logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: Aurora Borealis (28 lat) (---.centertel.pl)
Data:   2022-06-16 19:23

Bardzo lubię czytać książki, ale od kilku lat prawie nie czytam powieści, ponieważ często znajduję w nich nieodpowiednie wątki. Czytam więc inne książki gatunki, ale ostatnio czuję, że nie odpoczywam przy czytaniu, czuję się tak, jakbym się ciągle uczyła i myślę, że czas dać umysłowi odpocząć przy powieści.

Proszę, polećcie mi powieści, które sami czytaliście i o których wiecie, że nie zawierają niczego niestosownego. Głównie chodzi mi o to, żeby nie było tam scen erotycznych, ponieważ czytanie takich rzeczy niestety za bardzo działa na moją wyobraźnię. Nie chcę też czytać czegoś, gdzie propaguje się jakieś złe wzorce np. życie z kimś bez ślubu albo praktykowanie okultyzmu.

Czego nie chcę:
- romansów
- kryminałów, powieści sensacyjnych itp. (nigdy mnie nie wciągały)
- fantastyki (jak wyżej)
- bardzo ciężkiego SF (ale coś mądrego - czemu nie)
Cała reszta może być :)

Nie musi to być powieść religijna, po prostu niech będzie sensowna i mądra, niekoniecznie ciężko napisana.

Proszę, pomóżcie mi, bo od kilku lat odnoszę do biblioteki powieści z rozczarowaniem, że albo głupie, albo niestosowne, a czuję, że mam zmęczony mózg i że powieść mnie uratuje ;)

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-07-01 16:22

Agnieszka Andrzejczak - Tysiąc metrów nad ziemią
Iwona Słabuszewska - Krauze
Eric Emmanuel Schmitt

Wiem, że nie lubisz fantastyki, ale może wciągnie Cię Terry Pratchett. To raczej satyra na rzeczywistość umieszczona w świecie fantastycznym niż typowa fantastyka.
Ja dla rozrywki czytam książki popularnonaukowe i podręczniki do fizyki, zwłaszcza te dla laików, np. Leonarda Susskinda, ale co kto lubi 😉

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-07-01 17:49

Polecam dwie wartościowe pozycje, od których po rozpoczęciu czytania trudno się oderwać:
Tim Guénard "Silniejszy od nienawiści"
Gereon Goldmann "Franciszkanin z SS. Prawdziwa historia Gereona Goldmanna OFM"

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: Jeżol (---.telpol.net.pl)
Data:   2022-07-03 00:50

Polecam zwłaszcza książki Sigrid Undset - dostępne w bibliotekach i w antykwariatach. Najbardziej znana jest "Krystyna córka Lavransa", ale mnie osobiście najbardziej zachwyciła "Gymnadenia" i "Krzak gorejący".
Z książek bardziej współczesnych - bardzo dobra seria "Opowieści z wiary".

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: Jeżol (---.telpol.net.pl)
Data:   2022-07-03 21:17

Przyszły mi do głowy jeszcze "Małżeństwo Anny" i "Dzieci Anny" J. Dobraczyńskiego.

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2022-07-05 14:55

Ja polecam klasykę: "Władca pierścieni", "Lalka", "Ziemia obiecana", "Nad Niemnem".
Polecam też powieści Elżbiety Cherezińskiej o narodzinach i rozwoju naszej państwowości: " Gra w kości", " Harda", "Królowa", cykl "Odrodzone Królestwo".

 Re: Szukam sensownych i mądrych powieści
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2022-09-20 00:27

Stara Basn- i inne piastowskie opowiadania Kraszewskiego, piastowskie opowiadania Bunsha, "Serce" Amicis (ale nie wycinki a cala powiesc), MistycznE Miasto Boze, Dzienniczek Siostry Faustyny, Wszystkie powiesci Zofii Kossak itd itp.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: