logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Y (---.bochnia.pl)
Data:   2005-10-27 10:45

Kiedyś czytałem takie zdanie że tylko Bóg jest doskonały i wszystko inne nosi jakąś cząstkę niedoskonałosci.I że nic poza Bogiem niemoze być w pełni doskonałe.
No więc moje pytanie, czy ludzie zbawieni ,żyjący wiecznie w przyszłym świecie będą doskonali?
A jesli niebędą całekim doskonali to można by przypuszczać że historia może się znów powtórzyć i znowu ludzie zbładzą, zejdą na złą drogę.
Chociaż pamietając o słowach że człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże można mieć nadzieję ze człowiek moze być doskonały.
A czy np.anołowie są doskonali?Bo przeciez aniołowie niegrzeszą, czy to znaczy ze są dsokonali?.A jak wiemy cześć aniołów odwróciła się od Boga.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-27 14:37

Chłopie, a czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że co zdanie, sam sobie zaprzeczasz? Tzn. albo nie myślisz, albo gorzej. Z całą jednak pewnością nie czytasz Pisma Świętego. Ja nic nie mam przeciwko zadawanym przez Ciebie pytaniom, przynajmniej cos się dzieje (herbatę trzeba słodzić i mieszać, Ty zajmujesz się mieszaniem), ale martwi mnie coś innego - stoisz w miejscu, a nawet się cofasz. Stać Cię na więcej. I zacznij czytać Pismo Święte!

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Y (---.bochnia.pl)
Data:   2005-10-27 16:38

Czytam,znam nawet takie zdanie"bądzcie doskonali jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie".Ale z tego co wiem człowiek w zyciu ziemskim moze być święty ale niemoze być doskonały.Chodzi też o to żeby dążyć do doskonałosci ale czy człowiek kiedys moze dosiegnać tego ideału?

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 17:10

Istnieje takie pojęcie teologiczne, pochodzące jeszcze od pierwszych Ojców Kościoła "przebóstwienie" (gr. theosis). Według Ojców Kościoła ostatecznym celem człowieka jest uczestnictwo w naturze Boga. Wg św.Grzegorza z Nazjanzu człowiek ma połączyć się z Bogiem w jedność nie tyle widzieć Boga ale samemu w Nim uczestniczyć. Nauczanie to jest bardzo silne w Kościele prawosławnym a w Kościele rzymskokatolickim, mimo, że nie było mocno akcentowane, nigdy nie zanikło. Głosicielm tej koncepcji był śp. Jan Paweł Wielki.
Tak więc, logicznie rozumując, skoro Bóg jest Absolutnie Doskonały, to szczęśliwcy (to pojęcie św. Grzegorza) po przebóstwieniu, będą też uczestniczyć w owej Doskonałości.

Często chrześcijanie mają bardzo mylny, pochodzący z dawnych czasów (i utrwalony np. w literaturze pięknej - Dante "Boska Komedia") obraz tego, dokąd zmierzamy. Nie będziemy spijać ambrozji, doznawać rozkoszy w ramionach hurys, tak jak obiecuje Koran. My będziemy w NIM. Św. Paweł tłumaczył Ateńczykom na Aeropagu: "En auto dzomen, kai konometha, kai dzomen" - "W nim żyjemy, poruszamy się i żyjemy". Wyśmiali go i poszli sobie. Ale to inna historia...

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 17:23

Errata cytatu ze św. Pawła:
Jest:
"En auto dzomen, kai konometha, kai dzomen" - "W nim żyjemy, poruszamy się i żyjemy".

Ma być:
"En auto dzomen, kai kinometha, kai esmen" - "W nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy".

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-27 17:45

Tyle sie natrudził VD, nawet erratę posłał, a Y-grek i tak nie zaskoczy w czym rzecz. Oj Y-grek, zacznij Ty wreszcie czytać, jeśli w ogóle czytasz, ze zrozumieniem...

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 19:56

I w Erracie też byka zrobiłem (ale nie takiego dużego). Cytowałem "z głowy" więc wypadło mi "gar" (bowiem)

Nie potrafię pisać tutaj po grecku, więc muszę posługiwać się transkrypcją łacińską a to wychodzi tak jakoś nie bardzo.

Tak, czy siak: Dzieje Apostolskie 17,28.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Y (---.bochnia.pl)
Data:   2005-10-27 20:41

A własnie bardzo dobrze zaskoczyłem szczególnie po 1 wypowiedzi VB.
Te porównania bardzo dobrze wyjaśniają pytanie.
Jedynie to niewiem co to znaczy "errata"(ale chyba się domyślam).

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2005-10-27 21:05


może jednak warto czasem zajrzeć do słownika?

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 21:56

Errata to w łacinie oznacza "błędy", od "errare" (mylić się, błądzić).
W czasach,kiedy nie było jeszcze komputerów książki były składane ręcznie. Polegało to na tym, że zecer (drukarz) układał ołowiane czcionki ręcznie. Błędy były nieuniknione, mimo wielokrotnych korekt. Aby nie opóźniać cyklu wydawniczego, już po wydrukowaniu książki opracowano zestawienie błędów odnalezionych w jej treści. Takie zestawieni dołączano do każdego egzemplarza, z reguły w formie osobnej kartki lub dodaktowo wklejonej, ostatniej strony. Dziś, to już prawie zanikło, bo technika poszła do przodu a i sami wydawcy nie kwapią się chwalić swoimi błędami, wolą "puszczać" teksty z błędami, licząc, że czytelnicy i tak ich nie wyłapią.
Ja, istota omylna i człowiek starej daty, z komputerem ledwo co obeznany, muszę z tej formy korzystać.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-27 22:08

Wielce Szanowny Panie! (To do Verba Docent(a))
Zapewne zna Pan Przysłowie o rzucaniu grochem? Czyżby wśród Pana tytułów był też "naiwny"?
P.S.
Nurtuje mnie jedna sprawa: Czy Moderator byłby w stanie zamieścić kiedyś pod jednym wspólnym tematem wszystkie odrzucone przez siebie pytania Y-Greka?

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2005-10-28 07:14

Byłoby co poczytać :)

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-28 07:56

Wielce Szanowny Panie Michale!

Mam cichą nadzieję, że moje "produkcje" czytuje jeszcze parę osób poza panem Y. A nawet gdyby nikt ich nie czytał, to i tak byłby i taki pożytek, że choćby sobie grekę odnowię (a gdzie mogę to zrobić?), zajrzę do oryginału Pisma Świętego, przemyślę to i owo.

Niech Pan mi wierzy, jak się długo i celnie grochem rzuca o ścianę, to po pewnym czasie ściana zmieni się. Nie wierzy Pan? Szkoda, że nie może Pan zobaczyć moich dzieci.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-28 15:27

O mój Boże! W czasach mej młodości śmy klęczeli na grochu (na lekcjach w podstawówce). Teraz się rzuca w dzieci?! Co za czasy! Wyprowadzam się! Panie Boże, dlaczego nie urodziłem się w Średniowieczu?!!!

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-28 15:40

Oj Michał! Radziłabym jednak nie pragnąć aż takiej odmiany czasoprzestrzeni. Bo tam wobec wsadzania w dyby, łamania i 'wyciągania' kołem kości, szczypiec przeróżnej maści (do języka, paznokci, czy też innych części ciała), topienia z kamieniem młyńskim u szyi, tudzież palenia na stosie, jak błoga pieszczota dla kolanek ma się nasze niegdysiejsze klęczenie na grochu. Przyznaj, że za darmo nie klęczeliśmy, bynajmniej ja nie... To juz wolę ten nasz przełom wieków...

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-28 16:15

Przesada...Bogna, naczytałaś się jakichś libertynów, albo innych masonów. Z higieną mieli nie tego, no, ale kąpiel była droga. Stąd te wszystkie zarazy, które trzebiły całe pokolenia. Natomiast reszta... Wyobraź sobie, że posiedziałabyś sobie dzień w dybach. Lepsze to od miny przeciwpiechotnej, która urwie ci nóżkę w dzieciństwie, albo karabinu maszynowego w dłoni 8-latka. Przypadki pedofilii znanych osób, są starannie opisane w podręcznikach historii, podobnie jak głośne przypadki ówczesnych kanibali. Tych zresztą nieporównanie więcej było w czasach oświeconych, poczynając od pewnego XX w. cesarza, który zjadał swoich obywateli, a kończąc na XVII w. krwawej księżnej Elżbiecie Batory (utoczyła krew z 600 dziewic, kąpiąc się w ich krwi i podjadając smakowitsze części ciała). Tych naszych liberałów, co za zainkasowaną prowizję wyprzedali gospodarkę za psi pieniądz, to by najpierw ekskomunikowali, a potem na pchlim targu w klatce obwozili jako egzemplarze okazowe. Żaden adwokat, by ich nie wybronił. Rozpasanie obyczajów nie jest średniowiecznym wynalazkiem. W Średniowieczu nikomu by do głowy nie wpadło, że jak ktoś, kto nie powinien, przegrał, to znaczy, że wygrał i należy oddać mu władzę, a potem robić co każe.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-29 10:25

Nie chciałbym się wtrącać ale wydaje mi się, że dawno już wyczerpane zostały możliwości odpowiedzi na pytanie zadane przez PT Ygreka i wkroczono (w osobie p.Michała) w obszary dalekie od samego pytania, a bliskie złemu smakowi. Sugeruję albo powściągliwość PT Wypowiadaczy albo nożyce cenzorskie PT Moderatora.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-29 18:38

Nie wiem czy to kwestia smaku, ale moje wypowiedzi w tym wątku, to nieśmieszne brednie. Nie obrażę się, jak znikną wraz z obecną.

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-29 19:58

Ja tam pasuję w tym wątku!

 Re: Czy ludzie w przyszłym świecie będą doskonali?
Autor: Człowiek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-30 05:52

Bóg jest Bogiem osobowym. Trójca Swięta to trzy odrębne Osoby. "Doskonałe zjednoczenie" ducha w miłości i mądrości zachowuje odrębność Osób. My, ludzie, także jesteśmy (i będziemy) odrębnymi osobami. Nigdy nie zlejemy się w "jedność", "całość".
New Age -owskie teorie sugerują, że Bóg jest nieokreśloną energią kosmiczną, to nieprawda. Bóg jest osobowy. Każdy z nas zmartwychwstanie, osobno, a 'w domu Ojca jest mieszkań wiele' J 14,2.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: