logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: maryla (---.dsl.be)
Data:   2024-04-12 04:38

Mt 19, 10-12. O kogo chodzi kiedy Pan Jezus wyjasnia apostolom o tych ktorzy sa niezdatni do malzenstwa:
"ktorzy sie takimi urodzili i sa niezdatni do malzenstwa, ktorych ludzie takimi uczynili"
Trzeci przypadek niezdatnosci do malzenstwa rozumiem ze sa kaplani: "Są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!"

 Re: O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-04-12 15:48

Ja to rozumiem tak, że 1. przypadek chodzi o niepełnosprawnych, chorych, w 2. przypadku gdy człowiek nie odnalazł drugiej połówki albo po prostu woli żyć w samotności, a 3. wiadomo kapłani, osoby życia konsekrowanego etc.

 Re: O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2024-04-12 16:52

Jeśli chodzi o dwie pierwsze kategorie (bo się takimi urodzili lub bo ludzie ich takimi uczynili) - przeczytaj, proszę, wyjaśnienia:

1) https://adeste.org/bo-ludzie-ich-takimi-uczynili/
2) https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2014/Przewodnik-Katolicki-5-2014/Przewodnik-liturgiczny/Niezdatni-do-malzenstwa

Trzecia grupa (dla królestwa niebieszkiego) dotyczy nie tylko samych kapłanów (tu mowa o celibacie). Dotyczy natomiast tradycyjnie wszystkich, którzy ślubują czystość; w tym mieszczą się wszystkie osoby życia konsekrowanego, czyli osoby, które składają akceptowane przez Kościół śluby czystości (często też posłuszeństwa i ubóstwa) i w ten sposob wyrażają swoje pełne oddanie Bogu. Osoby te znajdziemy w różnych "miejscach" Kościoła: chodzi o zakonnice, zakonników, dziewice konsekrowane, członkinie i członków instytutów świeckich itp.

 Re: O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2024-04-12 17:53

Urodzili się - np. psychopata, upośledzeni umysłowo.
Ludzie ich uczynili niezdatnymi - np. człowiek, który przeżył traumę, wojny, przemocy, znęcania się, gwałtu,
człowiek, który został oszukany i nie potrafi zaufać, ludzie, którzy zostali okaleczeni, których przekonano do tranzycji.
Chodzi głównie o predyspozycje psychiczne.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2014/Przewodnik-Katolicki-5-2014/Przewodnik-liturgiczny/Niezdatni-do-malzenstwa

 Re: O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: Estera (---.146.92.219.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2024-04-12 18:50

Ci, którzy się tacy urodzili to np. osoby z dużą niepełnosprawnością, zwłaszcza intelektualną.
Ci, których ludzie takimi uczynili, to np. eunuchowie, ale też osoby głęboko poranione, z rodzin mocno dysfunkcyjnych, po traumach, kobiety bojące się mężczyzn np. po gwałcie

 Re: O kogo chodzi w Mt 19, 10-12?
Autor: Biblia Jerozolimska (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2024-04-25 01:02

19,12 Jezus zachęca do trwałego i dobrowolnego bezżeństwa tych, którzy chcą się poświęcić wyłącznie królestwu Bożemu.

12. Dlatego Jezus skorygował wniosek Apostołów, podając przy okazji kilka powodów niewstępowania w związki małżeńskie. I tak może się zdarzyć, że ktoś przychodzi już na świat z pewnymi organicznymi brakami i one czynią go niezdolnym do życia w małżeństwie; może się też zdarzyć, że ktoś już po urodzeniu, w dzieciństwie, w młodości, lub w okresie dojrzewania został pozbawiony warunków organicznych, niezbędnych do życia w małżeństwie; wreszcie może być i tak, że ktoś miał wszystkie dane naturalne potrzebne do życia w małżeństwie, lecz ze względu na wyższe cele, tzn. królestwo niebieskie, stawał się bezżennym. Zatem wolno zrezygnować z małżeństwa, ale tylko wtedy, kiedy wchodzą w grę owe cele wyższe, a nie chęć uniknięcia pewnych trudności życiowych, czyli zwykłe, czysto naturalne wygodnictwo. Wzniosłość tego ostatniego motywu jest tego rodzaju, że nie wszyscy potrafią ją pojąć: Inaczej mówiąc, nie każdemu dana jest łaska świadomego zrezygnowania dla wyższych celów z normalnych praw ludzkiego współżycia. Nieco później św. Paweł określi dokładniej samą naturę owych wyższych celów: Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie (1 Kor 7,32 n). Kontekst bezpośrednio następujący to samo mówi o niewiastach decydujących się na dobrowolne trwanie w dziewictwie. Tak więc św. Paweł jest zdania, że oddanie się całkowite na służbę Panu jest nawet niemożliwe przy równoczesnym trwaniu w małżeństwie. Jest to najbardziej autentyczne i w pełni wystarczające uzasadnienie praktykowanego po dzień dzisiejszy celibatu duchownych rzymskiego Kościoła.

19, 11-12. Rabini wyróżniali różne kategorie eunuchów - ludzi, którzy przyszli na świat bez organów płciowych (tj., którzy zostali uczynieni eunuchami przez Boga) i tych, którzy stali się eunuchami w wyniku działań innych ludzi (tacy służyli na dworach władców Wschodu). Dla żydowskiej wrażliwości nie było nic równie odrażającego jak uczynienie kogoś eunuchem, co wykluczało go z ludu Bożego (Pwt 23,1) Jezus posługuje się obrazowym językiem (być może nawiązując do Iz 56,4-5), by opisać powołanie do bezżenności dla Królestwa, chociaż ogólnie ludzie bezżenni również pozostawali poza głównym nurtem żydowskiego życia społecznego (zob. komentarz do 1 Kor 7).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: