logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Rafał (---.centertel.pl)
Data:   2022-12-31 04:01

Św. Paweł w Liście do Filipian pisze, że dla niego bowiem żyć to Chrystus (Flp 1,21). Chciałbym żyć tym niesamowicie duchowo atrakcyjnym Słowem, zawierającym wszystko. Ale jak żyć tym Słowem, gdy się wraca zmęczonym z pracy, problemy rodzinne pozostają, mimo powtarzania sobie "żyć - to Chrystus"?

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-12-31 15:33

Pan Jezus też żył na ziemi, pośród ziemskich spraw. Chociaż jest Bogiem, miał do czynienia z wieloma problemami i niedogodnościami, z którymi obecnie się borykamy. Ale przeszedł przez to wszystko zwycięsko i Ty też możesz, śledząc wskazówki, jakie pozostawił nam w Piśmie Świętym.

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-12-31 16:40

Widzisz, jesteśmy na ziemi, a nie w raju. Czy Ty przypadkiem nie mieszasz płaszczyzn? Czy nie niesiesz w sobie obrazu, że żyć z Chrystusem to jakiś nieziemski ideał oderwany od trosk? Takie zaklęcie, czar, taki trik, który zamienia realia doczesności w słodki sen?
Nikt nie obiecał, że nie będzie tutaj, na ziemi, zmęczenia, choroby, wypadków, bólu, krzywd, strat, śmierci itp. To wszystko jest i przykro mi, będzie. Możemy jednak zmieniać to, na co mamy wpływ. A z nami, gdy wybierzemy, gdy zaprosimy, jest w tym i będzie Chrystus. Nie skasuje tych dolegliwości całego świata jednym ruchem palca. Nasze powtarzanie nie wiem jak atrakcyjnych cytatów biblijnych też nie skasuje wszystkich trudności.
Sekretem jest żyć z Chrystusem w tym, co jest, a nie w marzeniach. Szukać Go w tym, co jest, nie w marzeniach. Starać się być Mu wiernym tu i teraz. Nic poza "tu i teraz" nie mam do dyspozycji. I nie będę miała. A chwilowo mam do dyspozycji solidną grypę i to doprawdy nie przekreśla obecności Pana Jezusa.

"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego. Pozwól mi co dzień żyć tylko jednym dniem i czerpać radość z chwili, która trwa".
(modlitwa o pogodę ducha, krążąca od lat we wspólnotach chrześcijańskich)

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: kropka (---.centertel.pl)
Data:   2022-12-31 16:41

Zmęczenie w pracy, problemy rodzinne, poczucie braku pełni można przyrównać do drogi krzyżowej. Z tym, że nasze drogi krzyżowe nie mają wartości, póki nie połączymy ich z drogą krzyżową Chrystusa. Gdy jednak już to zrobimy, to stąd już niedaleka droga, by zacząć żyć jak Chrystus: nie odpłacać złem za zło, kochać mimo cierpienia... ale też podchodzić z miłością do siebie. Czyli, gdy rzeczywiscie cierpimy niewinnie, mamy prawo w tej czy innej formie powiedzieć: "Jeśli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego, a jeśli dobrze, dlaczego mnie bijesz?" (J 18,23)

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-03 21:59

Święty Paweł wyraził radykalizm w pójściu za Jezusem. Dlatego w głębi serca to co jest w naszym życiu takie ciężkie, trudne, dobrze jest przez wierność Panu powiedzieć, uczynić, tak dla ciebie Boże, bo co ja z tego mam?
Dzisiaj w korespondencji znalazłam takie zdanie: "Tobie jest ciężko? Ale to może dla kogoś masz żyć na tej drodze, a nie dla siebie."

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-08 13:03

Żyć tak jak uczy nas Jezus Chrystus.

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: bdk (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2023-01-19 22:56

Ciekawe zagadnienie poruszasz. W jednym fragmencie Ewangelii Pan Jezus mówi: "kto chce zachować swoje życie - straci je. A kto straci swe życie z mego powodu, odnajdzie je". W innym mówi wprost: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem".
Św. Paweł w jakiś sposób stracił swoje życie, idąc za Chrystusem poświęcił dotychczasową pozycję w społeczeństwie i wśród faryzeuszów, swoją reputację, relacje z ludźmi, karierę, plany, bezpieczną przyszłość. Co więcej, stracił swój dotychczasowy sposób przeżywania wiary, w jakimś sensie zgodził się na stratę części swojej tożsamości a nawet historii życia. Ta strata rozciągała się zatem na bardzo wiele płaszczyzn, nie tylko na te materialne, ale też i te niematerialne, "duchowe" - słowem stracił swoje życie. Idąc za Chrystusem wszedł w nieznany mu dotąd świat. Dlatego Bóg mu to zrekompensował swoją bliskością, nie oszczędzając jednak trudu, walk, cierpienia, zmagania ze złym duchem, itd. Ale w tym wszystkim objawiała się potężna moc Boga i Jego pocieszenie.
Generalnie nikt nie chce tracić w ten sposób swojego życia, tego co posiada, poszczególnych warstw swojej osobowości itd. - nie jest to łatwe, dlatego Bóg to robi z nami albo pomału, po części albo nagle wszystko naraz (jak było w przypadku Pawła lub Hioba). Najgorzej że mało sobie z tego zdajemy sprawę, nie rozumiemy w większości całego działania Bożego, które nas dotyka. Niewątpliwie żywy kontakt ze Słowem Bożym, czytanie mądrych książek duchowych (np. a Kempisa) czy pogłębianie wiary w jakieś wspólnocie pozwalają kosztować odrobinę tego, o czym piszesz. Kto wie, może i Ciebie Bóg pragnie poruszyć i wysłać gdzieś na misję?
Pozdrawiam

 Re: Flp 1,21 'dla mnie żyć to Chrystus'. Jak żyć tym Słowem?
Autor: Rafał (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-28 03:50

Bardzo dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: