logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: Piotrek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-23 13:56

Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy (np. różańca)? Łatwiej i wygodniej modli mi się siedząc. Czy nie jest to za duże wygodnictwo?
Dziękuję i pozdrawiam

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: Frank (---.attu.pl)
Data:   2005-10-23 18:46

Bez przesady. liczy sie Twoja intencja, serce. Mozesz nawet leżeć przed Panem Bogiem.

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-23 20:09

Każda pozycja podczas modlitwy jest dobra, byle była pełna szacunku dla Tego, do Którego się zwracasz.
Poszperałam troche w naszej Forowej wyszukiwarce i to znalazłam (autorka watku również pytała o postawy modlitewne w czasie odmawiania różańca i nie tylko):
"Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data: 2003-11-04 22:49

Agnieszka, tak sobie nagle uświadomiłam, że chyba nie ma takiej pozycji, w której nie zdarzyło by mi się odmawiać różańca. W kościele klęczę, w autobusie siedzę (albo stoję), na spacerze idę, jak jestem chora - leżę :)
Z Pismem Świętym to samo - kiedy słucham czytania w Kościele - siedzę, w czasie Ewangelii stoję; kiedy sama modlę się psalmem - klęczę. Czasem przed zaśnięciem, leżąc, rozmyślam o Słowie Bożym, które tego dnia czytałam.
Kiedy odmawiam różaniec z Biblią - klęczę przy modlitwie, a siadam przy czytaniu, bo to czasem trwa bardzo długo i kolana bolą.
Ja myślę, że pozycja poprostu nie powinna być lekceważąca. Powinna być pełna szacunku i uniżenia, ale też nie powinna chyba przeszkadzać nam w modlitwie. Kiedyś widziałam, jak siostry modliły się na koronce klęcząc, ale nie opierając rąk - takie umartwienie. Próbowałam, ale nie daję rady, nie mogę skupić się na modlitwie, tylko myślę o zmęczonych rękach. Pan Jezus umierał na krzyżu z wyciągniętymi ramionami, a ja nie umiem się zdobyć nawet na takie kilkuminutowe umartwienie...
Wiesz, czasami najlepiej mi się modli jak się zwinę w kłębek, jak embrion. Jakby mnie Pan Jezus głaskał po głowie. Tak się czuję jak Jego dziecko.
Mimo wszystko chyba najlepszą pozycją jest klęczenie. To chyba największe uniżenie. Zresztą, dłonie złożone do modlitwy to gest, który swą genezę też ma właśnie w uniżeniu - kiedyś niewolnik taki gest czynił wobec swojego pana, aby ten mógł mu związać dłonie.
Pozdrawiam serdecznie.

"Autor: jurek (---.gw.connect.com.au)
Data: 2003-11-05 08:46

Droga Agnieszko,
Sw. Ignacy proponuje wybrac pozycje dogodna, aby pomagala a nie przeszkadzala. Pierwotna pozycja szacunku przed Bogiem byla stojaca, ale ja modle sie na kleczaco i taka mi najbardziej odpowiada i inspiruje.
Jurek"
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: Traper (---.bielsko.dialog.net.pl)
Data:   2005-10-23 20:11

Zgadzam się z Frankiem - leżeć (szczególnie krzyżem), tańczyć, śpiewać, klaskać - jeśli tylko jest to na chwałę Boga. Poczytaj sobie jak modlił się król Dawid.

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-23 20:15

Pozycja ciała w czasie modlitwy prywatnej jest najmniej ważna. Liczy się tylko Twoja intencja i otwarcie na Boga.

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2005-10-23 20:33

A czy Twoje pytanie nie jest za dużym skrupulanctwem?

 Re: Czy nieprawidłową jest pozycja siedząca podczas dłuższej modlitwy?
Autor: maka (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2005-10-24 01:02

rzadko się modli ten, kto modli się tylko klęcząc...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: