logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Piotr (---.telkab.pl)
Data:   2005-10-26 22:16

Moi Kochani!
W dzisiejszym komentarzu przeczytałem słowa T.a Kempisa; " ...im kto doskonalej odcina się od rzeczy niskich, im bardziej umiera dla siebie samego przez WYRZECZENIE SIĘ SIEBIE, tym..."
No właśnie - rozumiem, a nie bardzo wiem, co to znaczy w praktyce-czy wyrzekać się nawet najmniejszej przyjemnośći?czy lekceważyć zmęczenie?
Proszę, podajcie mi kilka przykładów działań, które powodują umieranie dla siebie.
Bóg zapłać wszystkim, którzy bez złośliwości i z powagą potraktują moje pytanie.
Piotr

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-27 00:54

Najkrócej i bez złosliwości, za to z pełną powagą można skomentować te słowa Tomasza a Kempisa, znanym stwierdzeniem: Jeśli Bóg w moim życiu jest na pierwszym miejscu, to wszystko, cała reszta jest na swoim. I jestem zdolny/a do wyrzeczenia się wszystkiego, co przeszkodziłoby mojej miłości oddawanej Bogu, za Jego miłość pierwej kierowaną do mnie. Czyli, żadne 'ciężary' zewnętrzne nie są w stanie przeszkodzić mi zyć zgodnie z wolą Bożą, bynajmniej tak, jak ją odczytuję, korzystając z Jego łaski. I nie miał/a bym dylematu: 'czy lekceważyć zmęczenie', czy rezygnować 'nawet z najmniejszej przyjemności'? Bo to nie w tym rzec. A umieram dla siebie wtedy, kiedy np. ponad własne dobro, przedkładam dobro bliźniego, wypełniając największe Boze przykazanie: Przykazanie Miłości. Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-27 01:29

Przyjmij wszystko co Ci dzień przynosi jako realizację woli Boga w Twoim życiu. Jeśli się uda, Ty będziesz szczęśliwy, Bóg zadowolony. (Mnie się jak na razie nie udało)

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2005-10-27 03:09

Drogi Poitrze,
Do tego potrzebujemy wykorzystac swojego blizniego, a szczegolnie wroga, bo samemu nie zejdziemy tam gdzie nie chcemy byc. Pozwolic jemu zajac nasze wygodne miejsce. Gdy przedwczoraj odprowadzalem Marnie mialem uczucie straty czasu, wtedy przypomnialo mi sie Gdy ktos Cie poprosi abys szedl z nim jedna mile, idz z nim dwie.
Mt 22:35 'a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»* 37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem*. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.'
Tylko milosc, naszej osoby nie stawarzamy poprzez wysilki, rozumowania ani nawet nie poprzez moralne zycie. Moralnosc pozwala na “wyprostowanie: siebie, sprowadza na wlasciwa droge, sprawia ze stajemy sie panami samych siebie – ale jedynie Bog moze uksztaltowac w nas osobe prawdziwa. Samo przychodzenie do P. Jezusa na modlitwie jest aktem wiary- wierzymy bowiem, iz moze On sprawic, by narodzila sie w nas osoba glebsza I prawdziwsza. To wspaniala modlitwa, gdy mowimy : “Boze Moj, wierze, ze Ty mieszkasz we mnie, glebiej anizeli to ‘ja’ krepujace mnie tak bardzo…”. Modlac sie, stajemy wobec P. Jezusa wraz z nasza “rozbiegana:” wyobraznia, prosimy Go, azeby uciszyl ja nieco. Przynosimy wszystkie nasze ‘biedy’, prosimy, aby nas uzdrowil… P. Jezus nie miluje nas dlatego, ze jestesmy mili. On miluje nas, bo jestesmy nedzni I nieszczesliwi. To Jego Milosc sprawia, ze stajemy sie milymi, dobrymi. Jego Milosc przemienia, jak w Kanie Galilejskiej przemienil wode w wino, (odmawiaajc druga tajemnice swiatla prosze, aby przemienil moje zycie w bogatsze) I jak w czasie MsZy sw. wino przeistacza w Swoja Krew. Ta milosc wlasnie formuje nasza osobe, ta Milosc sprawia, ze wychodzimy poza nasze ‘ja”. Wytrwala modlitwa’ - Pere Thomas Phipppe.
Jurek

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Kaja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 11:06

Wiesz Piotrze, umierać sobie można nawet przez zrezygnowanie ze swego zdania być może nie zawsze potrzebnego.[choć prawdziwego] Czasem to zrobienie czegoś dobrego chociaż wcale w tym momencie nie mam na to ochoty, to powstrzymanie się od uwag - niekoniecznych, to na pewno też codzienna wierność modlitwie, wykonywanej pracy i dobru bez względu na chęci, nastruj i uczucia. mam nadzieję, że choć trochę pomogę ja to tak rozumiem. z Bogiem

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: franka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 13:38

Myślę,ze o ,,umieraniu'' w najprostszy i najjaśniejszy sposób mówi św.Tereska z Liseux.Czytając ,,Dzieje duszy''łatwo można się przekonać co tak na prawdę oznacza to,,zapominanie o sobie'' i uśmiercanie nieuporządkowanej miłości własnej,
ps.nie możemy jenak zapomnieć o drugiej części Przykazania Miłości-,,...a blizniego swego,jak SIEBIE SAMEGO''
ppzdrawiam z modlitwą:)

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: eReM (---.interpc.pl)
Data:   2005-10-27 16:13

Umieranie mojej pychy i egoizmu, moich planów i decyzji - ale zawsze w kontekście miłości Boga i bliźniego jest umieraniem sobie, swojego JA.
Szczęść Boże :)

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 16:14

Umieranie dla siebie? - małżeństwo.

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: anonim (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 21:47

Wyrzekaniem się siebie może być odwiedzenie chorego kolegi z pracy mimo że się nie chce, opieka nad chorym dzieckiem mimo że ma się ochotę obejrzeć dobry film, ustąpienie komuś miejsca w tramwaju...

 Re: Szukam przykładów działań umierania dla siebie.
Autor: aniab (212.122.214.---)
Data:   2005-10-28 06:28

Modlitwa Tomasza á Kempis
O, Jezu, cichy i pokornego serca, wysłuchaj mnie. Wyzwól mnie, Jezu,

z pragnienia, aby być cenionym,
z pragnienia, aby być lubianym,
z pragnienia, aby być wysławianym,
z pragnienia, aby odbierać zaszczyty,
z pragnienia, aby być chwalonym,
z pragnienia, aby wybrano mnie przed innymi,
z pragnienia, aby zasięgano mojej rady,
z pragnienia, aby być uznanym,

ze strachu przed poniżeniem,
ze strachu przed wzgardą,
ze strachu przed skarceniem,
ze strachu przed zapomnieniem,
ze strachu przed wyśmianiem,
ze strachu przed skrzywdzeniem,
ze strachu przed podejrzeniem.

I także, Jezu, daruj mi tę łaskę, bym pragnął,

aby inni byli więcej kochani, niż ja,
aby inni mogli być wyżej cenieni ode mnie,
aby w oczach świata inni wygrywali, a ja bym przegrywał,
aby inni byli wybierani, a ja bym był pozostawiony,
aby inni byli chwaleni, a ja bym był niezauważony,
aby inni byli we wszystkim uznani za lepszych ode mnie,
aby inni mogli stać się świętszymi ode mnie, o ile tylko ja będę tak
święty, jak powinienem. Amen.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: