logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pytanie o Jedność Kościoła.
Autor: Piotr (---.stegny.2a.pl)
Data:   2004-03-09 01:24

Na początek może trochę o mnie. Jestem człowiekiem 30-letnim, Chrześcijaninem, chyba jeszcze wyznania Rzymskokatolickiego, osobą która czytając coraz więcej o historii kościoła katolickiego zaczyna zdawać sobie sprawę jak wiele spraw wydających się być prawdami kościoła zależało od sytuacji polityczno-społecznej danego okresu i dzisiaj stanowi struktórę naszego wyznania.

Z dużą uwagą przeczytałem wypowiedź ks. Romana Słupka dotyczącą Kościoła Polskokatolickiego, następnie prześledziłem dyskusję dotyczącą w/w kościoła i zastanowiła mnie jedna sprawa - czy naprawdę Chrystusową Jedność Kościoła musimy (jako Katolicy) traktować dosłownie jako fizyczną przynależność do kościoła katolickiego. Czyż to przypadkiem nie polityka podzieliła Kościół polonijny w USA (sprawa niemiecka) a nie różnice wyznaniowe - one przyszły później.
Starokatolicy (I. von Döllinger) przyjęli zasadę że nie należy stawiać „parafii przeciw parafii, ołtarza przeciw ołtarzowi"(E. Gaugler). Należy raczej postępować zgodnie z zasadą „reformatio fiat inter ecclesiam" (reformę należy urzeczywistniać wewnątrz Kościoła). Ich zdaniem, starokatolicki opór należało kontynuować wewnątrz rzymskokatolickiej struktury jurysdykcyjnej, w formie publicystyczno-literackiego ruchu protestacyjnego .
Przecież przywódcy starokatoliccy nie byli rewolucjonistami ani buntownikami, którzy chcieli burzyć podstawowy porządek Kościoła. Nie chcieli doprowadzać do żadnej schizmy lecz chcieli pozostać katolikami w sensie przedwatykańskim w duchu tradycji starego Kościoła.

Słowa, że kościół polskokatolicki "Ostatecznie został w Polsce zatwierdzony dopiero przez władze hitlerowskie" są trochę złośliwe, zważywszy na postawę Papieża podczas wojny w Hiszpanii i II wojny światowej.
Czy mogę prosić o zdanie na ten temat i odpowiedź na pytanie dotyczące Jedności Kościoła - ale szczere.
Z Poważaniem
Piotr T.

 Re: Pytanie o Jedność Kościoła.
Autor: Sławek (80.51.245.---)
Data:   2004-03-10 15:27

Witaj Piotrze!

Chrystus prosił Ojca za uczniami, aby byli jedno, jak On i Ojciec (por. J 17,11). Znamienne jest to, że mamy w Ko¶ciele Tydzień Modlitw o Jedno¶c Chrze¶cijan, chociaż tak naprawdę to powinni¶my się o to modlić codziennie.

Jestem równiez prawie 30-latkiem, wyznania rzymsko-katolickiego.

Pytasz czy jedno¶ć należy traktowac jako dosłown± przynależno¶ć. Ko¶ciół to wspólnota ludzi wierz±cych. I je¶li kto¶ mówi, że należy do wspólnoty, a nie uczestniczy w jej zyciu, to moim zdanie mija się bardzo z prawd±.

Ko¶ciół to rodzina. W rodzinie tez ¶cieraj± się różne charaktery, pogl±dy, postawy idt. itp. Ale chrze¶cijan ł±czy wiara w Chrystusa. I niezaleznie od formy wyznania to jest wci±z Chrystus Syn Boży Zbawiciel. Przeczytałem kiedy¶ słowa (niestety nie pamiętam tytułu i autora), że Duch ¦w. przenika wszystkie odłamy chrzescijaństwa, ale najmocniej jego działanie objawia się w Ko¶ciele Rzymskokatolickim. "Duch wieje, kędy chce". Zostawmy politykę politykom a sami b±dĽmy wierni Jezusowi.

Powiem może banał, ale po co szukać na siłę różnic. One i tak będ±. Jan Paweł II nawołuje do jedno¶ci mimo różnic. Wspominam często Europejskie Spotkania Młodzieży. Ł±czyl wszystkich Chrystus mimo różnic w liturgii. Celem jest zbawienie, wieczna rado¶ć z Bogiem, a dróg do Niego tyle ile ludzi.

Pozdrawiam
Sławek

 Re: Pytanie o Jedno?ć Ko?cioła.
Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data:   2004-03-10 16:25

Nie umiem rozpatrywać pojęcia Ko¶cioła Chrystusowego w oderwaniu od papieża. Jezus powiedział wyraĽnie: 'Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jeste¶ Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Ko¶ciół mój, a bramy piekielne go nie przemog±.' (Mt 16:18)
Dla mnie to jest przesłanie aż nadto wyraĽne - albo przynależysz do Ko¶cioła, który Jezus zbudował na Piotrze, i pozostajesz w ł±czno¶ci z Piotrem oraz jego następcami, albo sam budujesz jaki¶ nowy, inny Ko¶ciół. Jezus wybrał Piotra nie z powodów politycznych, czy dlatego że Piotr był m±drzejszy, lepszy, mniej grzeszny, bardziej odważny, niż inni. Jezus go wybrał, ponieważ wybrał go Ojciec; przeczytaj uważnie cały fragment: 'Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jeste¶ Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jeste¶, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jeste¶ Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Ko¶ciół mój, a bramy piekielne go nie przemog±. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi±żesz na ziemi, będzie zwi±zane w niebie, a co rozwi±żesz na ziemi, będzie rozwi±zane w niebie.' (Mt 16:15-19)
Taka była wola Boga.
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Pytanie o Jedno?ć Ko?cioła.
Autor: Tadeusz Drozdowicz SJ (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-11 20:37

W jedno¶ci Ko¶cioła nie chodzi o jedno¶ć wyznania czy obrz±dku, nie chodzi też o to, by wszystkich -czy to argumentami, czy karami- wprowadzać do Ko¶cioła katolickiego. Chrystus nie mówił, by wszyscy byli w jednym obrz±dku, ale o to, by wszyscy stanowili jedno. Chodzi zatem o duchow± wieĽ miedzy ludĽmi a Bogiem. Wiele ko¶ciołów powstało na skutek konkretnych zawirowań historycznych, ale "wygrywali" ci reformatorzy Koscioła, którzy potrafili pozostawać w posłuszeństwie pomimo braku zrozumienia. Kosciół katolicki w obecnych czasach dba przecież o dialog międzywyznaniowy i medzyreligijny, bo tak odczytuje znaki czasu. Trzeba pamiętać, że Ko¶ciół to nie tylko rzeczywisto¶ć ziemska, ale też Ko¶ciół oczekuj±cy odkupienia i ciesz±cy się już chwał± nieba. Ko¶cioł to nie polityka czy historia, ale przede wszystkim swiatynia Boga, w której On jednoczy się z wszystkimi ludzmi. Kosciół to relacja miło¶ci Boga do człowieka.
Pozdrawiam

 Re: Pytanie o Jedno?ć Ko?cioła.
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-12 08:48

U zarania chrze¶cijaństwa, w Nicei i Konstantynopolu, sformułowano symbolwiary chrze¶cijańskiej, które powtarzamy przynajmniej raz w tygodniu w czasie każdej Mszy ¶w. A w tym symbolu stoi: "Wierzę w JEDEN, ¶więty, powszechny i apostolski Ko¶ciół". Ja w to naprawdę wierzę, na równi z wiar± w Trójcę ¦więt±, jeden chrzest, zmartwychstwanie i wszystko co tam jest podane. To s± moje fundamenta i "nie mogę inaczej", z tego punktu rozpoczynam mój ¶wiatopol±d. Cieszę, się, że przyszło mi żyć w czasach, gdy Ko¶ciół, którego jestem wiernym zdecydowanie i dobitnie akcentuje potrzebę jedno¶ci.
Je¶li przyjmie się takie założenie, to można i¶ć dalej i zastanawiać się jak ow± jedno¶ć, w któr± wierzymy urzeczywistnić w Duchu ¦więtym: ustanowić, tam gdzie jej nie ma lub przywrócić, tam gdzie j± utracono. To nie będzie łatwe, lekkie i przyjemne. Ale z drugiej strony nikt nie obiecywał, że chrze¶cijaństwo ma być takowe.
Tak ja to widzę.

 Odpowiedz na tę wiadomo¶ć
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: