logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty?
Autor: Siostra w wierze (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-15 14:00

Witajcie. Mam nerwice natręctw na tle religijnym. Widziałam tutaj podobne wpisy i odpowiedź zawsze była taka sama, aby się zgłosić do lekarza co zrobiłam, jednakże lekarz nie odpowie mi na jedno pytanie z punktu widzenia duchowego, a mianowicie - czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty? Chodzi mi o sytuację kiedy w głowie pojawią mi się bluźniercze myśli, a potem ciężko jest mi to opisać pewnego rodzaju przekonanie, że "tę myśl możesz wyrzucić tylko modlitwą np. Zdrowaś Mario - żądam tego". Nie chce bluźnić ale z drugiej strony kiedy byłam mała rodzice na siłę próbowali mnie wychowywać w Katolicki sposób i dlatego jestem niemiłosiernie wyczulona na punkcie wolnej woli w wierze. Czy chce aby Pan Bóg ze mną był? Oj bardzo ale świadomość że On żąda, abym zrobiła coś na siłę sprawia że czuję się jak niewolnica. Dodatkowo postanowiłam że wylosuje sobie cytat z Biblii czy to jest od Boga i padło na zdanie o tym że Bóg kieruje naszymi myślami a potem jeszcze ten cytat na który się powołują Protestanci

2 Tm 3:
14 Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte,
15 które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. 16 Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania3, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości -
17 aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.

Kiedy się tego pozbywam "po swojemu" czuje się wolna i szczęśliwa. Z drugiej strony kto jak kto ale szatan zna moje słabe punkty a wyczulenie na punkcie wolności jest największą słabością. I tej opcji też nie wykluczam. Jednocześnie może być to jego pułapka a z drugiej może Bóg chce mnie złamać w co nie wierzę ale boję się bardzo że On taki naprawdę może być. Z innymi myślami sobie radzę coraz lepiej w czym pomagają leki i świadomość ich absurdu ale ten jeden rodzaj doprowadza mnie do szału. Koniec z tym - Proszę o odpowiedź...

 Re: Czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-02-15 14:55

Myślę, że to problem nerwowy, nie duchowy. Rada jest jedna (choć może Ci sie wydać dziwna) - zignoruj.
Mózg tak działa, że jak walczysz z tego typu natręctwami (i w ogóle się nimi zajmujesz), to mózgowi się "wydaje" że rzecz jest ważna i natręctwa się wzmagają.
Przyjmij, że to nie Twoje i lekceważ przychodzące do głowy tego typu myśli.

Żeby było jasne - gdy napisałem powyżej "ignoruj", nie miałem na myśli jakiegoś ich odpędzania tych myśli, gwałtownego odwracania uwagi itd. Przeciwnie - zupełnie się tym nie przejmuj, Twój mózg musi "wiedzieć", że to nie ma najmniejszego znaczenia.
Przychodzą inne? OK, wiesz że to nie jest Twoje, to jest mimowolne. Zero zaangażowania w ich przyjęcie, zero zaangażowania w ich zwalczanie.
Zlekceważ.

 Re: Czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty?
Autor: Estera (---.205.132.42.nat.ftth.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-02-15 15:46

Te myśli są wynikiem choroby. Bóg nie jest szantażystą. Obdarzył człowieka wolną wolą i zawsze, kiedy coś proponuję, daje wybór. Nigdy niczego nie żąda.

 Re: Czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty?
Autor: Siostra w wierze (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-15 16:23

@Marek Piotrowski Nie spodziewałam się takiej psychologicznej odpowiedzi. Jest tak jak Pan to przedstawił. Mam nadzieję, że zna Pan to nie z życia, a z teorii.

@Estera ☺🙏

 Re: Czy Pan Bóg jest kimś w rodzaju szantażysty?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-02-27 15:53

Niestety, z życia. Ale dość dawno temu :)
pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: