logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Goska (---.proxy.lucent.com)
Data:   2005-10-20 14:48

Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-20 19:41

To temat na osobną i dużą wypowiedź. W bardzo dużym skrócie: metodyści są odłamem anglikanizmu lokującym się gdzieś pomiędzy tzw. historycznym protestantyzmem (luteranizm, kalwinizm) a tzw. Kościołami wolnymi (np. baptyści). Podobnie jak zielonoświątkowcy są wyznawcami tzw. doktryny uświęcenia. Zbawienie wg nich ma przyjść w czterech etapach: usprawiedliwienie, odrodzenie, łaska Ducha Św., uświęcenie.

Szczególną rolę przyznają lekturze Pisma Świętego. Poza tym polecają posty, modlitwę, przyjmowanie sakramentów (podobnie jak inni protestanci uznają tylko chrzest i eucharystię, z tym, że nie chrzczą powtórnie wiernych już ochrzczonych w innych Kościołach, tak jak to robią baptyści, eucharystia udzielana jest wiernym od dwiema postaciami) i mistycznej łączności (tzw. duchowe rozmowy). Rygoryzm moralny był od początku wyróżnikiem wiernych tego Kościoła, są zaliczani do tzw. nurtu pietystycznego protestantyzmu.

Biblia jest podstawą teologiczną, uzupełnienia to:

zbiór kazań wielebnego Wesleya (założyciela metodyzmu)
komentarze do NT
tzw. 24 Artykuły Wiary (anglikańskie)
Wyznanie Wiary

Mają duchownych, hierarchię. Kościoł zorganizowany jest w parafie oraz diecezje, z dużym aktywnym udziałem laikatu.

Znani są ze swojej dużej aktywności edukacyjnej (mam zaszczyt być absolwentem ich warszawskiego college'u języka angielskiego), charytatywnej, społecznej i misjonarskiej. Kościoł ewangelicko-metodystyczny (taka jest oficjalna nazwa) jest należy do Polskiej Rady Ekumenicznej.

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-21 10:10

Rzeczywiście temat rzeka. Powstali na bazie jednego z wielu przebudzeń, jakie przeszły przez Kościoły protestanckie. Wesley, który jest postacią dla mnie rewelacyjną, do końca życia pozostał prawowiernym, choć kontrowersyjnym, pastorem Kościoła anglikańskiego. Można powiedzieć, że metodyzm jako odrębne wyznanie powstał wbrew jego woli i w zasadzie po jego śmierci, przy dużym udziale jego brata. To zresztą typowe dla protestantyzmu - reformatorzy są zmuszani do opuszczenia szeregów i założenia własnego Kościoła, w Kościele katolickim natomiast stanowią o jeszcze jednym jego charyzmacie. Z ciekawostek - uznają chrzest dzieci. Wiele ich poglądów na wiarę ewoluuje i jest często bardziej zbliżonych do poglądów katolickich (np. spotykałem się z bardzo pozytywnymi reakcjami na spowiedź uszną). Poszczególne zbory mają sporą autonomię, wszystkie władze kościelne są wybieralne. (Nie tak dawno toczyła się we władzach tego Kościoła w Polsce dyskusja na temat: co to właściwie znaczy być metodystą i nie dla wszystkich było to oczywiste.) Mają na prawdę ciekawych pastorów, np. były wieloletni pastor zboru w Gliwicach, człowiek mądry, bardzo ekumeniczny i nie uprawiający prozelityzmu, jest jednym ze współzałożycieli znanego na Śląsku i okolicy radia CCM, które praktycznie przejęło religijną schedę po "Plusie" i czasem trudno się połapać, że to nie jest radio katolickie. Z rzeczy niedoktrynalnych, ale jednak odróżniających metodystów w sposób wyraźny od katolików, że to tak eufemistycznie określę przy pomocy nomenklatury prawosławnej, ich cechą charakterystyczną jest autokefalia i swoisty cezaropapizm. To znaczy - autonomia Kościołów narodowych i bezwzględne podporządkowanie się władzy świeckiej.

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: katarzyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-21 12:21

mnie tez interesuja protestanci - podziwiam ich niektore zasady, dlatego pozwole sie wtracic.
Tu widze raczej zbieznosci : post modlitwa, dzal. charytatywna, hierarchia ale jakiew sa istotne roznice? tzn to zbawienie nie jest dla mnie jasne, jak zwykle wynika to z niedokladnej wiedzy o swoim Kosciele ( wstydze sie)

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-23 18:29

http://encyklopedia.servis.pl/wiki/Metodyzm
http://www.jednota.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=189&Itemid=63
http://archiwum.wiz.pl/1997/97033500.asp
http://www.metodysci.pl/KEM.html

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Goska (---.nwrk.east.verizon.net)
Data:   2005-10-24 01:01

Serdecznie dziekuje

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-25 08:56

Pani Katarzyno,
Różnice są i to bardzo wyraźne. Ani Luter nie był awanturnikiem, który odszedł bez powodu ani ci, którzy wtedy dzierżyli Nawę Piotrową nie byli głupcami. Stało się jak się stało. Nie rzecz jednak, żeby różnice owe zacierać lub przemilczeć ale MIMO tych różnic iść do przodu RAZEM. Tak ja rozumiem ekumenizm.

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Łukasz Wiśniewski (---.sosk.uw.edu.pl)
Data:   2005-11-08 11:41

Tak, w dużym uproszczeniu, tak mniej więcej prezentują się metodyści, ale brakuje mi tu wzmianki na temat koncepcji Eucharystii u metodystów, co pozostaje dla mnie tajemnicą.

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Łukasz Wiśniewski (---.sosk.uw.edu.pl)
Data:   2005-11-08 11:42

Co jednak metodyści sądzą na temat sakramentu eucharystii, w literaturze nie ma na ten temat jednoznacznej odpowiedzi.

--------------

Najlepiej zapytac u zrodla, czyli metodystow.
moderator

 Re: Jaka jest roznica miedzy katolikami i metodystami?
Autor: Magdalena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-03 14:35

Podstawą wiary jest tylko Biblia, a nie jak u katolika Biblia i Tradycja. Zbawienie jest z łaski przez wiarę, a nie przez uczynki. Uświęcenie jest wynikiem wiary, a nie sposobem na zbawienie. Nie ma transsubstancjacji. Nie ma celibatu. Nie ma kultu Matki Boskiej i świętych. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: