logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 A gdy upośledzony(a) chce zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Fakty (---.play-internet.pl)
Data:   2023-03-04 16:48

Jakie ma stanowisko Kościół, gdzie np dwóch uposledzonych chce zawrzeć małżeństwo? Często widzę jednego uposledzonego a np zdrowa kobieta. Nie mam nic przeciwko takich małżeństwo ale po co pisać za wszystko jest możliwie a w innym przypadku już nie.

 Re: A gdy upośledzony(a) chce zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2023-03-04 20:10

Po pierwsze: dwóch nigdy nie może zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, gdyż jest to związek kobiety i mężczyzny, więc musi być dwoje.
Po drugie upośledzone mogą być różne funkcje i organy. Nie każde upośledzenie wpływa na zdolność do zawarcia małżeństwa. Ja np. mam upośledzenie wydolności oddechowej (astma) i zawarłam ważny związek małżeński. Przeszkodą do zawarcia takiego związku może być natomiast upośledzenie funkcji seksualnych, uniemożliwiające współżycie. Zatem istotny jest nie sam fakt występowania upośledzenia pewnych funkcji, co wpływ tego upośledzenia na zdolność do zawarcia związku małżeńskiego.

Przy okazji, proponuję popracować nad kompetencjami językowymi, bo sformułowanie "widzę jednego upośledzonego" brzmi w najlepszym razie niesmacznie i anachronicznie.

 Re: A gdy upośledzony(a) chce zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-03-04 22:52

Zdaje się, że autorowi wątku chodziło o upośledzenie intelektualne, a nie niepełnosprawność fizyczną. W takim przypadku ciężko byłoby o zawarcie ważnego małżeństwa, gdyż osoby takie raczej nie pojęłyby w pełni jego istoty i przeznaczenia, co więcej (tutaj nie mam stuprocentowej pewności) dość często zdaje się ich dotyczyć problem impotencji
(Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 1084:
http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P30.HTM

 Re: A gdy upośledzony(a) chce zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-03-04 23:52

Fizycznie czy intelektualnie, słowo "upośledzony" dawno wyszło z użycia w środowisku ludzi kulturalnych i empatycznych.
Sakrament małżeństwa może zawrzeć osoba zdolna do jego zawarcia, spełniająca określone warunki. Osoba z lekką niepełnosprawnością intelektualną może te warunki spełniać, zresztą nie da się sztywno określić kiedy się zaczyna niepełnosprawność. Zatem sytuacja musi być odpowiednio rozeznana.

Kanoniczne przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa: : (klik).

 Re: A gdy upośledzony(a) chce zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-05 00:04

Upośledzenia często nie da się ocenić wzrokowo, nie znając sytuacji medycznej konkretnej osoby. Ktoś może być "wizualnie" schorowany, nieskoordynowany, niewidomy albo niemówiący, lecz dobry i intelektualnie bardzo sprawny. Podobnie: to, że ktoś wygląda "normalnie", nie zawsze oznacza np. pełnię władz umysłowych i zdolność do małżeństwa. Zatem, Fakty, nie ma sensu sądzić po pozorach.

Poza tym nie wiem, o co właściwie chodzi w końcówce posta "ale po co pisać za wszystko jest możliwie a w innym przypadku już nie". Napisz dokładniej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: