logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-01-10 19:37

Na stronie
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=363880&t=363879

jest przytoczony wykaz odpustów zupełnych. Chciałam się upewnić w jednej sprawie. Czy każdy odpust zupełny z wykazu można przyjąć albo dla siebie, albo dla zmarłej osoby? Dla przykładu, jeśli kapłan uzyska odpust w związku ze swoją prymicją, to czy może go ofiarować za osobę zmarłą, czy raczej nie, bo w tym punkcie można przeczytać, że odpust jest dla prymicjanta?

"21. W dniu Prymicji kapłańskich: Prymicjant zyskuje odpust zupełny za celebrowanie Mszy świętej prymicyjnej z ludem w wyznaczonym dniu (n. 27 § 1, 1o) i wierny za uczestniczenie w takiej Mszy świętej prymicyjnej (n. 27 § 1, 2o) ."

Rozumiem, że odpusty z punktów 32. i 33. można przyjąć tylko za zmarłych i nie można ich stosować do siebie:

32. Za nawiedzenie kościoła lub kaplicy w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada). Za zgodą Ordynariusza odpust ten może być przeniesiony na niedzielę poprzednią lub następną lub na uroczystość Wszystkich Świętych. (n. 29 § 1, 2o). Odpust ten można ofiarować tylko za zmarłych.

33. Za pobożne nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada połączone z modlitwą choćby myślą za zmarłych. (29 § 1, 1o). Odpust ten można ofiarować tylko za zmarłych.

 Tematy Autor  Data
 Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy G_JP 
  Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy bdk 
  Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy Ja2 
  Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy G_JP 
  Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy Ja2 
  Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego? nowy G_JP 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: