logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd wiadomo, jakimi słowami modlił sie Jezus?
Autor: aga (---.tele2.pl)
Data:   2002-01-24 09:24

Zastanawia mnie fakt: sk±d wiadomo, że Jazus modlił się w Ogrojcu takimi słwami: "Ojcze je¶li możliwe oddal odemnie ten kielich..." jeżeli napisane zostało iż Jezus oddalił się i tam modlił się w samotno¶ci a poza tym kiedy wrucił do apostołów zastał ich ¶pi±cych. Z k±d wiemy ze napewno były to te słowa o których wcze¶niej wspominałam, a nie jakie¶ inne.- przecierz nikt ich nie słyszał?

 Re: Modlitwa w Ogrojcu
Autor: Dariusz K. SI. (---.tele2.pl)
Data:   2002-01-24 21:47

W ewangelii wg sw. Marka czytamy na przyklad, ze Jezus "wzial z soba Piotra, Jakuba i Jana i poczal drzec, i odczuwac trwoge". Ewangelista pisze tez, ze potem Jezus "odszedlszy nieco dalej, upadl na ziemie". A zatem uczniowie mogli widziec i slyszec Jezusa w Ogrojcu. Nie ma przeciez powodu, aby twierdzic, ze zasneli od razu po przybyciu do ogrodu. Prawdopodobnie slyszeli zarliwa modlitwe Jezusa, ale - mimo to (i to jest przerazajace) zasneli. Moglo byc tez tak, ze uczniowie albo jeden z nich raz po raz budzili sie i dochodzily do nich fragmenty modlitwy Jezusa (kazdy z nas zna chyba taki przerywany sen). Pozdrawiam.

 Re: Modlitwa w Ogrojcu
Autor: Tadeusz (---.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2002-01-26 19:20

Z czterech Ewangelistów jedynie św. Jan nic nie wspomniał o konaniu w Ogrójcu, ale rozpoczął relację od chwili pojmania. Św. Jan zwykle relacjonuje to czego był naocznym świadkiem, a czyni to krystalicznie i po mistrzowsku. Skoro tu opuścił cały tak istotny fragment, to znaczy, że go nie znał, bo zasnął. Ze skromności i być może w poczuciu winy nie chciał pisać tego, o czym wiedział - napisali pozostali Ewangeliści, skoro źródło tego poznania było to samo.
Myślę, że trzeba przyjąć najprostsze rozwiązanie. Zmartwychwstały Chrystus opowiedział to wszystko i jeszcze o wiele więcej z tego, o czym Apostołowie bezpośrednio nie wiedzieli, a co było zbyt ważne, by to pominąć w opisie. Pan Jezus po Zmartwychwstaniu ukazywał się wiele razy i wyjaśnił wiele innych spraw, których dotąd nie pojmowali. Duch Święty zaś je przypomniał w odpowiednim momencie, aby zostało napisane to co napisane być miało.

Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: