logo
Piątek, 19 sierpnia 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi?
Autor: . (205.201.55.---)
Data:   2021-12-06 03:03

1 Księga Samuela 15,24
Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi, skoro Saul uznał swój grzech i prosił o przebaczenie?

 Re: Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-12-06 20:23

Przeczytałeś/aś cały rozdział czy tylko ten jeden wiersz?
Saulowi zabrakło nawrócenia. Owszem, stwierdził, że zgrzeszył, ale nic poza tym. Dalej nie wypełnił polecenia Boga, który nakazał zgładzić Agaga i zabić wszystkie zwierzęta. Zauważ, że to Samuel wydaje rozkaz zabicia króla, już po słowach Saula o nawróceniu.
Poza tym Saul konsekwentnie używa w stosunku do Samuela zwrotu "twój Bóg". Zatem nie uznaje Boga za swojego Boga i Króla. A to Bóg był najważniejszym Królem Izraela.

 Re: Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-12-07 18:19

O odrzuceniu Saula jest mowa już 1 Sm 13, 8-15.
Saul jest odrzucony jako król, a nie człowiek w ogóle.
"Na to Samuel odrzekł Saulowi: «Nie pójdę z tobą, gdyż odrzuciłeś słowo Pana i dlatego odrzucił cię Pan. Nie będziesz już królem nad Izraelem». (1 Sm 15,26)

 Re: Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi?
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-12-08 12:43

Saul traktował Boga instrumentalnie. Nigdy nie traktował Go poważnie. To także NASZ problem. To nie jest kwestia przebaczenia. Bóg nie jest na naszych usługach. On nas stworzył i kocha. Nie tylko my traktujemy Boga instrumentalnie. Zdarza się to i naszym politykom i także biskupom. Z określonymi konsekwencjami dla każdego. Każda sytuacja w jakiej znajdujemy się my, państwo, Kościół, jest PO COŚ, MA NAS CZEGOŚ NAUCZYĆ. Bóg jest tym, który zna przyszłość i ją kreuje. Najlepszą z możliwych. Dokonując wyborów według swego uznania, kreujemy własną rzeczywistość za wszelkimi tego konsekwencjami. To nie oznacza, że Bóg nad tym nie panuje, tylko, że zamiast tego co najlepsze pakujemy się w kłopoty. I nie tylko my. Kłopoty w które wpakowali się Żydzi na przestrzeni swojej historii, tak jak wtedy Saul, ciążą nad nami wszystkimi do dzisiaj. Gdyby Żydzi WTEDY tego nie robili, świat DZISIAJ wyglądałby INACZEJ.
To nigdy nie jest droga z której nie można zawrócić. O ile się chce. Odnoszę wrażenie, że Bóg daje nam coraz więcej wolności, by pokazać do czego to prowadzi. Dokładnie w takiej sytuacji znajduje się świat i Kościół TERAZ. Boimy się rzeczy nieistniejących i nie tego co trzeba. Dajemy fałszywe odpowiedzi na fałszywe pytania. Prawdziwe zbywamy milczeniem.

 Re: Dlaczego Bóg nie przebaczył Saulowi?
Autor: B. (---.184.238.5.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-11 04:25

Saul ustami mówił „zgrzeszyłem”, ale sercem był od Boga daleko.
Np. wiedział, że wróżbiarstwo było zbrodnią. Prawo mojżeszowe przewidywało za to karę śmierci:
„27 Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. (...).” Kpł 20,27

Wiedząc o tym, po śmierci proroka Samuela Saul usunął wróżbitów ze swojego królestwa:
„3 Samuel umarł, (…). A Saul usunął wróżbitów i czarnoksiężników z kraju.” 1 Sm 28,3

Czyli Saul uczynił to, co nakazywało Prawo Mojżeszowe, uczynił dobrze.
Ale co miał w swoim sercu? Czy naprawdę zrobił to bo ufał Bogu i uczynił to z gorliwości o mądre Prawo Boże, z miłości do Boga?

Dalsze czyny Saula świadczą o tym, że NIE…

Otóż po tym wszystkim on sam… udał się potajemnie do wróżbitki…
Niesamowite. Zobacz:

„8 Dla niepoznaki Saul przebrał się w inne szaty i poszedł w towarzystwie dwóch ludzi. Przybywając do tej kobiety w nocy, rzekł: Proszę cię, POWRÓŻ MI przez ducha i spraw, niech przyjdzie ten, którego ci wymienię. 1 Sm 28,8.

Wróżbitka bała się jednak:
"9 Odpowiedziała mu kobieta: Wiesz chyba, co uczynił Saul: WYNISZCZYŁ WRÓŻBITÓW i czarnoksiężników w kraju. Czemu czyhasz na moje życie, chcąc mnie narazić na śmierć.” 1 Sm 28,9

Saul w odpowiedzi obiecał wróżbitce nietykalność:
„10 Saul przysiągł jej na Pana mówiąc: «Na życie Pana! Nie będziesz ukarana z tego powodu»” 1 Sm 28,10

Zwróć uwagę na totalny mętlik w głowie króla Saula - przysiągł wróżbitce na Boga (!), że nie ukarze jej za zbrodnię, której przecież zakazał Bóg!

W rezultacie wróżbitka spełniła prośbę Saula i wywołała ducha proroka Samuela. Jednak skończyło się to dla Saula tragicznie. Klęska bitewna i samobójcza śmierć króla Saula opisana jest w 1 Sm 31.

Jak więc widzisz, serce Saula było niewierne Bogu. Nie kochał Boga, nie ufał Mu, robił „po swojemu”.
Bóg zakazał wróżbiarstwa nie „ot tak”. Ta praktyka zniewala ludzi, rujnuje życie. Czy Saul został skazany na wieczne potępienie? Na definitywny brak przebaczenia? Tego nie wiemy. Bogu zależy na ratowaniu każdej ludzkiej duszy, zależy Mu tak bardzo, że życie Swoje oddał za nas.

Na marginesie, i my powinniśmy zadrżeć. Boży zakaz wróżbiarstwa jest w naszym kraju przekraczany chyba każdej nocy (po kilka godzin) przez jednego z telewizyjnych nadawców, na jego dwóch kanałach… A "wróżbita" jest w rządowym wykazie zawodów ministerstwa rodziny...
Serdecznie pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: