logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd pochodzi posłannictwo niehierarchiczne?
Autor: paweł (---.routers.pw.edu.pl)
Data:   2002-01-21 11:51

Czy sprawujący urząd kościelny, tzn. biskupi, kapłani i diakoni, są chrześcijanami lepszymi lub wyższego stopnia aniżeli "zwykły" laik, człowiek świecki?

Jeśli chodzi o bycie chrześcijaninem, są sobie zasadniczo równi. Jest nawet wielu wiernych świeckich, którzy świątobliwością swego życia głęboko zawstydzają duchownych. Różnica pomiędzy powszechnym kapłaństwem wiernych a kapłaństwem urzędowym, hierarchicznym leży nie na płaszczyźnie osobistej świętości, ale na płaszczyźnie powołania i służby. Posłannictwo hierarchiczne pochodzi od Jezusa Chrystusa.

Powyższy tekst jest pytaniem (i odpowiedzią) z działu Kościół katolicki. Moje pytanie:
Skąd pochodzi posłannictwo niehierarchiczne?

 Re: Urząd kościelny a świeccy
Autor: Norbert Frejek SJ (---.tele2.pl)
Data:   2002-01-22 09:12

Zaiste, bycie księdzem czy zakonnikiem to nie nobilitacja czy bycie lepszym chrześcijaninem, tylko powołanie do wypełniania pewnych określonych zadań w Kościele, do których są np. potrzebne święcenia kapłańskie. Każdy chrześcijanin, bez względu na to czy jest księdzem czy nie, jest powołany do uczestnictwa w misji Jezusa - ogłaszania Dobrej Nowiny o zbawieniu każdego człowieka. Przez chrzest św. człowiek zostaje włączony w powszechne kapłaństwo wiernych, a - mówiąc szerzej - do uczestnictwa w misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej Jezusa. Uczestnictwo w tym powszechnym kapłaństwie dzieje się na różne sposoby, w zależności od tego jakie zadania się pełni. Ale zawsze zaczynamy od chrztu. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: