logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Irena (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2024-03-12 06:26

Chciałam prosić o radę, jak postąpić z nieuczciwym najemcą, który coraz częściej zalega z płatnościami i którego już wielokrotnie uprzedzaliśmy, że wymówimy najem, jeśli nadal będzie tak postępował. Ponieważ nic się w jego postępowaniu nie zmieniło, a nasze rozmowy i prośby puszczał mimo uszu, lub zbywał półsłówkami, miesiąc temu poprosiliśmy by poszukał sobie innego lokalu i wyprowadził się do końca miesiąca. I tu powstał problem, bo człowiek ten nic nie robi w kwestii znalezienia innego lokum. Kilka tygodni temu dostarczyliśmy mu listę potencjalnych lokali do wynajęcia wraz z numerami telefonów (znaleźliśmy je w portalu ogłoszeniowym). Niestety najemca prawdopodobnie do nikogo nie zadzwonił. Z wczorajszej rozmowy wynika, ze zlikwidował sobie telefon i nie ma z czego dzwonić. Mało tego powiedział, żebym to ja poszukała mu innego mieszkania. Zirytowana jego postawą odparłam, że nie jestem jego niańką i żeby w końcu potraktował serio to wypowiedzenie. Jest to mężczyzna, który około rok temu przeszedł na emeryturę, nadużywa alkoholu i pomimo moich wielokrotnych zachęt, by podjął jakieś dodatkowe zatrudnienie, nigdy tego nie zrobił. Jest człowiekiem samotnym i z tego co mówił nie ma żadnej rodziny.
Mam dylemat, czy ostateczne posuniecie, jakim może być wyrzucenie go naszego lokalu, nie przyczyni się do jego bezdomności. Czy jesteśmy zobowiązani do jakiś innych działań, ale nawet nie mam pomysłu jakich. Pracy, która mogłaby zająć mu czas, podjąć nie chciał, mimo podpowiedzi, gdzie mógłby spróbować. Koszty najmu jakie od niego pobieramy są jednymi z najniższych, sądząc po kwotach w ofertach ogłoszeniowych, a on nawet tego nie docenia, że gdzie indziej ponosiłby większe koszty utrzymania. Nie wiem już jak mamy postąpić, tym bardziej, że prawdopodobnie na początku przyszłego roku mieszkanie będzie musiało zostać sprzedane.
Z jednej strony jest mi go żal, a z drugiej nie mogę zrozumieć, jak dorosły człowiek może być tak nieodpowiedzialny i bezmyślny.
Może ktoś ma pomysł, jak rozwiązać ta sytuację.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Estera (---.146.236.211.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2024-03-27 17:22

Proponuję kontakt z prawnikiem.
I zastanów się dlaczego tak pozwalasz się wykorzystywać. Ten pan ma wybór. Jest dorosły. Nie musisz być jego niańką. Dając mu kolejne szansę i nie realizując swoich ostrzeżeń, tylko stwierdzasz go w bezkarności.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Martha78 (---.play-internet.pl)
Data:   2024-03-27 18:20

Zalecam daleko idącą ostrożność. Nie jesteś opiekunką, nie jesteś sponsorem. Mam doświadczenie podobne do Twojego. Okazałam "miękkie serce", najemca finalnie zakpił że mnie i narobił potężnych długów.

Poradź się prawnika. Pewnie już słyszałaś, że najemca ma więcej praw od Ciebie.

Miłosierdzie i jałmużnę należy dawać będąc nieprzymuszonym.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Piotr (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2024-03-27 20:53

Niestety polskie prawo stoi po stronie najemcy. Wyrzucic go można, ale zajmie to duuużo czasu. Nawet jak nie będzie płacił to nie masz prawa zmienić mu zamków, pozbawić wody itp. Poznałem wiele osób z tym problemem i większość skończyła z długami i zniszczonym mieszkaniem. A jaką macie podpisana umowę? Czy podatek był odprowadzany do urzędu skarbowego? Podpowiem przykład który sprawdzał się z nieuczciwymi lokatorami. Trzeba mu dokwaterować kogoś, może większą nawet grupę zaufanych ludzi którzy po wszystkim zwolnią lokal ale którzy strasznie uprzykrza życie temu Panu w międzyczasie tak, że sam opuści mieszkanie.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-27 21:32

Człowiek uzależniony chętnie będzie brał rybę, odrzucając wędkę. Im dalej w las, tym więcej drzew.
Dając wszystko na talerzu, tylko go rozleniwiasz, i tak już dużo zaoferowałaś. Skorzystaj z rad poprzedników.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Irena (---.satfilm.com.pl)
Data:   2024-03-28 07:36

Dziękuję za podpowiedzi.
Chciałam poznać inne spojrzenie na ten problem z pozycji chrześcijanina, gdyż mam w głowie słowa "jeden drugiego brzemiona noście". Z jednej strony postrzegam go jako człowieka nieodpowiedzialnego i bezmyślnego, ale z drugiej strony, nie chciałabym mieć na sumieniu czyjejś bezdomności. Od strony prawnej, wiem, że są pewne narzędzia.
Cały czas myślę, jak wygląda to w oczach Chrystusa? Choć nigdzie w NT nie ma mowy o tym, że Pan pomagał pijakom.
Jeszcze raz dziękuję za wypowiedzi.
Piotrze pomysł z dodatkowymi lokatorami wart przemyślenia.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2024-03-28 13:34

Myślę, że noszenie cudzych brzemion nie polega na tolerowaniu czyjejś nieuczciwości (nieterminowe opłaty itp.) i utwierdzaniu go w przekonaniu, że jest bezkarny, blokując cudzą własność.
Poza tym zrobiłaś nadzwyczaj dużo, wskazując propozycje pracy i zamieszkania.

Przyszło mi do głowy, że możecie spróbować nacisków - przyspieszyć sprzedaż. Zaprosić ze trzy osoby w charakterze potencjalnych nabywców (także fikcyjnych, aktorów) oglądających mieszkanie. Zaprosić majstra, ktory będzie robił pomiary do remontu itp. Czy to zadziała - nie wiem.
Wymówić lokatorowi lokal na piśmie. Z podpisem kopii.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Estera (---.147.76.254.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2024-03-28 13:36

Wobec alkoholików obowiązuje tzw. twarda miłość. Muszą odczuć skutki swojego picia. Wtedy jest szansa na leczenie.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Marta (---.196.200.102.threembb.co.uk)
Data:   2024-03-28 14:24

Moja droga, nie zamartwiaj się, że pan ewentualnie będzie bezdomny, tylko działaj. Do prawnika i do sądu szybciutko po nakaz eksmisji - sama sobie go nie możesz eksmitować (typu wymiana zamków), bo to nielegalne. Z tego co wiem, w Polsce eksmitować nie można też w okresie od 1.11 do 31.03 każdego roku, więc jak się nie wyrobisz do listopada, to i tak pan u Ciebie będzie mieszkał jeszcze długo. Poza tym tzw. biednych emerytów też nie można eksmitować na bruk, niezależnie od pory roku, tylko trzeba czekać aż gmina znajdzie panu mieszkanie socjalne, tutaj też są kolejki co najmniej kilkuletnie, a do tego czasu pan będzie mieszkał u Ciebie. Co do sprzedaży, to możesz próbować sprzedać normalnie, ale tu możesz mieć brak chętnych, bo raczej nikt, kto kupuje dla siebie czy nawet pod wynajem, nie będzie chciał takiego mieszkania z lokatorem. Są firmy, które skupują takie mieszkania, ale one płacą znacznie poniżej wartości rynkowej. Dokwaterowanie kogoś to też raczej bandyterka, to jeszcze zależy jaką masz z nim umowę najmu, ale to już Ci prawnik może doradzić. Do bezdomności Twojego lokatora to się ewentualnie przyczyni nadużywanie przez niego alkoholu i zaleganie z płatnościami, a nie fakt, że Ty go nie chcesz utrzymywać. Jak napisała Estera, może taki wstrząs mu się nawet przyda i się ogarnie. Lepiej teraz niż odkładać to na później, bo facet już młodszy nie będzie. Weź się za to teraz i nie żałuj go na zapas, bo jeszcze się może okazać, że to Ty jesteś w bardziej pożałowania godnej sytuacji. Życzę powodzenia.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Irena (---.satfilm.com.pl)
Data:   2024-03-28 14:57

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Na pewno skorzystam i zadziałam, bez wyrzutów sumienia.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2024-03-28 17:02

Czy ten człowiek długo u Was mieszkał, zanim zaczęły się problemy z płatnościami?

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Karolina (---.mt.pl)
Data:   2024-03-28 17:26

Jestem prawnikiem. I niestety potwierdzam, że eksmisja z lokalu może trwać długo. Dlatego trzeba zacząć działać możliwie wcześnie.
A na przyszłość radzę rozważyć umowę najmu okazjonalnego (niestety nie zawsze można ją stosować).

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Irena (---.satfilm.com.pl)
Data:   2024-03-28 20:14

Problemy zaczęły się krótko po tym jak przeszedł na emeryturę. Dlatego zachęcałam go do podjęcia zatrudnienia, bo praca nadaje sens życiu, mobilizuje do higieny dnia codziennego, szczególnie gdy nie ma się pasji, hobby.
Mam już pewien plan działania. Jeśli nie pomoże, podejmiemy kroki prawne.
Dla mnie istotna jest świadomość, że nie robimy nic złego, nieetycznego.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2024-03-28 22:55

Zapytałam, czy mieszkał długo, zanim zaczęły się problemy z płatnościami, bo jednak jest różnica, między kimś kto wynajmuje 15 lat i przestaje płacić a kimś kto mieszka rok, dwa i przestaje płacić. Osoba w pierwszym przypadku pozwoliła zaoszczędzić na kosztach związanych z poszukiwaniem co jakiś czas nowych, wiarygodnych najemców. Taką osobę wypadałoby potraktować lepiej niż osobę z drugiego przypadku.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Marta (---.196.200.102.threembb.co.uk)
Data:   2024-03-28 23:45

Nic złego nie robisz eksmitując niepłacącego lokatora. Ale jeśli chcesz ewentualnie zrobić coś dobrego, to może się zorientuj jak wygląda kwestia zasiłku mieszkaniowego czy jakiegoś innego wsparcia od państwa dla tego lokatora? Dopiero teraz jakoś do mnie dotarło, że on przestał płacić regularnie odkąd przeszedł na emeryturę. A wcześniej jak długo nie było problemów z płatnościami? Może rzeczywiście nie jest nieuczciwy, tylko mu autentycznie brakuje pieniędzy? Obawiam się, że po przejściu na emeryturę każdy dostaje kubeł zimnej wody na głowę, bo emerytura się okazuje znacznie poniżej ostatniego wynagrodzenia i ludzie mają z problem, żeby nagle zacząć żyć za połowę tej kwoty co dotychczas. I jakbym ja miała te 65 lat, to też bym nie chciała, po iluś tam latach tyrania, podejmować jeszcze dodatkowej pracy. Owszem, wiem, że alkohol nie jest za darmo, ale niektórzy po prostu nie umieją inaczej "rozwiązywać" problemów. Czy to jest kawalerka, czy większe mieszkanie? Zasiłek mieszkaniowy dla samotnej osoby jest tylko do małej powierzchni, więc jak to Twoje mieszkanie jest duże, to albo niech zmieni na mniejsze, albo rzeczywiście zaproponuj mu, że dokwaterujesz do innych pokoi inne osoby i wtedy się koszty wynajmu rozłożą, a pan nawet będzie miał towarzystwo.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Naprawdę? (---.10.214.223.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2024-03-29 04:19

Marta, pan będzie miał towarzystwo. Ale czy ty chciałabyś żyć w towarzystwie tego pana?

Nie doradzajcie tak łatwo dokwaterowania, bo może się to źle skończyć dla nowych lokatorów. Nawet dla tych swoich, podstawionych.

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Marta (---.196.200.102.threembb.co.uk)
Data:   2024-03-29 23:47

@Naprawdę? Skąd mam wiedzieć, czy bym chciała mieszkać w jego towarzystwie, przecież nic o nim nie wiem. W czasach jak mieszkałam w wynajętych pokojach w domach z innymi osobami, to nie miałam wpływu na to, kto mieszka w innym pokoju i zdarzało się, że były osoby nadużywające alkoholu. U mnie tak się złożyło, że to akurat nie te osoby były najbardziej uciążliwymi współlokatorami.
Przeczytaj proszę ze zrozumieniem, co napisałam. Nie sugerowałam dokwaterowania "podstawionych" osób. Możliwe, że w okolicy jest więcej emerytów w podobnej sytuacji finansowej i życiowej (samotni), to dlaczego nie mieliby wynajmować mieszkania Ireny w kilka osób?

 Re: Nieuczciwy najemca mieszkania.
Autor: Naprawdę? (---.10.79.3.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2024-03-30 13:49

Marta, przeczytaj proszę ze zrozumieniem, co napisałam.

Pierwsza część posta była do ciebie. Drugą zadedykowałam w liczbie MNOGIEJ, czyli nie tylko do ciebie. Bo wcześniej przeczytałam takie słowa: "Trzeba mu dokwaterować kogoś, może większą nawet grupę zaufanych ludzi..." Znałam ludzi, którzy myśleli, że są mocni, a okazało się inaczej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: