logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-03-13 22:39

Tymczasem policzyłam sobie na kalendarzu i wyszło mi tych coś około 45, moze 46, 47... Ktoś mi powiedział że to dlatego ze nie liczy się niedziel - czyli niedziele nie wliczają sie w Wielki Post. Czy w takim razie nie obowiązuje wtedy post? Można np imprezować?

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 07:05

Sama sobie odpowiedziałas tematem - to sa niedziele Wielkiego Postu. Na Mszy sw. nie spiewa sie nawet uroczystego 'Alleluja' ani 'Chwala na wysokosci Bogu' , a Ty myslisz o imprezowaniu?

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: andy pendy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 12:48

Środa popielcowa jest raz w roku. Trudno po umyciu głowy na imprezę na nowo "załatwić" sobie nowe posypanie głowy aby przypomnieć sobie , że "prochem jesteś i w proch się obrócisz". :-))))

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: Dorota (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 15:29

Myślę, że zwyczajnie nie wypada.
CZy po śmierci kogoś bliskiego miałabyś ochotę na zabawę?
Post jest czasem refleksji, zatrzymania, zaglądnięcia do wewnątrz.
Jak to zrobisz po takiej imprezce kiedy na dobrą sprawe na co dzień gonią nas obowiązki, a dopiero własciwie w niedzielę można się zatrzymać.
Przecież bo imprezce jedyne co w Tobie jest to jeszcze muzyka, chłopak który Ci się spodobał, zadzwoni? czy nie?
Przez prawie cały rok mamy czas na zabawę, więc potrzeba czasem odrobiny dystansu.


Kodeks Prawa Kanonicznego:

DNI POKUTY
Kanon 1249. Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kanon 1250. W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-03-14 19:32

To wiec skąd te 46 dni Wielkiego Postu, a nie 40?
Wychodziłoby na to ze 6 dni jest niepostne...

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: Brygida (---.xcore.pl)
Data:   2006-03-14 20:21

Witaj,
z tego co mi wiadomo to Wielki Post liczony jest od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej (bo po Niedzieli Palmowej, jest Wielki Tydzień),
więc to Twoje liczenie było raczej błędne...
Tym samym każda niedziela Wielkiego Postu się do niego zalicza.
Tak też nie powinno się imprezować w niedziele jak i każdy inny dzień w tym okresie.
Życzę dobrego przeżycia okresu Wielkiego Postu.. :)
POZDRAWIAM.
Szczęść Boże <><

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-03-15 17:26

Dzieki, teraz już wszytsko jasne :) źle policzony Wielki Post.
a ze mój ksiądz katecheta sie nie skapnął że stąd te 47 dni...

 Re: Czy w niedziele Wielkiego Postu można imprezować?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 17:14

WP liczy sie do Triduum Paschalnego. 40 dni zaś jest takie umowne, tak jak adwent też nie zawsze ma 4 tygodnie, ale zawsze 4 niedziele.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: