logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Greckie czcionki.
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 20:26

Czasem zdarza mi się cytować tutaj fragmenty Nowego Testamentu w greckim oryginale. Niestety moej komputerowe umiejętności nie pozwalają mi na pisanie greckim czcionkami, z akcentami, enklitykami, proklitykami (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi) i tak dalej. Może ktoś podpowie mi jak to zrobić?

 Re: Greckie czcionki.
Autor: ksymenai (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 21:20

Możesz znaleźć grecką czcionkę na www.wiara.pl w dziale Biblia. Pozdrawiam.

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-10-27 22:42

Jesli masz Windows XP (pewnie w innej wersji Windows jest podobnie), mozesz sprobowac pojsc do Control Panel, potem do Regional Options, potem do Add Other Languages, i tam dodaj potrzebny jezyk. Potem trzeba "zrestartowac" komputer. U mnie na "desktopie" na dole pojawia sie ikonka, gdzie moge na bierzaco zmieniac jezyki, w ktorych chce pisac. Greckiego nie uzywam, wiec nie bardzo potrafie Ci wiecej pomoc. Jesli spotkam znajomego Greka, zapytam go o szczegoly.
Pozdrawiam,
Gosia JP

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-10-27 22:48

Polecam jeszcze:
http://www.hri.org/fonts/

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-10-27 22:56

A tu - jak wyglada klawiatura:

http://www.anotek.com/ANKYMGRK.GIF

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Robert (---.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 23:16

Spróbuj w panelu sterownia w ustawieniach klawiatury dodać język grecki z odpowiednim dla Ciebie układem klawiatury. Dobrze byłoby,gdyby równocześnie udało Ci się zdobyć takową klawiaturę. Może ktoś Tobie przywiezie z wycieczki do Grecji? Klawiatura niemal od razu zacznie pisać po grecku, tyle, że opisy na klawiszach nie będą odpowiadały czcionkom,które pojawią się na ekranie. Można sobie poradzić naklejając odpowiednie naklejki na klawisze.
Zawsze zaś możesz "wyciągnąć" pojedyńczą specyficzną czcionkę z programu tablica znaków.
Te wszystkie rzeczy dotyczą Windows98, ale myślę, że inne systemy mają podobną filozofię.
Jeśli chodzi o zapis tych czcionek na stronie Internetowej, to może być problem, bowiem zestaw znaków jest ustawiany na tej stronie w standardzie Iso-8859-2,który zawiera polskie czcionki,co nie gwarantuje, że wszystkie greckie czcionki będą w tym standardzie prawidłowo widoczne.
Ponadto osoby,które oglądają w Internecie to, co napiszesz w innego kroju czcionce, niż występuje standartowo, mogą i tak nie zobaczyć poprawnie tego, co napiszesz, ponieważ w ich komputerze nie będzie zainstalowanej czcionki, którą Ty masz już zainstalowaną. Dotyczy to sytuacji, kiedy Ty tworzysz własną stronę Internetową. Jeśli chciałbyś w tym przypadku, aby wszyscy widzieli dokładnie to, co Ty napiszesz, musiałbyś ten tekst "narysować"-zrobić z niego obrazek.

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-28 08:26

Wprawdzie na greckich literach się nie znam, a własne znaki tworzyłem w czasach, gdy pracowało się na edytorach, które pozwalały na tak głęboką ingerencję, ale proponuję skorzystać od razu z rady Roberta zawartej o ostatnim zdaniu Jego wypowiedzi. Inna sprawa, to to, że nie uważam, by gra była warta świeczki (zależy ile, kto ma czasu i co chce osiągnąć). Walka z Microsoftem, to walka z wiatrakami. Oczywiście liczy się efekt, ale ważniejsza wydaje mi się komunikatywność. Trzeba pamiętać, że Microsoft pisze programy dla idiotów, i choć myśli inaczej, to są one pisane przez idiotów (tzn. - wykluczają myślenie - to wyjaśnienie dla tych, co się obrazili, ja rzeczywistość akceptuję, świat można trochę zmienić (mnie), Microsoftu nie)

 Re: Greckie czcionki.
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-28 10:05

Pewnie, że najlepiej widać oryginalnie, jeszcze bardziej jeśli chodzi o hebrajski. Jednak nie kazdy potrafiłby to odczytać, nawet jeśli na jego monitorze byłoby to widoczne. Może lepiej przyjąć jedną transkrypcję, która umożliwi każdemu odczytanie danego słowa.
Na forum B-Greek też niedawno próbowano wprowadzić greckie czcionki w wersji Unicode, ale w końcu została transkrypcja wg ustalonego wzoru i nie ma problemu.
A jesli chodzi o samą czcionkę, to ja używam bez problemu na polskiej (i włoskiej) klawiaturze czcionki Bwgrkl, ktorą można za darmo pobrać ze strony Bible-Workse'a. Na stronie tej jest mapka klawiatury. Łatwo się tego nauczyć, bo większośc liter jest w miejscach, gdzie się ich spodziewamy (alpha pod a, beta pod b, etc.).

 Re: Greckie czcionki.
Autor: aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-28 20:36

gosia w taki sposób jak napisałaś dodałam sobie potrzebny mi język rosyjski, ale nie wiem gdzie mam kliknęć,żeby klawiatura pisała rosyjskie litery?

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Gosia_JP (---.ny5030.east.verizon.net)
Data:   2005-10-28 21:34

Do Anety:
Otworz MS Word. Napisz pare slow. Jesli piszesz w j. polskim kliknij na lewy Alt i Shift. Sprobuj napisac pare slow. jesli faktycznie udalo Ci sie dodac j. rosyjski, to powinny Ci sie zaczac pojawiac rosyjskie litery. Mozesz na google poszukac jakie klawisze klawiatury odpowidaja rosyjskim literom. Ja wpisalam "Russian keyboard" i poszlam na images. Kiedys u kolegi widzialm jak na klawisze ponaklejal sobie znaczki z rosyjskimi znakami. Mozesz tez zapamietac co gdzie jest. [lewyAlt+Shift sluzy do przemiszczania sie miedzy ustawionymi jezykami. Ja uzywam ikonke, ktora mam na dolnej zakladce na desktopie]

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Gosia_JP (---.ny5030.east.verizon.net)
Data:   2005-10-28 21:44

Jeszcze raz do Anety:
Zeby dostac ikonke na desktopie do zmiany jezykow:
1. Idz do Control Panel
2. Kliknij na Regional Options
3. Kliknij na Add other languages
4. Kliknij na Details (W ''Installed services" bedziesz widziala jakie jezyki masz zainstalowane)
5.Ponizej Preferences kliknij na Language bar
6. Zaznacz Show the Language bar on the desktop
7. Kliknij OK i pozamykaj okna klikajac dalej na OK

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-29 01:09

W grece współczesnej akcent wstawia się klikając ' (ten koło enter) przed literką nad którą chemy mieć akcent. Tego znaczka nie widać od razu tylko po naciśnięciu następnej litery wyskakuje ta litera z akcentem nad nią (oczywiście jeśli to samogłoska). Nie wiem jak wstawić inne typy akcentów, one już od około ćwierćwiecza nie są używane w języku greckim (tak twierdzi mój znajomy Grek)

 Re: Greckie czcionki.
Autor: stary zgred (---.chello.pl)
Data:   2005-10-29 08:26

Ok, ja chce sprawdzic czy to sie wyswietli na forum. Zrobilem jak kazala GosiaJP (pod WinXP) Menu Start/Control Panel/Regional and Language Options/zakladka Languages - w details dodalem grecki po czym napisalem cos w notepadzie i skopiowalem tutaj - δζιαλα?

 Re: Greckie czcionki.
Autor: aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-29 14:15

DZIĘKI GOSIA, TO DZIAŁA!!!

 Re: Greckie czcionki.
Autor: aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-29 14:15

DZIĘKI GOSIA, TO DZIAŁA!!!

 Re: Greckie czcionki.
Autor: Wojciech (---.uwm.edu.pl)
Data:   2007-12-17 19:02

Polecam stronę http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: