logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Monica (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-07 16:15

Po lekturze Waszych wpisow w watku 'Jedno zdanie po obejrzeniu Pasji: Chryste, przebacz mi.'
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=44515&t=44515
napisze tylko tyle:
Ludzie! "Pasja" to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Andrzej Marciniak (195.187.135.---)
Data:   2004-03-08 10:23

Witam,
Widzialem. Zgadzam sie to tylko film, wizja rezysera, ale mysle, ze ta wizja zblizyla sie najbardziej do tego co zrobiono z Panem Jezusem podczas Jego meki. Dotychczasowe filmy pokazywaly, przepraszam za okreslenie Pana Jezuska, ktorego tam uderzyli w policzek, troche napluli, pobili trzcinka po pleckach, troche sobie poniosl beleczke, potknal sie na nierownych schodkach, a w koncu zawisl przy pomocy malutkich gwozdzikow na krzyzu oraz byl caly czas przywiazany sznurkiem, aby bylo mu lzej, a w koncu sobie umarl. Ot wszystko. Taka cukierkowata smierc. Gibson pokazal smierc Pana Jezusa z calym bolem, sadyzmem oprawcow i bezwzgldnoscia ludzi wobec cierpienia. Wydaje mi sie, ze obraz mimo ze jest wizja Gibsona jest zblizony do realnego wydarzenia. Po tym filmie przestaja funkcjonaowac chore teoryjki jakoby Pan Jezus po calej mece nie umarl, zapadl w letarg, potem sie obudzil odsunal kamien i chodzil do swoich uczniow i poslubil Marie Magdalene i sobie tam gdzies poszedl. Po tym filmie widac bzdury takich teoryjek. Uwazam, ze film jest jak najbardziej godny zobaczenia sczegolnie wlasnie w tym okresie.
Pozdrawiam
Andrzej

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Tomek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-08 10:24

W pewnym sensie z Twoją opinią można się zgodzić. Niewątpliwie ważne jest duchowe przeżycie męki Chrystusa poprzez uczestnictwo w Gorzkich Żalach czy Drodze Krzyżowej, film zawsze musi pozostać na dalszej pozycji. Co do tego: "Jezus przebacz mi" - jeśli to wyznanie jest autentyczne i szczere, to wszystko w porządku. Jeśli jest wypowiadane pod wpływem emocji, trzeba się zastanowić nad tym.
Ktoś napisał: "Po tym filmie już nic nie będzie tak jak dawniej" - uważałbym na takie stwierdzenia ! Bo dziś po obejrzeniu filmu i często pod wpływem emocji ktoś tak powie, a za tydzień może się już okazać, że tak naprawdę to nic się w jego życiu nie zmieniło. Jeżeli zajdą faktyczne zmiany, to chwała Panu, ale nasze nawrócenie jest często stopniowe, przebiega etapami, i rzadko jest by tak było, że pod wpływem jakiegoś przeżycia wszystko ulega radykalnej przemianie.
To tak trochę jak z tymi postanowieniami na Wielki Post. Deklaruję : już nigdy więcej nie sięgnę po alkohol (czyli nic nie będzie tak jak dawniej: skończą się awantury w domu, będę zdrowszy). A tymczasem człowiek jest słaby i często upada. Tak więc musimy być ostrożni w formułowaniu twierdzeń typu: "Już nic nie będzie tak jak dawniej". Lepiej powiedzieć: rozpoczął się jakiś nowy etap.
Ktoś mi może na to odpowiedzieć: czy napewno mam rację ? Otóż moja refleksja wypływa z analizy postawy św. Piotra: "Panie, życie oddam za Ciebie" - zarzekał się podczas ostatniej wieczerzy (J 13,37) , a już parę godzin później zaparł się swojego Mistrza (Łk 2, 56-62). Tak więc bądźmy ostrożni.

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: ewa (212.244.77.---)
Data:   2004-03-08 10:49

O ile wiem to nie jest tylko wizja Gibsona,ale film nakrecony został na podstawie wizji mistyczki Emmerich (chyba przekrecam nazwisko). Przekład z Ewangelii jest dokładny. Film ponoc poprawny równiez pod wzgledem szczegółów historycznych.
Filmu jeszcze nie ogladalam, ale na pewno na poczatek przeczytam sobie wizję tej mistyczki w książce. Wtedy będe wiedziec na pewno czy Gibson nie przegiął i czy nie za duzo w filmie Holywoodu. Nie ma co krytykować bez obejrzenia ...

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Alicja (80.51.240.---)
Data:   2004-03-08 11:06

Myślę, że ludzie za dużą wagę przykładają do tego filmu. Jest to jedna zwielu produkcji hollywoodzkich i nikt tak do końca nie wie, jakie intencje miał Mel Gibson. Nie wiadomo, w jakim celu zrobił ten film.
Reakcje ludzi po obejrzeniu na ogół dzielą się na dwie kategorie : wierzący są głęboko poruszeni i uważają, treść filmu za stuprocentową prawdę. Drudzy natomiast są zgorszeni brutalnością i przemocą ukazaną w tym filmie. Dwa obozy.
Nie oglądałam "Pasji" i nie wiem, czy w ogóle obejrzę. Podejrzewam, że reżyser posłużyłł się pewqnymi fachowymi "sztuczkami", dzięki czemu film tak mocno na nas oddziałuje (takie "zabiegi" działają na podświadomość).
Poza tym przemoc tego filmu może przysłaniać przesłanie, a o to przecież nie chodzi... A fakty mówią same za siebie. Tylko w dwóch krajach Europy " Pasja" jest wyświetlana w kinach. W innych nie znalazł się dystrybutor...
Ja oczywiście nie potępiam tu nikogo z Was. Pozdrawiam. Alicja

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: strzyga_18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-08 12:05

To nie jest tylko wizja reżysera. Scenariusz przecież jest oparty na Piśmie Świętym i na widzeniach świątobliwej Katarzyny Emmerich. W ogóle widziałaś ten film? Bo tego typu opinie słyszałam dotąd tylko od osób, które czytały gdzieś o \"Pasji\", a na niej nie były. Pozatym co to w ogóle za stwierdzenie: \"wizja reżysera\". To się naprawdę kiedyś działo! To nie jest jakaś wymyślona przez kogoś historia! Nawet jeżeli w tym filmie są wstawki, to nie umniejsza roli, jaką ten film odgrywa. Niektórzy określają to jako kicz. W takim razie życzę każdemu robiącemu film, by jego okazał się takim kiczem, na którym sale są pełne, a po seansie jest pełna refleksji, niczym nieprzerwana cisza.
pozdrawiam

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Piotr (213.216.87.---)
Data:   2004-03-08 13:35

Ten film wspaniale uświadamia nam cierpienie i tragizm męki Pana Jezusa. Dlatego jest on bardzo cennym i wartościowym filmem.
Z Bogiem

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Monica (---.smrw.lodz.pl)
Data:   2004-03-08 16:53

Tak, droga strzygo! Widziałam ten film, bo gdybym go nie widziała, to wogóle bym się nie wtrącała do dyskusji na jego temat. Przeciez to pomylone - mówić o czymś o czym się nie ma zielonego pojecia.
A tak niestyty robi połowa ludzi na tym forum
Pozdrawiam

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: ja (217.153.80.---)
Data:   2004-03-08 17:54

Pani posta przenioslem pod adres:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=44515&t=44515

admin

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: arka (---.kutno.mediaclub.pl)
Data:   2004-03-08 20:16

/ciach/

Pani posta przenioslem pod adres:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=44515&t=44515

admin

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Zdzisław (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-08 20:42

Oglądałem dziś PASJĘ. Zgadzam się z Tobą -to tylko film.Ale oparty na ewangelii.
A każdy człowiek odbiera go na swój sposób i ma do tego prawo.
Zostań z Bogiem.

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Renata (---.net.pl)
Data:   2004-03-08 21:12

Widziałam "Pasję" dzisiaj. Uważam, że to bardzo dobrze zrobiony film. Sama Męka Chrystusa wstrząsająca. Zastanawiałam się w trakcie filmu, czy tak rzeczywiście mogło być i myślę, że tak, właśnie tak mogło to wszystko niestety wyglądać, biorąc pod uwagę okrucieństwo do jakiego zdolni są ludzie. Trzeba też pamiętać, że nie jest to tylko wizja reżysera, że scenariusz oparty jest na widzeniach świątobliwej Anny Katarzyny Emmerich.
Każdy zapewne inaczej odbiera ten film, każdego coś innego porusza. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych przeżyć.
Pozdrawiam.

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data:   2004-03-08 21:12

Tak, to TYLKO film. A my jesteśmy TYLKO ludźmi. Co to znaczy? Ano to, że o wiele łatwiej nam pojąć istotę rzeczy, którą możemy odebrać naszymi ludzkimi zmysłami, tj. wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem i dotykiem. Film umożliwia nam odebranie historii męki Pańskiej dwoma bardzo ważnymi zmysłami - wzrokiem i słuchem.
Równie dobrze o rozważaniu Drogi Krzyżowej można by powiedzieć 'ludzie, opanujcie się! To tylko wasza wizja Drogi Krzyżowej!'
Dzisiaj znowu byłam na tym 'tylko filmie', i dziękuję Bogu za ten tylko film, bo kiedy go oglądam - spływają na mnie niewyobrażalne łaski, jakich nieczęsto doświadczam: serdeczna skrucha, umocnienie miłością Chrystusową, upewnienie o dokonaniu się odkupienia moich grzechów. Nigdy dotąd moje własne rozważanie Drogi Krzyżowej nie wzbudziło we mnie tyle skruchy i żalu, co ten 'tylko film'. Nigdy moja własna wizja cierpienia Jezusa nie wywołała u mnie tak serdecznego płaczu, choć bolesną część różańca odmawiam najczęściej. Ten 'tylko film' to dar Boży; może nie powiem, że odtąd już nic nie będzie tak jak dawniej, ale jedno mogę powiedzieć - moje postrzeganie męki Pańskiej i jej wartości, na pewno nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Na pewno niektóre sceny przykleiły się trwale do moich oczu i będą mi stale towarzyszyć w rozważaniu Drogi Krzyżowej. Może ludzie o tak małej wyobraźni jak moja, potrzebują innych ludzi, bardziej natchnionych, by ukazali im swoją wizję?
Monica, jak często rozważasz Drogę Krzyżową i bolesne tajemnice różańca? Czy posługujesz się wówczas jakimiś czytaniami, gotowcami? Czy potrafisz sama z siebie, bez żadnej pomocy z zewnątrz, wyobrazić sobie świat sprzed dwóch tysiącleci i kaźń, która odkupiła świat?

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: Lili (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-09 12:10

Pewnie, że film. Ale słyszałam też opinię, że może dzięki niemu przestaniemy (choćby podświadomie) uważać Ewangelię za mit, legendę, baśń "o dobrym Jezusie". I przypomnimy sobie właściwe znaczenie słowa "męka".

 Re: Ludzie! Pasja to tylko FILM! Wizja reżysera! Opanujcie się!
Autor: EWA (195.150.89.---)
Data:   2004-03-30 21:41

Dokładnie!! Ja sie zgadzam, że to tylko film, a nie wyrocznia!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: