logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: aneta (80.50.20.---)
Data:   2004-03-10 20:59

czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji..?

 Re: Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: Traper (---.bielsko.dialog.net.pl)
Data:   2004-03-10 23:11

Zmartwychwstaje się tylko raz - do wiecznego życia z Bogiem lub z daleka od Niego. Bóg jest dawc± zbawienia i ma moc wskrzesić człowieka. Człowiek sam z siebie nic nie zdziała.

Reinkarnacja, to długi ci±g narodzin, ¶mierci, ponownych narodzin - aż do osi±gnięcia doskonało¶ci. Człowiek sam - przez medytację, ascezę, dietę - doskonali swój umysł i ostatecznie sobie tylko zawdzięcza swoje zbawienie.

Jak widzać tych dwóch rzeczy nie można ze sob± poł±czyć.

 Re: Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: Andrzej Marciniak (195.187.135.---)
Data:   2004-03-11 09:11

Witam,
Zgadzam sie z Traperem w calosci. Zamiast wierzyc, ze mozesz urodzic sie ponownie jako kwiatek, galazka, lub byc wyzwolona zastnanow sie. W chrzescijanstwie, w naszej wierze (mam nadziej, ze Admin i wszyscy mnie dobrze zrozumieja) mozesz tez dostrzec cos na wzor "reinkarnacji". Codziennie zyjesz i idziesz spac. Codziennie umierasz i masz dar (laske) po nocy na nowe zycie. Masz takie "czastkowe smierci" i za dnia masz umierac dla siebie i wstawac do nowego zycia w Jezusie Chrystusie. Tyle, ze po tych czastkowych smierciach nastapi ta wlasciwa i w zaleznosci jak codziennie sie doskonaliles (opowiadales sie za Jezusem lub przeciw Jemu) otrzymasz nagrode lub sam sie odtracisz od Niego.
Andrzej

 Re: Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: Andres (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-11 09:18

Dodam tylko, że idee reinkarnacji i zmartwychwstania inaczej traktuj± tzw. jedno¶ć psychofizyczn± człowieka.

W religiach reinkarnacji ciało człowieka to tymczasowa powłoka, któr± można założyć i zrzucić. Za osobę przyjmuje się tylko duszę. Ciało jest tymczasowe i w zasadzie zbędne (wg niektórych nawet szkodliwe). Dlatego dusza w kolejnych wcieleniach może być wcielona w człowieka, ale i w psa, krowę, a w niektórych religiach - także np. w kamień czy gwiazdę. Po osi±gnięciu doskonało¶ci dusza przestanie się wcielać albo wręcz rozpłynie w najwyższym bycie boskim lub nico¶ci (zależy od wersji).

W chrze¶cijańskiej idei zmartwychwstania podej¶cie jest inne - ciało i dusza człowieka stanowi± jedn±, cał± osobę ludzk± i tylko ludzk±, dlatego pełnię osi±gniemy dopiero po zmartwychwstaniu, tj. ponownym poł±czeniu duszy (oczyszczonej z grzechów) i ciała (przemienionego jak ciało Chrystusa po Jego Zmartwychwstaniu). To oczywi¶cie wariant optymistyczny, dla zbawionych.

 Re: Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-11 09:24

Jan Paweł II, Tertio millennio adveniente, 9:

Św. Paweł mówiąc o narodzeniu Syna Bożego umieszcza je w „pełni czasu” (por. Ga 4,4). Czas istotnie wypełnił się przez to, że sam Bóg przez Wcielenie wszedł w dzieje człowieka. Wieczność wkroczyła w czas: jakież „wypełnienie” może być większe niż to? Jakież inne „wypełnienie” byłoby możliwe? Myślano na przykład o jakichś tajemniczych cyklach, w których wciąż się powtarza na nowo historia wszechświata, a zwłaszcza dzieje człowieka. Człowiek powstaje z ziemi i do ziemi powraca (por. Rdz 3,19): to jest fakt najbardziej oczywisty. Posiada on jednak nieprzeparte pragnienie nieustannego życia. Jak można sobie wyobrazić jego dalsze życie poza granicą śmierci? Niektórzy myśleli o różnych formach reinkarnacji. W zależności od tego, jak człowiek żył w pierwszym wcieleniu, doświadczyłby nowego istnienia o charakterze bardziej szlachetnym albo też zaniżającym aż do osiągnięcia pełnego oczyszczenia. To wierzenie, bardzo zakorzenione w niektórych religiach Wschodu, oznacza między innymi, że człowiek nie chce pogodzić się z nieodwołalnym charakterem śmierci. Jest przekonany, że jego własna natura jest z istoty swej duchowa i nieśmiertelna.

Objawienie chrześcijańskie wyklucza reinkarnację i mówi o spełnieniu, do którego człowiek jest powołany w czasie jedynego życia ziemskiego. Takie spełnienie własnego losu człowiek osiąga poprzez bezinteresowny dar z siebie samego. Taki bowiem dar jest możliwy dla człowieka tylko poprzez spotkanie z Bogiem. To doskonałe spełnienie człowiek znajduje w Bogu i tę prawdę objawia Chrystus. Człowiek się spełnia w Bogu dlatego, że Bóg sam do niego przyszedł w swoim Przedwiecznym Synu. Przez przyjście Boga na ziemię czas ludzki, mający początek w stworzeniu, znalazł swoją pełnię. „Pełnią czasu” jest bowiem tylko wieczność, więcej — Ten, który jest wieczny, czyli Bóg. Wejście w „pełnię czasu” oznacza równocześnie zakończenie czasu i wyjście z jego granic, aby odnaleźć spełnienie w wieczności Boga.

--------------

Jan Paweł II, katecheza 27 maja 1992:

Jako świadek życia Chrystusa i w Chrystusie /.../ Kościół jest zarazem świadkiem nadziei, tej ewangelicznej nadziei, która swe źródło znajduje w Chrystusie.
/.../
Jest to nadzieja przebywania z Chrystusem „w domu Ojca” po śmierci. Apostoł Paweł był tak pełen tej nadziei, że wyrażał pragnienie, by „odejść, a być z Chrystusem” i uważał, że jest „to o wiele lepsze” (Flp 1,23). „Mamy jednak nadzieję — pisał jeszcze — i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana” (2 Kor 5,8). Nadzieja chrześcijańska zapewnia nas, że „opuszczenie ciała” nie będzie trwałe i że nasza szczęśliwość w Panu osiągnie swą pełnię wraz ze zmartwychwstaniem ciał na końcu świata. Zapewnia nas o tym Jezus i łączy tę pewność z Eucharystią: „kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54). Chodzi o prawdziwe zmartwychwstanie ciał wraz z całkowitym włączeniem poszczególnych osób w nowe życie w niebie, a nie o reinkarnację pojmowaną jako powrót do życia na tej samej ziemi, ale w innym ciele. W objawieniu Chrystusa, które Kościół głosi i któremu daje świadectwo, nadzieja zmartwychwstania zawiera się w kontekście „nowego nieba i nowej ziemi” (por. Ap 21,1), w których w pełni urzeczywistnia się „nowe życie”, przekazane ludziom przez Słowo wcielone.

 Re: Czym sie rozni Zmartwychstanie od reinkarnacji?
Autor: Wojtek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-11 22:04

Tym, ze zmartwychwstanie to fakt, a reinkarnacja mit. Zmartwychwstanie czeka na mnie i na Ciebie, a reinkarnacja to bajka.

 Odpowiedz na tę wiadomo¶ć
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: