logo
Sobota, 21 maja 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Czy KKK to wypowiedzi papieża ex cathedra?
Autor: Marek (---.31.98.136.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-10-19 12:16

Jestem przeciwnikiem kary śmierci jak naucza Papież, ale fakt faktem, przez stulecia papieże akceptowali karę śmierci, ba , nawet w Watykanie był etatowy kat, który wykonywał egzekucję. Mam w związku z tym pytanie - czy to co powiedzaił Papież i zostało wpisane do Katechizmu Kosciola jest "nieomylne"? Czy Katechizm to wypowiedzi Papiezą "ex cathedra", czy też nie? Tzn. czy nastepny Papiez może jednak uznac ze powrot do kary smierci jest wskazany, czy też brak kary śmierci jest dogmatem i żaden następny Papież nie może tego zmienić? Dziekuje za odpowedź

 Re: Czy KKK to wypowiedzi papieża ex cathedra?
Autor: Robson (---.w.knc.pl)
Data:   2021-10-19 18:59

Stanowisko papieża Jana Pawła II przeciw KŚ (podzielane przez jego następców) nie była kategoryczna, ale warunkowa: że powinno się tak kształtować społeczeństwo, aby stosowanie KŚ nie było uzasadnione potrzebą "obrony społeczeństwa" przed działaniem przestępcy i że na chwilę obecną większość społeczeństw i narodów już ten etap osiągnęła.

Encyklika Evanelium Vite głosi, że "w obecnej sytuacji dzięki coraz lepszej organizacji instytucji penitencjarnych, takie przypadki [uzasadniające stosowanie KŚ] są bardzo rzadkie, a być może, już nie zdarzają się wcale", ale cały czas przecież wisi groźba, że "obecna sytuacja" się zmieni np. wskutek wojen, klęsk społeczeństwo zubożeje, przestępczość wzrośnie, a władze państwa (optymistycznie zakłądając, że nadal będą działać) nie będą w stanie zorganizować i utrzymać systemu penitencjarnego.

 Re: Czy KKK to wypowiedzi papieża ex cathedra?
Autor: Teresa (---.29.171.130.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-10-20 00:05

Katechizm KK był wielokrotnie w szczegółach zmieniany, a już to oznacza, że treści w nim zapisane nie są dogmatami. Katechizm, podobnie jak przykazania kościelne, mogą być aktualizowane w ramach ogólnej nauki Kościoła, i dostosowywane do stanu obecnej wiedzy i możliwości.

 Re: Czy KKK to wypowiedzi papieża ex cathedra?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-10-20 00:59

Nauczanie ex-cathedra jest ekstremalnie rzadkie (w XX wieku byłoby jedynie jedno takie orzeczenie, w XIX –dwa, w XVIII i XVII nie było żadnego).
W liście apostolskim "Ad tuendam fidem"1 Jan Paweł II przedstawia trzy poziomy nauczania Kościoła, z których każdy domaga się innego stopnia posłuszeństwa wiary:

1) Najwyższy poziom to nauczanie nieomylne, czyli prawdy głoszone jako objawione przez Boga.

2) Bezpośrednio poniżej tego poziomu znajduje się nauczanie definitywne, które nie jest głoszone jako objawione, niemniej ściśle wiąże się z Objawieniem; jest to nauczanie - czytamy w dokumencie - niezbędne do świętego strzeżenia oraz wiernego objaśniania depozytu wiary

3) Trzeci - najniższy - poziom to nauczanie autentyczne.

Komentarz kard. Ratzingera pogłębia i poszerza rozumienie tych trzech poziomów, ilustrując je przykładami konkretnego nauczania i wyjaśniając różną zobowiązującą moc prawd należących do tych poziomów.
Powiedzmy tu tylko tyle, że uparte odrzucanie lub negowanie nauczania nieomylnego jest herezją i wyklucza z Kościoła.
Kto zaś odrzuca nauczanie definitywne - czytamy - nie jest w pełnej komunii z
Kościołem (ale nie jest z niego wykluczony!). W końcu wypowiedź przeciwna nauczaniu autentycznemu może (ale nie musi) być uznana za błędną, za zuchwałą lub niebezpieczną.
Trochę więcej na ten temat:
http://analizy.biz/marek1962/prymat.pdf
od strony 30

 Re: Czy KKK to wypowiedzi papieża ex cathedra?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-10-20 11:30

"Katechizm KK był wielokrotnie w szczegółach zmieniany, a już to oznacza, że treści w nim zapisane nie są dogmatami."
W KKK jest wiele dogmatów zapisanych (pewnie nawet wszystkie). Po drugie, prawda wiary jest taka sama, ale jej rozumienie, interpretacja na obecne czasy może się zmienić. Zmienność zapisu nie oznacza, że nie jest coś dogmatem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: