, ja i moje zasługi, a Bóg nie ma z tym nic wspólnego.

Nie daj sobie mącić w głowie.

 Re: Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-08-26 23:45

Mateusz pisze: "próbujesz się dostać na lepsze studia - uda się to dobrze/ nie uda się też dobrze".
Dodałabym zastrzeżenie. Nie uda się, to nie znaczy automatycznie, że jakoś na pewno mocą z góry "miało się nie udać". Nie znaczy też, że nie należy rozsądnie próbować dalej. Każdemu może się powinąć noga.

 Re: Czy wiara we własne możliwości jest Boża?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-26 23:57

Wiara w siebie jest przede wszystkim zdrowa. Jest siłą napędową działania. We wszystkim złoty środek - nie wpadać w pychę, ale i nie zaniżać swojej wartości. Dbać o swoją godność.
A na gruncie wiary - miłuj Boga, a bliźniego, jak siebie samego. Tak więc miłość własna też tu jest obecna.
Natomiast wiara w Boga, to zupełnie inne zagadnienie, niż wiara w siebie. Chodzi o dwa różne pojęcia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: