logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-03 12:21

Dlaczego żyjemy z myślą, że w końcu będziemy starzy, umrzemy, nie będzie nic?
Żyję ciągle myślami o wieczności. Może to złe podejście ale bardziej skupiam się na wieczności niż doczesności. Czy ktoś może ze mną porozmawiać na ten temat? Bardzo mnie on interesuje. Z Panem Bogiem.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-03 19:59

"Dlaczego żyjemy z myślą...?"
Powiem Ci, że wbrew temu, co piszesz, na co dzień nie żyję z ciągłą myślą, że:
1) w końcu będę stara,
2) umrę,
3) nie będzie nic.

ad 1.
Starzenia się doświadczam z dnia na dzień (jak każdy, tylko że naprawdę młodzi ludzie chyba mniej to widzą, przynajmniej tak ze mną było) - i jest to naturalne. Godzę się, uczę się ograniczeń, robię, co mogę, żeby zadbać o siebie - i tyle.

ad 2.
Umrę? No jasne. Niekoniecznie do tego trzeba być starym. Być może powinnam o tym myśleć częściej... Nie spędza mi to snu z powiek. Żyję tu i teraz, w perspektywie wieczności od narodzin, a zwłaszcza chrztu. Nie mam władzy nad dniem śmierci, powtarzam prośbę do Maryi: "módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej".
Wierzę, że doczesność jest nam, jest mi dana po coś i tę doczesność warto przeżyć możliwie w pełni, nie trwoniąc jej, bo już tu jest mnóstwo szans i łask. Jest się czym cieszyć, o co dbać.
I fundament: zawsze być wyspowiadaną. Po prostu.

ad 3
I na koniec Twoje nieszczęsne "nie będzie nic". No przepraszam, ale to nie tak - przynajmniej w perspektywie chrzescijańskiej, a forum wybrałaś katolickie.
Nie ma zgody na żadne NIC.
Wierzymy "w coś" konkretnie, w życie wieczne, w to, że będziemy żyć ZAWSZE. Co więcej, będziemy żyć w ciele, zmartwychwstaniemy.
A gdzie i jak będzie to nasze życie przebiegać, w bezkresnej bliskości Pana Boga czy w ostatecznym oddaleniu - o tym decydujemy co dnia, już teraz i tutaj, więc warto być teraz uważną, budować relacje. Być uważną na dobro, na ludzi, na Pana Boga. Na siebie też.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-03 21:42

Człowiek dojrzały ma świadomość celu. Pytanie tylko dokąd zmierza?
Stąd poddaje siebie refleksji i tego co go czeka.
Mamy brutalną doczesność jakkolwiek byśmy na to nie spojrzeli, no i przed nami wieczność, którą na razie ogarniamy duchem, który tęskni i wyczekuje Pana Boga. Nie wiem co to u Ciebie oznacza "skupianie się na wieczności niż doczesności", bo poprzez fakt egzystowania nie mamy zbyt wiele czasu by marzyć o wieczności.
Jest jednak ciekawsze połączenie, że nasza doczesność łączy nas z wiecznością i odwrotnie, wieczność przenika naszą doczesność.
Ciekawy temat ale podaj więcej szczegółów.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-04 09:29

Moje przemyślenia wynikają z tego, że nie lubię nowego roku, wzmaga się moja tęsknota za zmarłymi, wzmaga się strach "kto tym razem odejdzie". Zastanawiam się co robię na tym świecie, dlaczego ja itd. widzę dookoła coraz mniej wiary a więcej depresji i zaczyna mnie to dobijać. Kiedyś wesoła kobieta z planami, cały czas do przodu. Dziś bardzo wystraszony człowiek. Często myślę o wieczności, czasami nawet aż panicznie, nie chciałabym umierać, chciałabym, żebyśmy dożyli paruzji. Powiecie ksiądz, psycholog. Byłam u obu. Księża nie bardzo chcieli ze mną rozmawiać o wieczności natomiast psycholog kazał sobie znaleźć cel w życiu a jak coś by nie grało to iść do psychiatry po leki. Dlatego tak bardzo potrzebuje rozmowy bo to forum jest jedyne, gdzie zawsze ktoś odpowie.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-04 12:13

Anno,
Jeżeli chcesz porozmawiać, to kliknij koniecznie na sąsiednim Forum Dyskusji: (klik). Naprawdę warto, zachęcam :)

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-04 15:36

Znalezienie sensu w życiu, sugerowane przez psychologa, to moim zdaniem bardzo celne spostrzeżenie. Nie rezygnowałabym.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-04 21:09

Ciągle go szukam. Ustawiam sobie cele, plany itd co realizuje cel to wpadam w rozpacz. Dlatego tak bardzo potrzebuję rozmowy, o życiu wiecznym o spotkaniu tych których z nami nie ma itd... dziękuję, że jesteście i odpisujecie na wiadomości. Bóg zapłać

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-04 22:01

Nie rozumiem, dlaczego osiągnięcie celu wiąże się z rozpaczą, a nie z satysfakacją lub przynajmniej ulgą, że ma się coś z głowy.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2023-01-05 11:17

Mam może trochę podobnie. Ale kiedy opadają mnie myśli dołujące to szukam Boga. Pomaga modlitwa (adoracja, różaniec, spokojna i przygotowana lektura Pisma Świętego) i robienie czegoś z miłości. Myśli dołujące to często pokusa, żeby się zamknąć w takim myśleniu i mniej czynnie wyrażać miłość do Boga, bliźniego i nawet siebie.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-05 12:16

Aniu, tak by to wyglądało jakbyś nie miała zgody na rzeczywistość w jakiej żyje niestety większość nas. I co gorsza, nie ma co zaklinać ale nie mamy zbytniego wpływu w obrębie materii.
Mamy jednak duszę i dlatego odwołujesz swoje życie doczesne i realne w miejsce jakim jest wieczność i Ci, których kochałaś i tworzyłaś relacje. Na chwilę jest to usprawiedliwione. Żyjesz jednak tu i z tymi.
Piszesz: ,,Dlatego tak bardzo potrzebuję rozmowy, o życiu wiecznym o spotkaniu tych których z nami nie ma itd..." Czy może stosowałaś jakieś praktyki okultystyczne? Skąd pomysł na spotkanie tych, którzy już nie żyją wśród nas?
Biblia i Kościół Święty przestrzega i mówi o konsekwencjach takich praktyk. Może stąd u Ciebie takie dręczenie, opresja diabelska.

W Jezusie Chrystusie jako wierzący jesteśmy jednym Ciałem więc jesteś poprzez wiarę w świętych obcowanie blisko tych którzy już odeszli do wieczności ale tylko przez Jezusa Chrystusa.

Mówisz, że nie lubisz Nowego Roku. Ja natomiast nie lubię takich ludzkich założeń, bo jednak terminy, święta obligują nas do pewnych postaw, nawet nakazują. Dobie chaosu w jakim żyjemy jest to już dewaluacją że osoby wrażliwe po prostu buntują się. Dostrzegają w tym biznes i coś zewnętrznego.

Piszesz jeszcze, że nie chciałabyś umierać, tylko wspominasz o paruzji. Kosmiczne to. Każdy rodząc się także umiera poprzez wzrastanie, poprzez zmianę. Nic nie ma takiego samego, bo jesteśmy tu w doczesności wpisani w przemijanie.
Jedynie wartości takie jak miłość. Wiemy że jest to największy przymiot Boga. I to zabierzemy ze sobą w reklamówce czy walizce, jak wolisz :)
W zasadzie wystarczy w sercu. Buduj relacje z Bogiem i bliźnimi zaczynając od małych gestów, rozmów ale bądź wierna a na pewno Bóg Ci dopomoże.

Jeszcze tytuł Twojego wątku został do uwzględnienia. Odpowiem Ci tak: Świadectwo życia czyli co robimy, mówimy i jak żyjemy pociąga lub odrzuca innych, by żyć jak Bóg przykazał i na pewno od razu nie musisz mówić że jesteś wierząca Bogu ale życie wszystko zweryfikuje i Prawdę którą nosisz w sercu rozpoznają ci, którzy jej pragną.
Szczęść Boże, Aniu.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Aleksandra (---.ip-164-132-163.eu)
Data:   2023-01-05 16:14

Anno,

wydaje mi się, że możesz doświadczać kryzysu egzystencjalnego, że szukasz czegoś więcej. I że paradoksalnie to dobry znak, bo to lepsze niż życie bezmyślne, nawet gdy ma się cele, ale jedynie nazbyt przyziemne.

Może pojedź na rekolekcje ignacjańskie? Tam będziesz mogła przyjrzeć się swojemu wnętrzu, tam poznasz żywego Boga. Polecam siostry zawierzanki, one się w tych rekolekcjach specjalizują, ale znajdziesz też u jezuitów.

A jeśli chodzi o psychoterapeutów, to może poszukasz logoterapeuty? Logoterapia to psychoterapia nastawiona na poszukiwanie sensu, polecam Ci bardzo książkę twórcy tego nurtu, Viktora Franka, „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, a także stronę https://towarzystwologoterapii.pl/ oraz ten film na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=bN3tBJNUK4A .

A także teksty ojca Jacka Salija na stronie https://wdrodze.pl/authors/jacek-salij-op/ ,
zwłaszcza ten: https://wdrodze.pl/article/czy-zycie-ma-sens/

Na koniec: nie jesteś jedyna. Wielu osób dzisiaj doświadcza tego, co Ty. Takie mamy czasy. Ale warto szukać i dobrze, że szukasz.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-05 20:29

Od dziecka bałam się żyć, tak na prawdę bałam. Po co tutaj jestem, przecież to przeminie itd. takie miewałam pytania. dlatego tak często myślę o wieczności bo bardzo chciałabym, żebyśmy się kiedyś wszyscy spotkali. Przecież do tego dążymy do wzrastania w miłości i poszukiwania prawdy o sobie. Myślę, że lepiej jest wierzyć, że kiedyś się spotkamy, niż uważać , że zgaśnie nasze życie i będzie nicość. Dlatego też szukam w Was, słów pokrzepienia ... Nie praktykowałam okultyzmu, byłam u egzorcysty, mówił mi, że ze mną wszystko w porządku, że po prostu tęsknię...

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-05 21:02

Gdyby życie tutaj, w doczesności, było czymś naprawdę zbędnym, niepotrzebnym czy złym, Pan Bóg by nam życia nie dawał. Bóg daje tylko to, co dobre.
I to już tutaj wzrastamy w miłości. Albo i nie, zależy, co kto wybiera.

Nie odpowiedziałaś na pytanie: "dlaczego osiągnięcie celu wiąże się z rozpaczą, a nie z satysfakcją lub przynajmniej ulgą, że ma się coś z głowy?". A podobno chcesz rozmawiać...

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-01-05 21:54

A z czym chcesz iść do tego nieba, jeśli teraz właściwie nie żyjesz? Z czym staniesz przed Bogiem? Z jakimi umiejętnościami, z jakimi rozwiniętymi talentami? Jak realizujesz wezwanie Jezusa "idźcie i głoście", Jego błogosławieństwa czy uczynki miłosierdzia?
Bo wiesz, może się mylę, ale życie polegające na tym, że się tylko czeka na śmierć, na takim przeczekaniu, to może być trochę za mało. Nie po to Bóg dał nam ten dar, aby go zmarnować.
Zacznij pytać Boga, jaki On ma dla Ciebie plan. Bo ma. Przygotował dla Ciebie coś, co tylko Ty możesz wykonać. Od Ciebie zależy, co z tym planem zrobisz

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-05 22:06

Przybliżyłaś trochę to, co czujesz. Są to może odmienne stany świadomości, których doświadczali mistycy. To tak jakby ktoś przeniósł cię, twoją duszę w inny zakres, poznania, rozumowania, a nade wszystko kochania. Duch Święty rozrządza w tobie miłość w świetle której, widzisz doczesność w zawartości materialnej jedynie jako pretekst do tego, przez co ma się wydarzyć coś, o wiele ważniejszego niż to, że tracimy czas na wiele niepotrzebnych rzeczy, które nas plączą i odsuwają od tego, co ważne, co możemy utracić bezpowrotnie. Występuje też poczucie jedności z innymi, bo Bóg łączy nie dzieli. Przyjmę to co piszesz jako Twoje wynurzenia ale po ziemi trzeba chodzić twardo, bo skoro się na niej znalazłaś, to jest to po coś :)

Nie wiesz co Twoja mamusia przeżywała, doświadczała, kiedy byłaś pod jej sercem? Wiesz, że emocje, przeżycia matki rzutują na całe życie dziecka.
Taki lęk od strony duchowej nie pochodzi od Boga. Chrystus jako Słowo, przyszedł na ziemię by dać nam pokój ducha i radość, jest Księciem Pokoju, Boża miłość wypłasza wszelki lęk.

"Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie". Flp 4, 4-7

Możesz też mieć taką wrażliwość, która poprzez intuicje, przeczucia "informuje", pokazuje, uprzedza, że coś się złego stanie ale to jest coś wyjątkowego nie jest to stan ciągły. Można też być w jakimś ogniu takich duchowych cierpień jeśli masz kontakt z osobami które są pod działaniem Złego, wtedy takie udręki mogą być jeśli jesteś kochającą córką Boga i trwasz w stanie łaski uświęcającej, przyjmując te doświadczenia z miłością bliźniego.
Święty Jan od Krzyża w "Dziełach" dokładnie opisuje stany duszy, która wędrując do Boga przechodzi zarówno oczyszczenie jak i pocieszenie.
Szukaj i skontaktuj się z sobą i koniecznie zawierz to Jezusowi Chrystusowi, bo w Nim mamy uwolnienie i uzdrowienie.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-05 22:16

Przepraszam, przeoczyłam pytanie. Po prostu tak mam, że realizując plany szybko zdaje sobie sprawę, że to mija. A człowiek marzy o życiu wiecznym. I tego się boje, że czas upłynie i będzie nicość.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-05 23:42

Staram się wykorzystywać talenty dane od Boga. Rozwijać je. Podczas porodu moja mama dostała krwotoku wewnętrznego, usunięto jej macicę, ledwo uszła z życiem... Jest osobą twardo stąpającą po ziemi a ja z kolei strachliwa od kad pamiętam. Podziwiam jej siłę w sobie, ja jestem bardzo nieśmiałą osobą. Po prostu kiedy myślę, że jest życie wieczne to "fruwam nad ziemią" kiedy przyjdzie moment, iż pomyśle "nie ma nic" zapadam w letarg... Pewien ksiądz polecił mi, żebym żyła zgodnie z przykazaniami , i często się spowiadała, modliła. Tak też staram się czynić. Niestety te napady paniki ciągle we mnie są... będąc 1 listopada na cmentarzu i słysząc jak ksiądz mówił "oni już żyją pełnią życia" czułam radość , po chwili zaraz myśl po co to wszystko jak zaraz znikniemy i tyle nas będzie ...

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Hanna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-06 00:22

"I tego się boje, że czas upłynie i będzie nicość."

Kręcimy się w kółko. To jałowe.
O tym, co z nicością zgodnie z nauczaniem Kościoła, już była mowa. Nie ma jej. Wróć i poczytaj starannie, proszę. Nie będę przeklejać.

Jest albo - albo.
Albo:
1) dajesz sobie pomóc: pozwalasz na tę pomoc, nie mnie, ale Panu Bogu, wierząc w to, że jest ON, a nie nicość; że Pan Jezus zbawia, że przygotował dla nas wspaniałe mieszkanie w niebie, ale i powierzył nam też talenty w doczesności i coś z nimi warto zrobić. Ktoś wyżej tak ładnie napisał: chodzić twardo po ziemi, bo skoro się na niej znalazłaś, to jest to po coś.
Już tu można się uczyć zażyłości z Chrystusem.
Albo:
2) nie pozwalasz Panu Bogu na dostęp do siebie samej i wybierasz swoje lęki, Bardziej wierzysz obawom niż Panu. Nie wierzysz Mu. Nie dopuszczasz do siebie tego, co obiecuje Pan Jezus. Marnujesz czas. Recytujesz swoje zdanka o nicości.

Ty wybierasz, nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Pomóc można tylko temu, kto na to pozwala.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-06 08:56

Aniu, piszesz "będąc 1 listopada na cmentarzu i słysząc jak ksiądz mówił "oni już żyją pełnią życia" czułam radość , po chwili zaraz myśl po co to wszystko jak zaraz znikniemy i tyle nas będzie ..."

Zauważ jaka jest walka w Tobie nawet w tym jednym zdaniu dwie przeciwstawne myśli. Ten drugi człon zdania ewidentnie pokazuje skąd ten głos, pokusa, nękanie pochodzi.
Miałam swojego czasu doświadczenie bluźnierstw pod adresem Matki Bożej podczas kontaktu z osobą, która przeszła przez sekty. Ale się umęczyłam, bo co zaczynałam modlitwę to wyskakiwały w głowie bluźnierstwa. Oczywiście na spowiedzi to wyznałam, bo to ważne by Zły był zdemaskowany, trzeba to nazwać i wtedy kapłan w modlitwie uwolnienia pogoni, wygoni tego dręczyciela.

Dlatego nie dyskutuje się z pokusą tylko wyznaje przed Bogiem, kapłanem i woła o uwolnienie i uzdrowienie.
Tak, w mojej sytuacji nie zaniechałam oczywiście modlitwy, bo przecież Jezus zwyciężył i diabeł po jakimś czasie odpuścił. Ja w mocy Bożej nie odpuściłam.

Aniu, będzie dobrze. Nie poddawaj się złym myślą tylko czerp z bogactwa Kościoła Świętego. Skup się i nazywaj po imieniu z czym się boksujesz i wyznawaj przed Bogiem i kapłanem na spowiedzi świętej.
Z Bogiem.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-06 09:51

Naprawdę wierzę, chce wierzyć. Ale ten strach jest też spowodowany porą roku, zawsze przed wiosną mam obniżony nastrój. Dziękuję, że Was mam, tutaj na forum i dodajecie słowa otuchy. To dla mnie bardzo ważne

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-06 12:35

Aniu, to nie nastrój :) Trzymaj się fundamentów wiary. Pomyślałam też, o Twojej mamie. Czy ona żyje i jesteście blisko siebie?
Jest taka fajna (i tania) książeczka ks. Serafino Falvo "Jak zwyciężyć depresję", napisane bardzo prostym językiem bez zakrętasów i przedstawia w krótkich rozdziałach, co w naszym życiu trzeba mieć na uwadze, co ma zły na nas wpływ i jak się z tego wymiksować. Jak zwyciężyć depresję - znajdź to.

Strach to największe oręże szatana przeciw człowiekowi. Nie upieraj się. Idź w stronę światła Ducha Świętego. Nie celebruj złego stanu w sobie, proszę.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Aleksandra (---.nux.net)
Data:   2023-01-06 14:19

Anno, tym bardziej, czytając, co piszesz, zachęcam Cię do rekolekcji. Może na początek nie od razu tydzień, a krócej, ile dasz radę – to się da ustalić z siostrami. Nie ma sztywnych terminów. Masz tu stronę: zawierzanki.pl

Warto przyjrzeć się temu, czego doświadczasz, w bezpiecznych warunkach, pod okiem kogoś, kto to zrozumie, a tam każdy uczestnik rekolekcji ma przydzieloną siostrę, która cierpliwie pomaga te rekolekcje przeżyć.

Bardzo Cię też zachęcam do przeczytania „Rękopisów autobiograficznych” św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ona pod koniec życia miała wątpliwości co do tego, czy istnienie życie wieczne, ale trwała pięknie przy Panu, mimo wszystko. Poszukaj może starszych wydań, używanych. Najnowsze ma za dużo przypisów, jest wydaniem krytycznym i bardziej nadaje się do studiowania św. Tereski niż rozczytywania się w niej. ;)

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-07 12:15

Chodzę na msze, przyjmuję Eucharystię a mimo to, czuję, jakbym była obok tego wszystkiego. Dziś pogrzeb cioci, w ogóle nie odczułam tego na mszy, może dlatego, że była pochowana w urnie. Miałam lęki musiałam wyjść z kościoła jestem strasznie słaba. Nie wiem co robić moi drodzy :( ksiądz na spowiedzi powiedział "Bóg istnieje a to, że tutaj z nami jesteś to jest ta łaska" pokrzepilo mnie na chwilę. Teraz wymyślam jakieś aktywności ale mimo to wszystko mnie przeraża :(

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-08 13:01

Myśl o jednej i drugiej rzeczywistości dbając zarówno o sprawy ducha jak o ciała.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-09 01:12

Danusiu, Bogu dzięki, mama żyje. Nasze relacje są dobre. Wie o moim problemie. Możemy bez problemu przytulić się, powiedzieć, że się kochamy i staramy się walczyć z problemem. dziekuje za polecenie książki, na pewno skorzystam. Codziennie przyjmuję Eucharystię, byłam na cmentarzu u tych, za którymi tęsknię i zaczynam się wyciszać... Ale wiem, że to ciągle będzie powracać. Rozmawiałam z kapłanem, prosił bym starała się myśleć, że nasi bliscy którzy odeszli są już szczęśliwi a my musimy cieszyć się na razie i doceniać to, co mamy tutaj, by zasłużyć na to do czego dążymy.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Annna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2023-01-09 13:31

Może poproś kapłana o modlitwę o uwolnienie od tych lęków. Bo jeśli modlitwa osobista nie pomaga, to szukałabym wstawienniczej. Próbujesz, wydaje mi się, mocno rozumowo. Ale serce nie jest przekonane.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Aleksandra (---.nux.net)
Data:   2023-01-09 14:13

Anno, przeczytaj, proszę, rozmowę z o. prof. Jackiem Salijem: „Możemy być pełnomocnikami naszych zmarłych”:
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/echo201745-salij

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: maryla (---.dsl.be)
Data:   2023-01-09 19:27

Aniu czy znasz Pismo Swiete? To herezja ze w wiecznosci jest nicosc.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-01-11 02:42

Aniu, a kto jest na tym cmentarzu i kiedy ta osoba odeszła? Wydaje mi się, że to może być nie przeżyta jeszcze żałoba. Miałam podobne myśli, huśtawki emocji - że chcę się z tą osobą zobaczyć jak najprędzej, a chwilę potem, że nic z tego, bo tam tylko nicość. Ból po stracie bliskiej osoby jest normalny i z czasem przestaje być tak bardzo wszechogarniający. Trzeba sobie dać czas.
Zgaduję, że to nie chodzi o ciocię, której pogrzeb był ostatnio, tylko „problem” (jak to nazwałaś) jest trochę dłuższy? I te lęki, że aż trzeba wyjść z kościoła, wydaje mi się, że tego nie ogarniesz z pomocą artykułów internetowych, czy pogadanek na forum, tylko trzeba pomocy specjalisty psychologa, może psychiatry też.

 Re: Dlaczego tak wiele osób nie wierzy w życie wieczne?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-13 12:27

Moi dziadkowie za którymi bardzo tęsknię. Ale zawsze przychodzi taki moment, gdzie człowiek się boi, rozmyśla. Ostatnio prosiłam Boga żeby dał jakiś znak i co się stało? Zachorowali moi bliscy, myśli odeszły bo teraz najważniejsze dla mnie jest ich zdrowie. Potrafię powiedzieć, że ich bardzo kocham. To niesamowite jakie Pan Bóg zsyła łaski. Rok zaczął się na prawdę źle....ale widzę, jak miłość nas umacnia

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: