logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: aneczka (82.139.161.---)
Data:   2005-10-24 19:53

Mam 20 lat, moje podejście do wiary, religi i Boga jest nijakie. Do Kościoła chodzę sporadycznie wtedy, kiedy faktycznie muszę, bądź coś mnie tknie, co jest rzadkością. U spowiedzi bywam również sporadycznie, ale gdy teraz z perspektywy czasu patrzę na wszystkie minione sakramenty pokuty stwierdzic mogę, że żadna (!!!) z nich nie była szczera, a w wiekszasci raczej typową formalnością przed świętami czy inną okolicznością. Zwykle w mojej spowiedzi, było coś o czym bałam sie powiedzieć kapłanowi i świadomie nie mowilam, co z reszta jest do tej pory, ciagle od spowiedzi odchodzę z tym grzechem i swiadomoscią, że tak być nie powinno. Na sumieniu mam coś czego wstydzę sie nawet sama przed sobą. Drugą rzeczą jest fakt, że spowiedźi jeśli były w wiekszej mierze opierały się na kłamstwie, zmyślaniu rzeczy, których w rzeczywistości nie bylo, po co? nie wiem. Chciałabym przystąpić do takiej generalnej spowiedzi, aby móc oczyścic sumienie przed sobą i przed Bogiem, ale nie wiem czy po tym wszystkim wogóle jeszcze mi wolno. Wiem też, że sama się tego nie podejme, nie dam rady. Do kogo mogę zwrócić się o pomoc, z kim rozmawiać ?

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-24 20:03

Powinnaś jak najszybciej rozliczyć się ze swoim sumieniem i z Bogiem. Z tego co piszesz wynika, że twoje spowiedzi były świętokradzkie, bo świadomie zataiłaś grzech. Pozbądź się tego jak najszybciej. Proś Boga o siły, by tym razem Ci się udało. Nie odkładaj ani o jeden dzień.

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: martuska (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-24 21:19

wolno Ci isc do takiej spowiedzi a nawet MUSISZ ja tez mialam takie spowiedzi(tzn zatailam grzech ktory myslalam ze jest ciezki i przystepowalam do kolejnych spowiedzi i Komunii) poszlam do spowiedzi wszystko sie wyjasnilo a mi jak sie lekko zrobilo w srodku:) naprawde. bylam u ksiedza ktory mnie znal i mial o mnie jak najlepsze zdanie- chcialam do niego pojsc, aby zobaczyl ze nie jestem idealem, poznal moje slabosci-u kogo innego bym nie umiala tego wyznac, moze dlatego ze wiedzialam ze na mnie nie nakrzyczy, nie powie nic przykrego i spowiadalam sie poza konfesjonalem, wczesniej do niego zadzwonilam i poprosilam czy moze mnie wyspowiadac i wiesz co ... jak szlam juz do kosciola(bo to bylo w budynku katechetycznym obok kosciola) to nie czulam strachu, leku, cos mnie tak "pchnelo" ze nie umialabym sie wycofac. a poniewaz z ksiedzem sie umowilam przy zakrystii i musialam na niego pozcekac to wogole sie nie przejmowalam, czekalam ze spokojem. MUSISZ POJSC DO SPOWIEDZI OCZYSC SIEBIE WARTO

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: Ania (---.broker.com.pl)
Data:   2005-10-24 21:43

Wolno ci iść, a nawet powinnaś...Życzę odwagi i wytrwałości na Nowej Drodze...:)

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: aneczka (82.139.161.---)
Data:   2005-10-24 23:50

"bylam u ksiedza ktory mnie znal i mial o mnie jak najlepsze zdanie- chcialam do niego pojsc, aby zobaczyl ze nie jestem idealem, poznal moje slabosci-u kogo innego bym nie umiala tego wyznac"

nie udalabym sie do znajomego ksiedza, chociazby takiego co mnie uczyl, czy gdziekolwiek jakis wyjazd, nigdy nie potrafilam sie u takich spowiadac, wiem, ze obowiazuje ich tajemnica, ze sluchaja tylu spowiedzi ze nie sposob jest skojarzyc co do czego i zapewne nie zwracaja na to uwagi, kto co powiedzial, mimo to jedak siedzi we mnie swiadomosc ze bedzie pamietal, wytykal w swoich myslach, itp

ps. po pierwszym poscie zadzwonilam do ksiezy werbistow w mojej okolicy i umowilam sie na jutro, chociaz na krotka rozmowe, strasznie sie boje ale zobaczymy co to bedzie, wspomnijcie na mnie, o sile na jutro, przede wszystkim jutro u swoich modlitwach
dziekuje Marcinie, dziekuje wszystkim

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: Kasia (---.21.pl)
Data:   2005-10-25 11:02

Uważam, że powinnaś iść do spowiedzi i to jak najszybciej. Sama byłam w takiej samej sytuacji, nie chodziło o zmyślanie ale o pewną sprawę z przeszłości, która sięwydarzyła, a ja nie umiałam się temu przeciwstawić. Jednak po latach 17 latach coś we mnie pękło i w końcu oddałam to Panu właśnie w spowiedzi generalnej, do której "namówił" mnie mój spowiednik /choć poszłam do innego kapłana/,który powiedział, że dobrze robię i powinnam to zrobić jak najszybciej. I wiesz, zrobiłam to a potem, kiedy spotkałam go ponownie, dziękowałam mu za to, że mi pomógł to rozeznać.Ale powiem Ci, żę krótka rozmowa tu nie wystarczy, taka spowiedź może trwać nawet godzinę, myślę że i nawet poza kratkami konfesjonału, chociaż w kościele.

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: aneczka (82.139.161.---)
Data:   2005-10-26 23:12

tak jak wspomnialam "umowilam" sie z ksiedzam, jednak rozmowa jakos bardzo odbiegla od tematu samej spowiedzi i w koncu nie powiedzialam co tak naprawde mnie gryzie, poza tym ksiadz wydal sie dziwny i czuje sie teraz nie najlepiej, a to dla tego ze podawal przykladych jakich bym sie od osoby duchownej nie spodziewala np. "matka Teresa mogla powiedziec, ze ma wszystko gdzies i isc na papierosa i piwo* - przyklad odnosnie milosci wlasnej, ze miala ona wielka milosc do siebie dlatego miala tez milosc do blizniego i umiala sie dzielic, bo jesli nie ma sie tej pierwszej nie mozna miec i drugiej...
rozumiem ze ksiadz tez czlowiek, ale jakos mi to nie podpasowalo, moim zdaniem mogl dobrac lepsze slowa do przykladow :/

*slowa z gwiazdka zastopione sa "grzecziejszymi" niz te ktore w tym przykladzie rzeczywiscie mialy miejsce...

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-26 23:56

Aneczka, to o co Ci chodzi o spowiedź, czy o to, że jakis ksiądz, użył nie takiego przykładu? A może ten ksiądz chciał sie dostosowac do twoich wymagań, bo tak, a nie inaczej Ciebie odebrał? Czy musisz szukac winy w innych? Myslę, po przeczytaniu Twoich postów, że uważasz, że jesteś w porządku, a to inni, wokół Ciebie są źli. Skoro ten ksiądz nie spełnił Twoich oczekiwań, to szukaj drugiego. I nie kręć tylko, nie zbaczaj, nie okrążaj tematu, ale od razu przejdź do meritum. Tak dokładnie, jakbyś to Jezusowi wyznawała, tym bardziej, że chyba wiesz o tym, że On zna Twoje przewiny, pierwej nawet, nim Ty je popełnisz. Życzę Ci odwagi i szczerosci w wyznawaniu swoich win. Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy wolno mi iść do spowiedzi generalnej?
Autor: aneczka (82.139.161.---)
Data:   2005-10-27 11:43

Bogno
nie uwazam, ze ludzie wokol mnie sa zli, osobiscie doswiadczylam nie jednokrotnie na wlasnej skorze dobroci ludzi calkiem mi obcych
trudno jest jednak otworzyc sie przed calkiem obcym czlowiekiem ot tak zaraz od razu, latwo jest powiedziec "I nie kręć tylko, nie zbaczaj, nie okrążaj tematu, ale od razu przejdź do meritum. Tak dokładnie..." dla kogos kto jest otwarty, boje sie spowiedzi, o pewnych rzeczach boje sie nawet pomylec i przyznac przed soba, nie wspominajac juz by stanac przed kims i to po prostu wyrecytowac
druga sprawa: gdybym uwazalam, ze jestemw porzadku nie szukalabym wsparcaw w tak niby prostej czynnosci, Chciałabym przystąpić do takiej generalnej spowiedzi, aby móc oczyścic sumienie przed sobą i przed Bogiem, co swiadczy o tym zde jest cos co daje powod do myslenia, ze jestem nie wparzadku nie tylko w stosunku do siebie ale i do Niego ...

Moze po prostu jak dotad nie spotkalam sie z duchownym, ktory w sposob "mlodziezowy" stara sie dotrzec do ludzi, dlatego wydalo mi sie do dziwne i trudniejsze do przyswojenia, uwierz ze z calego serca pragne, tylko jak przychodzi co do czego staje przed Nim i otwieraja sie wszystki blogady powodujac ze nie potrafie wypowiedziec slowa o tym co mnie tak naprawde gryzie

A chodzi mi rzeczywiscie o spowiedz, tylko ze tak jest to "zrobione" ze spowiadac sie nalezy poprzez osobe ksiedza ktory chcac nie chcac jest czlowiekiem...
pozdrawiam

 Teraz się zastanawiam od czego mam zacząć?
Autor: niki (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-21 22:50

/.../

Skoro pyta Pani w internecie, to zachęcam do lektury strony www.spowiedz.pl
Lepiej jednak omówić swoje sprawy w realu ze spowiednikiem.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: