logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: anita (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-25 10:45

Bardzo proszę o wypowiedź księdza moderatora. Czy nie grzeszę mówiąc że kocham z tego powodu że troszczę się o drugą osobę, życzę i pragnę jej dobra czy tylko kocham należy mówic z tego powodu,że coś się czuje i wtedy dopiero to nie jest grzech? Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła? Bo całe życie myślałam ,że miłość to uczucie, a teraz dowiaduje się ,że prawdziwa miłość to miłość woli a nie uczuciowa, i że miłość to decyzja , troska i życzenie dobra drugiej osobie. Jak to jest naprawdę. Co kościół sądzi i na czym się opiera?
Dziękuję serdecznie za odp. To dla mnie ważne.

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: teresa (---.um.ruda-sl.pl)
Data:   2005-10-25 14:23

Miłośc to nie uczucie tylko postawa. Wiec jestes na własciwej drodze.

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: tis (---.katowice.msk.pl)
Data:   2005-10-25 15:15

Zanim Ci odpowiem - a nie sądżę, żeby Ci Ks. Moderator odpowiedział inaczej - poczytaj Ewangelię. Jest w niej tyle wypowiedzi Pana Jezusa na temat miłości, że nikt nie potrafi lepiej zdefiniować miłości niż to uczynił Pan Jezus. Np. o świecie i człowieku w tym świecie, Pan Jezus mówi: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" J 3,16. A w innym miejscu Pan Jezus mówi: " Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". Już z tych dwu wypowiedzi wynika, że miłość nastawiona jest na dobro bliźniego i to nie wyłącznie mamy, taty czy rodzeństwa ale jest nastawiona na każdego człowieka, który jest naszym bliźnim.
I dobrze jest jednak nie mylić miłości z kochaniem, które jest nastawione na czerpanie i dawanie rozkoszy. Miłośc zaś nie wyklucza zadawania cierpienia, o ile ono prowadzi do zbawienia, które dla człowieka jest najwyższym dobrem.
Pokój i dobro!

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-25 15:30

Nie jestem księdzem Moderatorem ale swoje trzy grosze wetknę.
Nauka Kościoła na temat interesujący PT Pytającą wyłożona jest przez Nauczyciela w Ewangelii wg św. Mateusza, rozdział 22, wersety 37-41.
a następnie rozwinięta w przepiękny poetycki sposób w 1 Liście do Koryntian, rozdział 13, wersety 1-5.
I więcej moim zdaniem nie trzeba komentować.

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-25 16:13

Polecam "Cztery miłości" C.S. Lewisa. Wprawdzie wydał to PAX 30 lat temu, ale widziałem niedawno na jakimś straganie z literaturą katolicką. Książka niewielka, cena przystępna, autor też.

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: basionek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-08 08:06

Miłość to wybór drogi miłości i wierność wyborowi - św. Augustyn

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: Zero (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-08 10:13

Dziękuję za odpowiedź, ale dalej nie rozumiem.

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: Bogumiła z Krakowa (zuzka) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-08 10:55

Ale o jaką miłość pytasz? Bo w naszym języku to słowo jest używane dla bardzo wielu spraw. Może ten wątek coś pomoże?
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=265375&t=265325

 Re: Czym jest miłość wg katolickiej nauki kościoła?
Autor: ja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-22 21:55

Znowu tutaj przychodze, by podziękować Bogu za wszystko. Tak to się stało. Napisał do mnie, jednak już zeszlam z kompa.
To dla mnie cos waznego. Dziękuje i wiem ze to Boga zasługa
Nigdy nie zapomne tego ;) Błagam Cię Boże o coś więcej, aby on był ze mną. Tak naprawdę ja i on.
Boże Dziękuję!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: