logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego nazywamy Matke Bożą Królową Aniołów?
Autor: Wings (---.zgora.dialog.net.pl)
Data:   2006-02-25 14:45

Chciałabym sie dowiedzieć dlaczego nazywamy Matke Bożą Królową Aniołów?

***
I czy Matka Boża Anielska której świeto(wspomnienie liturgiczne)przypada na 2 sierpnia to poprostu jeden z jej "przydomków" Jak matka Boże Śnieżna, Matka Boża Zielna Gromniczna etc. ze względu na "funkcje" tj. pełniony patronat?
/// jej Święto (Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkuli) jest obchodzone bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich np:Matki Bożej Anielskiej w Asyżu gdyż począwszy od kościoła papieże rozszerzyli to święto.///

***
Chciałabym się również dowiedzieć czy jeśli łać Salutatio Angelica - Pozdrowienie anielskie, Angelica oznacza również anielską?
Angelica - Angelika - Aniela
(znaczenie tych imon )tłumaczy się jako anielska)
Imie Maria. Imie to po hebr. brzmi Miriam lub też Maria jest pochodzenia egipskiego i miałoby znaczyć "umiłowana przez Boga".
W kazdym razie po łać brzmi Maria. (Ave Maria... Zdrowaś Maryjo...)
Czy możliwe zatem że Maria Angelica znaczyło poprostu Maria anielska?
gdzie Angelica nie było by imieniem tylko "przydomiem" ?
I czy Mater Dei Angelica to bedzie Matka Boża Anielska?

 Re: Dlaczego nazywamy Matke Bożą Królową Aniołów?/Matka Boża Anielska/znaczenie imienia
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-26 21:17

Dlaczego Matka Boża Królowa aniołów?
ponieważ jest Ona chwałą i radością Boga wszechmogącego, gdyż przez zaufanie jakim Ją obdażył, a które Maryja przyjęła i wypełniła z najdoskonalszą pokorą, jako Niepokalana, stała się współodkupicielką, Którą Bóg ustanowił wodzem na czele zastępów anielskich w walce o zbawienie ludzi przez swojego Syna Jezusa Chrystusa, Który powierzył nasze losy w Jej matczyne ręce..... fajnie nie? :)

 Re: Dlaczego nazywamy Matke Bożą Królową Aniołów?/Matka Boża Anielska/znaczenie imienia
Autor: Ania B. (---.brda.net)
Data:   2006-03-01 01:00

Postawił ją wyżej nad Anioły. Anioły jej usługują w niebie.
Z Bogiem i Maryją!
Ania B.

 Re: Dlaczego nazywamy Matke Bożą Królową Aniołów?/Matka Boża Anielska/znaczenie imienia
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-01 10:38

O Maryi - Królowej Nieba mówi Psalm 45. Spróbuję pokazać Ci na przykładzie innego Psalmu proroctwo bardzo dokładnie już wypełnione, a potem spójrz na ten Psalm o Maryi - Królowej.

Np. Psalm 22 zawiera proroctwo o męce Jezusa na krzyżu. I to jakie dokładne...
Zwróć uwagę na szczegół "moje szaty dzielą między siebie i los rzucają o moją suknię". Jak wiemy z Ewangelii - żołnierze rzeczywiście tak zrobili pod krzyżem...
Dosłownie tak...


Część Psalmu 22, napisanego wiele, wiele lat przed narodzeniem Pana Jezusa, zawierającego proroctwo opisujące Jego śmierć na krzyżu:

"Otacza mnie mnóstwo cielców, osaczają mnie byki Baszanu.
Rozwierają przeciwko mnie swoje paszcze, jak lew drapieżny i ryczący.
Rozlany jestem jak woda i rozłączają się wszystkie moje kości; jak wosk się staje moje serce, we wnętrzu moim topnieje.
Moje gardło suche jak skorupa, język mój przywiera do podniebienia, kładziesz mnie w prochu śmierci.
Bo sfora psów mnie opada, osacza mnie zgraja złoczyńców. Przebodli ręce i nogi moje,
policzyć mogę wszystkie moje kości. A oni się wpatrują, sycą mym widokiem;
MOJE SZATY DZIELĄ MIĘDZY SIEBIE I LOS RZUCAJĄ O MOJĄ SUKNIĘ"

Jak pierwszy raz zobaczyłam ten opis śmierci Pana Jezusa, to serce we mnie stanęło...

Po chwili spójrz na opis wydarzeń, które już dokonały się faktycznie (Ewangelia napisana po śmierci i Zmartwychwstaniu Pana Jezusa):

"Mówili więc między sobą: Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: PODZIELILI MIĘDZY SIEBIE SZATY, A LOS RZUCILI O MOJĄ SUKNIĘ. To właśnie uczynili żołnierze." (Ew. Jana 19,24, Biblia Tysiąclecia)

To, co się stało z Panem Jezusem, było więc wypełnieniem zapowiedzi proroctw Starego Testamentu...
Podobnie jest z Maryją. Psalm 45 zawiera opis Maryi jako Królowej Nieba.
Aby zrozumieć ten Psalm, potrzebny jest mały słownik.
W Psalmie tym słowo Król oznacza Pana Jezusa:

"Tron Twój, o Boże [tzn. Jezu - dop. B.], trwa wiecznie, berło Twego królestwa - berło sprawiedliwe. Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość, dlatego Bóg, twój [„twój” tzn. Jezusa - dop. B.] Bóg [tzn. Bóg Ojciec - dop. B.], namaścił ciebie olejkiem radości hojniej niż równych ci losem".

A teraz pełen fragment Psalmu 22 o Jezusie, Bogu Ojcu i o Maryi - Królowej:

(2) Z mego serca tryska piękne słowo: utwór mój głoszę dla króla; mój język jest jak rylec biegłego pisarza.
(3) Tyś najpiękniejszy z synów ludzkich, wdzięk rozlał się na twoich wargach: przeto pobłogosławił tobie Bóg na wieki.
(4) Bohaterze, przypasz do biodra swój miecz*, swą chlubę i ozdobę!
(5) Szczęśliwie wstąp na rydwan w obronie wiary, pokory i sprawiedliwości, a prawica twoja niech ci wskaże wielkie czyny!
(6) Strzały twoje są ostre - ludy poddają się tobie - trafiają w serce wrogów króla.
(7) Tron Twój, o Boże, trwa wiecznie, berło Twego królestwa - berło sprawiedliwe.
(8) Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość, dlatego Bóg, twój Bóg, namaścił ciebie olejkiem radości hojniej niż równych ci losem;
(9) wszystkie twoje szaty pachną mirrą, aloesem; płynący z pałaców z kości słoniowej dźwięk lutni raduje ciebie.
(10) Córki królewskie wychodzą ci na spotkanie, KRÓLOWA w złocie z Ofiru stoi po twojej prawicy.
(11) Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o twym narodzie, o domu twego ojca!
(12) Król pragnie twojej piękności: on jest twym panem; oddaj mu pokłon!
(13) I córa Tyru nadchodzi z darami; możni narodów szukają twych względów.
(14) Cała pełna chwały wchodzi córa królewska; złotogłów jej odzieniem.
(15) W szacie wzorzystej wiodą ją do króla; za nią dziewice, jej druhny, wprowadzają do ciebie.
(16) Przywodzą je z radością i z uniesieniem, przyprowadzają do pałacu króla.
(17) Niech twoi synowie zajmą miejsce twych ojców; ustanów ich książętami po całej ziemi!
(18) Przez wszystkie pokolenia upamiętnię twe imię; dlatego po wiek wieków sławić cię będą narody.
(Ks. Psalmów 45:1-18, Biblia Tysiąclecia)

----------------
* mieczem jest Słowo Boże:
„Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże” Ef 6,17

Jak widzisz, Maryja jest Królową Nieba („królowa w złocie z Ofiru”), a więc także i Królową Aniołów :)
Serdecznie pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: