logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak powinny przebiegać odwiedziny na grobie bliskich?
Autor: Kamil (---.play-internet.pl)
Data:   2021-10-31 21:00

Szczęść Boże,
chciałbym zapytać, czy istnieje jakiś powszechny zwyczaj, wedle jakiego powinna wyglądać wizyta na grobie bliskiego, czy to kwestia całkowicie indywidualna? Nie chodzi mi o zasady savoir-vivru, lecz o czynności podejmowane, gdy znajdziemy się już przy grobie bliskiej osoby. Tzn. czy najpierw należy się pomodlić, a może zacząć od uprzątnięcia grobu i położenia kwiatów i zniczy? Czy jest jakiś konkretny rodzaj modlitwy, którą należałoby odmówić nad grobem bliskiego? Jak przebiegają wasze wizyty na grobach bliskich?

 Re: Jak powinny przebiegać odwiedziny na grobie bliskich?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-01 15:31

"czy najpierw należy się pomodlić, a może zacząć od uprzątnięcia grobu i położenia kwiatów i zniczy?"
Jak lubisz.
To naprawdę nie jest istotne. Naprawdę.
Ludzie mają swoje przyzwyczajenia, to fakt, ja też, ale nie ma tu żadnego obowiązującego schematu.
Myślę, że szkoda czasu na drążenie takich detali.
Jak nie położysz kwiatów i zniczy, też nic się nie stanie.

Co do modlitwy, też nie ma obowiązującego schematu, który musisz opanować.
Można się przecież modlić bez słów. Ważne, co w sercu.

 Re: Jak powinny przebiegać odwiedziny na grobie bliskich?
Autor: Na cmentarzu (---.29.128.6.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-11-01 17:53

"czy istnieje jakiś powszechny zwyczaj, wedle jakiego powinna wyglądać wizyta na grobie bliskiego? "

Rozumiem, że chodzi ci o dzień Wszystkich Świętych, kiedy przed sobą oburącz dźwigasz wielką chryzantemę w ciężkiej doniczce, a u obu rąk dyndają w siatkach równie ciężkie znicze. Muszą być ciężkie, żeby wiatr nie strącił. To już tłumaczę. Modlitwa jest najważniejsza. Mój scenariusz: stajesz przy grobie i najpierw odmawiasz litanię do Wszystkich Świętych, potem wspominasz życiorys zmarłego i odmawiasz trzy razy Wieczny Odpoczynek. Ale wcześniej spoza kwiatów chryzantemy dobrze popatrz, czy to na pewno grób bliskich, bo na obcym grobie modlitwa nie będzie ważna. Teraz już możesz położyć kwiaty i zapalić znicze na grobie. A na koniec zmyj grób w miejscach wolnych od kwiatów i zniczy, bo brudną robotę zostawia się na koniec. Przecież nie będziesz się modlił z brudnymi rekami, ani takimi rękami nie będziesz zapalał zniczy. A jak już zakończysz oficjalną wizytę, to możesz zamienić dwa słowa z ludźmi odwiedzającymi sąsiedni grób, którzy tam stoją obok ciebie już pół godziny. Ale może nie podawaj im ręki na powitanie, bo jest brudna.

Ja akurat robię inaczej, ale nie pytasz jak inni to robią to nie będę pisać.

Z ogromnym zainteresowaniem czytam każdy twój post. Gdyby nie ty - nigdy bym nie przypuszczała jakie ludzie mają takie problemy. ;)))

 Re: Jak powinny przebiegać odwiedziny na grobie bliskich?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-11-01 19:06

Na cmentarz przychodzisz, aby pomodlić się za dusze swoich bliskich, polecając ich Panu Bogu. To nie jest załatwianie sprawy w urzędzie, nie ma sztywnych wymogów formalnych.

 Re: Jak powinny przebiegać odwiedziny na grobie bliskich?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-07 13:18

Najpierw się pomodlić, np. modlitwą 'Ojcze nasz' i 'wieczne odpoczywanie'.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: