logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Adam (101.187.134.---)
Data:   2023-04-19 05:48

Od 2006 roku (prawie cale dorosle zycie) mieszkam na stale poza Polska (dotychczas w 3 roznych krajach). Nie planuje wracac do Polski, ostatni raz bylem 8 lat temu. Nie czuje sie w zaden sposob emocjonalnie zwiazany z Polska (jako krajem) ani nie interesuje sie specjalnie tym co dzieje sie w Polsce. Rozumiem ze zgodnie z Katechizmem (KKK 2239) jestem moralnie zobligowany do „Miłość ojczyzny i służba dla niej” nie za bardzo rozumiem, jak mialbym w praktyce taka relacje milosci i sluzby relizowac. Bylbym wdzieczny za rady i sugestie.

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-04-20 08:11

Pytanie, czy Polska jest rzeczywiście Twoją ojczyzną? Czy ojczyzna to zawsze kraj pochodzenia, czy ten, w którym mieszkamy (u Ciebie zmienia się to dosyć często). Zastanawiając się nad tym nie należy zapominać, że naszą wspólną ojczyzną jest Niebo (Flp 3,20). Może więc to jej w pierwszej kolejności należałyby się miłość i służba? Nie wydaje Ci się, że to byłoby dobre rozwiązanie? Skoro trudno zdefiniować Twoją ziemską ojczyznę, to może lepiej skupić się na większej miłości i lepszej służbie ojczyźnie niebieskiej, niezależnie od tego, gdzie obecnie mieszkasz i gdzie jeszcze zaprowadzą Cię drogi Twojego życia?

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-04-20 17:45

Adamie

Co do ziemskiej Ojczyzny to zaproponuję Ci wiersz - pieśń Marka Grechuty pt. "Ojczyzna". Wczytaj się w jej tekst i wsłuchaj w melodię. Może coś z niej trafi Ci do serca. Zapraszam: (klik).

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Adam (101.187.134.---)
Data:   2023-04-21 01:17

Aneto – dziekuje za rade. Tak to sobie koncypowalem z ta niebieska ojczyzna, ale troche mi to pachnialo samo-usprawiedliwianiem. W Polsce sie wychowalem i spedzilem dziecinstwo. Z Polski rowniez pochodza moi rodzice i dziadkowie, wiec wydaje mi sie ze jezeli jakos kraj mialbym nominowac jako ojczyzne to wlasnie Polske.

Magdaleno – dziekuje za piosenke/wiersz. Wlasnie troche z tym mam problem. Jak pisze powyzej, Polska wydaje mi sie formalne moja ojczyzna, ale te wszystkie rzeczy o ktorych Pan Grechuta spiewa po prostu na mnie nie dzialaja. Troche jak w Ferdydurke – wiem ze polska poezja, Krakow, jezyk polski itd. mają mnie zachwycac ale mnie nie zachwycaja. Nie lubie polskiej kuchni, nie mowie, nie czytam ani nie mysle na co dzien po polsku, wole poezje i literautre anglojezyczna itd. Bylem w Krakowie oraz wielu innych historychnych miejscach i z mojej perspektywy nie roznia sie on za bardzo od innych europejskich miast/zabytkow.
Jesli jestem moralnie winien Polsce milosc i sluzbe to czy taki obowiazek bylby w Waszej opinio dostatecznie zaspokojnoy poprzez reguralna modlitwe za Polske?

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-04-21 10:05

Skoro odrzucasz wszystko, o czym wyśpiewał Marek Grechuta, to pozostała Ci jeszcze modlitwa. Módl się gorąco, jeżeli potrafisz i jak tylko potrafisz za NIĄ, za Ojczyznę.

Uwaga: Mój komentarz dotyczy jedynie słów MG z którymi Polacy się utożsamiają.

Pozdrawiam

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-04-21 15:26

Widzisz, nic Cię nie musi zachwycać na poziomie emocji. Z obowiązku. Nie tak. Chodzi o praktykę. O jakiś szacunek.

Byłoby dobrze, gdybyś np. nie działał na szkodę państwa, z którym choć jakoś się utożsamiasz - np. Polski (ale niekoniecznie Polski, nie ma obowiązku; niemniej sam piszesz: skoro miałbyś mianować jakiś kraj, to jednak Polskę).

Może grunt, żebyś nie był bezdomny, bezpański, niczyj, bez korzeni, wygnaniec, tułacz na własne życzenie, może chodzi o to, żebyś się do jakiegoś kawałka świata przypisał? To pomaga budować własną tożsamość.

Żebyś nie zniesławiał takiej obranej ojczyzny. Nie szerzył głupich dowcipów. Nie ośmieszał. Nie godził się na jej nieuzasadnione oczernianie. Nie przyłączał się do tych, którzy np. mówią o polskich obozach koncentracyjnych w Auschwitz itp. Nie szpiegował na niekorzyść :) Nie prowdził nieuczciwych interesów.

Byłoby też nieźle, gdybyś coś wiedział o kraju, z którym się utożsamiasz. Żebyś nie był kulturowym analfabetą. Żebyś się nie godził na przerobienie kawałka Twojej ziemi, np. Wawelu // Luwru // Pompei // parku Yellowstone itd. na galerię handlową lub tor kartingowy.

Ostatecznie miłość ojczyzny wiąże się z szacunkiem dla dziedzictwa i dla ludzi. To jest bardzo chrześcijańskie.

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: Adam (101.187.134.---)
Data:   2023-04-24 04:33

Magdaleno – dziekuje za sugestie, modlitwa faktycznie wydaje sie byc najprostszym rozwiazaniem.

Hanno - dziekuje ze obszerna liste wskazowek. Naturalnie nie bede dzialal na szkode Polski ani znieslawial jej mieszkancow. Polska metalnosc moze nie jest mi specjalnie bliska, ale ma sporo pozytywow.

Nie czuje sie bezdomny czy bez korzeni. Moje korzenie wyrastaja z wiary i tradycji katolickiej a moj dom jest tam gdzie moja zona i dzieci. Tozsamosciowo identyfikuje sie przede wszystkim jako katolik, maz i ojciec i kazde z tych pojec jest samo w sobie tak obszerne, ze raczej nie brakuje mi tresci dla wlasnej identyfikacji.
Dziekuje

 Re: Jak realizować miłość i służbę ojczyźnie?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-04-24 12:43

Potencjalnie można zaangażować się w działalność jakiejś polonijnej społeczno-kulturalnej organizacji w Twojej okolicy, czy też taką założyć. W szkołach dzieci mogą mieć możliwość zaprezentować kraj/kraje pochodzenia przodków. Można w tym im pomóc. Oczywiście modlitwa za ojczyznę jest bardzo dobrym pomysłem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: