logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak sobie radzić z poczuciem, że moje życie nie ma sensu?
Autor: Anna (30+) (---.31.177.205.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-04-19 09:00

Witajcie, od prawie roku zmagam się z potencjalnie śmiertelną chorobą. Mam 30+ lat. Choroba była dla mnie szokiem.Zawsze myślałam, że będę żyła w zdrowiu długie lata. Byłam okazem zdrowia, wysportowana. Leczenie póki co słabo działa. Teraz wprowadzane są nowe leki, więc odzyskałam nadzieję, że się wyleczę, ale czasem dopada mnie myśl, że zostały mi może 2-3 lata życia. Ryzyko, że się nie wyleczę to 30%. A nawet jeśli się wyleczę, choroba wrócić może. Nie zdążyłam wielu rzeczy w życiu zrobić. Założyć rodziny, zawodowo ciągle błądziłam. Myślałam, że będę robiła ważne rzeczy w życiu. Miałam poczucie misji. Bardzo wierzyłam w to, że taki jest sens mojego życia. Jak sobie radzić z poczuciem, że moje życie nie ma sensu? Bo jeśli miałoby się one skończyć niedługo, to uważam, że nie miało sensu.

 Re: Jak sobie radzić z poczuciem, że moje życie nie ma sensu?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-05 20:56

Zawsze trzeba mieć nadzieję, że w naszym życiu wszystko się ułoży - a przynajmniej do momentu, gdy otrzymamy jednoznaczny sygnał, że jednak tak nie będzie. Co może być takim sygnałem? Na przykład diagnoza specjalisty "zostało pani x lat/miesięcy/tygodni życia". Ty chyba takiej nie usłyszałaś, a przecież lekarz prowadzący nie ma żadnego interesu w oszukiwaniu Cię. Poza tym, jeśli byłoby tak, jak to opisujesz, Twoje rokowania wyglądałyby naprawdę dobrze. Trzydzieści procent szans na Twoją przegraną z chorobą, to aż 70 procent prawdopodobieństwa, że uda Ci się ją pokonać. Zwykle przy szacowaniu różnego rodzaju szans, jeśli przekraczają one 50/50, już mówi się, że jest dobrze. Ty również chciej tak to postrzegać, bo nastawienie psychiczne chorego odgrywa istotną rolę w procesie powrotu do zdrowia - i nie jestem jedyną osobą, która tak twierdzi.

 Re: Jak sobie radzić z poczuciem, że moje życie nie ma sensu?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-05 22:40

To od Ciebie zależy ile sensu będzie miało Twoje życie i Twoja choroba. Piszesz, że masz poczucie misji - to do rzęs, bo Bóg każdemu daje osobistą misję i przy okazji zadanie odkrycia tej misji. Trzeba Go o nią pytać. Pomocne mogą być rekolekcje, książki, np. Magdaleny Plucner "Ezer kenegdo - najlepsza towarzyszka".
Twoją misja na teraz może być życie z Bogiem w chorobie mimo choroby. Możesz ją traktować jako zbędny bagaż, ale też jako błogosławieństwo. Czy bez niej myślałbyś o konkretnym sensie w swoim życiu, czy dalej żyła nieokreślonym "poczuciem misji"?

 Re: Jak sobie radzić z poczuciem, że moje życie nie ma sensu?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-05-06 12:31

Pójdę podobnym szlakiem jak Estera.
"Miałam poczucie misji. Bardzo wierzyłam w to, że taki jest sens mojego życia. "
O jakiej dokładnie misji myślałaś? Miałaś ją jakoś skonkretyzowaną? Jasno odkrytą? O jakie "ważne rzeczy" chodziło? Masz tu spokojną jasność? Mozesz to sobie nazwać?

Może się też okazać, że miałaś przed sobą tylko jakąś wzniosłą mgłę. A teraz jest szansa odczytania konkretu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: