logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ?
Autor: Raflik ()
Data:   2002-05-30 16:04

Witam
Czy w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego przynależność do masonerii jest z definicja równa ekskomunice ? Wiem, że może się z tym wiązać ekskomunika, bo Kan. 1374 mówi o sprawiedliwej karze, ale pytanie, na które mam zamiar dostać odpowiedź jest proste: czy należenie do masonerii z definicji jest równe ekskomunice ? Znam wypowiedzi Świętej Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie i tam jest oczywiście napisane, że człowiek przynależący do masonerii znajduje się w stanie grzechu ciężkiego, niemniej to coś innego (a w każdym razie nie równego) ekskomunice. Dla mnie odpowiedź jest jasna - od 1983 roku obowiązuje już nowy zapis w KPK - nie ma Kan.2335, który istniał wcześniej (19 lipca 1974 roku Święta Kongregacja Nauki Wiary skierowała do niektórych Konferencji Episkopatów list na temat interpretacji Kan. 2335 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który zabrania katolikom, pod karą ekskomuniki, przynależności do stowarzyszeń masońskich i im podobnych). Wiem, że od 1983 roku takiego zapisu już nie ma i o to spieramy się na forum dyskusyjnym katolika :)
To pytanie ma szerszy kontekst, bo dotyczy zagrożeń w Kościele Katolickim ze strony właśnie masonerii w kontekście wstąpienia Polski do UE. Wiem, że istnieje zagrożenie. Wiem, że to głupie i niemoralne należeć do organizacji antykościelnej i jednocześnie Kościoła - albo, albo - trzeba wybrać - najlepiej Kościół :))). Ponieważ tak się składa, że mówienie o spiskowej teorii dziejów, o masonerii czekającej w ukryciu na przyłączenie się Polski do UE, aby potem ten nasz bardzo bogaty kraj okraść :)), o złodziejach, którzy siedzą tylko w określonych miejscach w sejmie (o tym, czy sie jest złodziejem czy nie decyduje przynależność partyjna), ..... długo można byłoby wymieniać - średnio mi jako katolikowi pasuje, więc zacząłem się spierać na temat tego, skąd pomysł, że masoneria jest faktycznie największym (!!) zagrożeniem dla Kościoła i Polski (w/g tych samych ludzi patriotyzm Radia Maryja - ja bym tam widział raczej nacjonalizm i szowinizm - już zagrożeniem nie jest). Użyto argumentu, że skoro sama przynależność z miejsca powoduje ekskomunikę delikwenta, to znaczy, że nadal masoneria zagrożeniem jest i to poważnym, bo za byle co się nie ekskomunikuje. Myślę, że teza (wciąż istnieje zagrożenie Kościoła ze strony masonerii) jest słuszna. Niemniej używanie na poparcie słusznej tezy argumentu nieprawdziwego uważam za błąd.
Czekam na odpowiedź eksperta i proszę o przedstawienie źródeł.
Chodzi o odpowiedź TYLKO na pytanie, czy przynależność do masonerii z definicji powoduje ekskomunikę.
Jako załącznik proponuję następujący link:
http://katolik.pl/dyskusje/viewtopic.php?p=2192#2192
zapis dyskusji pomiędzy mną a adersarzami na forum dyskusyjnym katolika.
Pozdrawiam serdecznie
Rafi

 Tematy Autor  Data
 Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ? nowy Raflik 
  Re: Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ? nowy Dariusz K. SI. 
  Re: Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ? nowy Buonaparte 
  Re: Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ? nowy Norbert Frejek SJ 
  Re: Czy przynależność do masonerii jest tożsame z ekskomuniką ? nowy Tadeusz 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: