logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2023-04-27 14:10

Chciałam prosić o poradę w dwóch niżej opisanych sprawach dotyczących modlitwy.
Czy przed odmówieniem modlitwy zawsze należy dołączać jakąś intencję: prośbę, dziękczynienie, ofiarować za kogoś żyjącego lub zmarłego itp? Pytam, ponieważ kiedyś co dnia przed rozpoczęciem modlitwy, czy przed mszą przedstawiałam Panu jakąś intencję, za siebie, bliskich, za zmarłych, w jakiś prawach codziennych, problemach. Aktualnie wydaje mi się, że powtarzanie co dnia tego samego (np. za bliskich żywych czy zmarłych) jest bezsensowne. Przecież Bóg wie, że zależy nam na naszych bliskich, ze chcemy zbawienia dla nieżyjących, że potrzebna nam pomoc i opieka w codziennych zmaganiach i problemach. Czy koniecznie w kółko mamy powtarzać te intencje, czy nie wystarczy że już wielokrotnie mówiłam o co proszę i za co dziękuję?

Czasem odmawiam koronkę czy różaniec z olbrzymimi rozproszeniami, uciekają mi myśli, ale staram się dobrnąć do końca, choć wciąż natrętnie nawiedza mnie zwątpienie, czy taka nieskupiona paplanina myśli jest Bogu miła. Innym razem myślę, że On wie, że mam taki problem i rozumie, czemu moja modlitwa jest tak kiepskiej jakości. Powtarzam sobie, że najważniejsze to wytrwać w tym "biegu" do końca, bo to co mnie się wydaje, że Bóg myśli, to tylko projekcja mojego umysłu. Bo przecież te drogi i myśli Boże nie są naszymi.
Co robić by motywować się do modlitwy i jak jest z tymi powtarzanymi intencjami?

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Annna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2023-04-27 14:35

Powtarzając intencje sami sobie je uświadamiamy mówiąc Bogu, co się dzieje w naszym życiu. Powtarzając intencje nieraz lepiej rozumiem o co się modlić.
Co do trudności w modlitwie, to Bóg docenia ten trud, bo to świadczy o naszej do Niego prawdziwej miłości, że Go wybieramy, doświadczając naszej słabości.

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Ja2 (---.10.71.51.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-04-28 06:03

"Co robić by motywować się do modlitwy"

No właśnie powtarzanie intencji jest jednym ze sposobów motywowania. Im ważniejsza intencja tym łatwiej jest do modlitwy uklęknąć. Im bardziej kochasz osoby za które się modlisz, tym chętniej się modlisz.
Jeśli intencje wydają się nudne czy bez sensu, to znaczy, że nie są żywe. Już dawno umarły. Trzeba je ożywić. Urozmaicić.
"Za bliskich żywych i umarłych" - to ogromne uproszczenie, pójście na łatwiznę. Nie wiem za kogo się modlisz, ale nie chcesz przywołać tych ludzi? Za matkę, ojca, rodzeństwo, wujków, dawnego proboszcza... Tyle wspomnień, że modlitwa nie pomieści. Podziel sobie i w każdy dzień tygodnia módl się za innych, za pewne grupy, o pewne łaski. Nie za wszystko naraz, bo to jest nijakie. Za żywych - przecież oni żyją i ich życie codziennie się zmienia - jeśli o ich naprawdę myślisz, to intencje ciągle się zmieniają. Tym bardziej za siebie. Uporządkuj te modlitwy to będzie ci łatwiej. To jest pewna praca, ale właśnie ciągle podejmowany trud pomaga odświeżyć modlitwę i ją ułatwić.

Intencje mogą być także za nieznanych ludzi, a tematu (za kogo i o co) dostarczy ci dzisiejsze czytanie Ewangelii. Koronkę czy różaniec - ja każdą część odmawiam w intencji innych ludzi, których wymieniam przed dziesiątką.
W ogóle modlitwę przecież można urozmaicać. Nie musi być codziennie koronka czy różaniec. Przeczytaj krótki fragment jakiejś książki religijnej, codziennie jedno rozważanie, albo wiersz, albo jedną myśl - ona ci dostarczy tematu do modlitwy. Oczywiście najlepiej dzisiejszą ewangelię, ale to może być też co innego.

Zmiana codziennych modlitw pomaga też szukać własnych potrzeb, które się zmieniają. Pomaga odkrywać nowe myśli, nowe prawdy, naukę Jezusa w innym kontekście. To jest naprawdę ciekawe: "ciekawe, co mi dzisiaj Bóg chce powiedzieć nowego".

A jeśli uznasz, że to co napisałam jest głupie, to oczywiście módl się po swojemu. Ale poproszę: pomódl się w takim razie dzisiaj jeden raz za mnie. Bo ja się właśnie tak głupio modlę ;))) Niech mi Pan Bóg dzisiaj powie, czy jest wszystko w porządku :))

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-04-28 12:30

Trzeba przede wszystkim dziękować, zanim zaczniemy prosić.
Pamiętaj, by od wdzięczności rozpoczynać modlitwę.

O modlitwie różańcowej tak pisała św. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka bosa, Doktor Kościoła: „Gdy zostaję sama, wstydzę się to wyznać, odmawianie różańca kosztuje mnie więcej niż używanie narzędzi pokutnych... Czuję, że tak źle go odmawiam! Muszę zadawać sobie gwałt, by rozmyślać o tajemnicach różańcowych; nie mogę skupić myśli... Długi czas smuciłam się tym brakiem pobożności, który mnie zadziwiał, bo tak bardzo kocham Najświętszą Pannę, że powinnam z łatwością odmawiać ku Jej czci modlitwy, tak Jej miłe. Teraz już mniej się martwię; myślę, że skoro Królowa Nieba jest moją Matką, jest zadowolona, widząc moją dobrą wolę.”
Święto patronalne św. Teresy od Dzieciątka Jezus przypada na 1 października, to może być dla nas wskazówka, że ona ze swoimi trudnościami niejako otwiera nam bramę miesiąca różańcowego.

Ks. Jerzy Limanówka podzielił się taką refleksją: „Bardzo mi się spodobało porównanie modlitwy różańcowej do jazdy pociągiem. Podróż pociągiem jest długa i monotonna, jeśli nie patrzymy w okno. Tam pejzaż zmienia się co chwilę i zawsze jest coś nowego. Podobnie jest z różańcem. Klepanie „zdrowasiek” jest nudne do chwili, kiedy zanurzymy się w rozważanie tajemnic”
A może spróbujesz odmawiać różaniec z dopowiedzeniami. Na początku może być trochę trudno, trzeba będzie wzmożenia skupienia uwagi, a w końcu o to chodzi.

Dopowiedzenia do różańca to prosty sposób, aby różaniec nie był nudnym klepaniem Zdrowasiek, ale rzeczywiście był medytacją poszczególnych tajemnic z życia Jezusa i Maryi. Dopowiedzenia wstawiamy w środek Pozdrowienia Anielskiego po słowie Jezus. Można dopowiadać ten sam tekst przy 10-ciu paciorkach jednej tajemnicy, chociaż lepiej wstawiać 10 różnych dopowiedzeń, czyli po jednym na każdym koraliku.
Szczegółowych wskazówek poszukaj w zasobach internetowych.

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Życzliwy (---.centertel.pl)
Data:   2023-04-30 23:05

Intencji nie trzeba powtarzać, jest ryzyko że wtedy modlitwa staje się rutyną. Wystarczy zrobić wirtualną listę osób czy spraw i to omadlać. Znika wtedy problem ciągłego powtarzania tych samych intencji co może przecież prowadzić do zniechęcenia (zwłaszcza jak tych intencji jest dużo- zanim zacznę się modlić muszę wymienić wszystkie intencje).
Co zrobić żeby zmotywować się do modlitwy? Z jednej strony modlitwa to walka, trud, zmaganie się i Bóg to docenia, zdobywamy zasługę przed Nim gdy nam się nie chce ale się modlimy, modlitwa jest kiepska w naszych oczach, nie czujemy jej, rozpraszamy się itd. Z drugiej strony modlitwa jest łaską i o tę łaskę trzeba też prosić, zabiegać. Nie ma techniki na udaną modlitwę, modlitwa jest spotkaniem z Bogiem. Poświęceniem Mu uwagi, czasu, serca.
To co można zrobić, to zaobserwować kiedy jest mi się łatwiej modlić (na czczo, z rana, wieczorem, gdy nie oglądam internetu, gdy się wycisze przed modlitwą itd.)

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2023-05-03 11:23

Dziękuję wszystkim za rady.
Do Życzliwego: co masz na myśli pisząc o wirtualnej liście intencji? Pytam, bo trafiłeś w punkt jeśli chodzi o ilość intencji. Codzienne wymienienie przed modlitwą wszystkich osób za które się modlę, tych żyjących i tych zmarłych, czy też próśb o pomoc w codziennych przeróżnych problemach i trudnościach, w pewnym momencie wydało mi się monotonne. Przecież jeśli już tyle razy powtarzałam te intencje, to Bóg wie o co się modlę. Dlatego pomysł o wirtualnej liście bardzo mnie zaintrygował. Chciałam prosić o kilka słów więcej w tym temacie.

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-05-03 15:49

Nie musisz powtarzać intencji. Wystarczy jak przed modlitwą powiesz albo pomyślisz - bo Bóg przecież widzi Twoje myśli - że chciałabyś się pomodlić we wszystkich intencjach, które masz w sercu. Które nosisz w swoim sercu. Które są bliskie Twojemu sercu. Bóg zna Twoje serce i będzie wiedział, o co chodzi. A Ty możesz być spokojna, że nikogo nie pominęłaś w tej modlitwie, o nikim nie zapomniałaś, bo to wszystko jest w Twoim sercu. I jeśli modlisz się we wszystkich intencjach, które są bliskie Twojemu sercu, to właśnie za te wszystkie osoby i sprawy, które w tym sercu są.

A jeśli chodzi o te myśli, które Ci uciekają w czasie modlitwy. Spróbuj spojrzeć na to trochę inaczej - że może w ten sposób pokazujesz Bogu te sprawy, problemy czy jakieś osoby, do których te myśli uciekają. Że w ten sposób Bóg może to zobaczyć. Jakby wejść w to. Nie przejmuj się tymi myślami, tylko spróbuj uczynić je modlitwą. Możesz mimo wszystko starać się dobrnąć do końca. Tak jak piszesz. Ale możesz też zatrzymać się i kontynuować tą modlitwę w inny sposób. Pokazując Bogu te sprawy, do których biegną Twoje myśli.

 Re: Czy powtarzać intencje? Jak motywować się do modlitwy?
Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2023-05-05 07:57

Dziękuję Joanno.
Twoje rady są dla mnie bardzo cenne i pomocne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: