logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: Jacek (212.160.172.---)
Data:   2006-04-03 10:06

Mam pytanie, od sosbty zauważyłem, iż Krzyże w kościołach są zasłonięte fioletowym materiałem dlaczego?
Pozdrawiam

 Re: Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: wierzba (81.15.200.---)
Data:   2006-04-03 15:52

A u mnie jest zasloniety czerwonym materialam. Czy kolor ma jakies znaczenia?

 Re: Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-03 17:56

zaglądnij tutaj:
http://ekai.pl/forum/?forum_action=read&forum=24&i=281&t=281&v=f

 Re: Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-03 18:52

Dawniej zasłaniało się czarnym (kolorem żałoby) materiałem. Zresztą to były czasy, gdy czarny był kolorem ornatów pogrzebowych.
Wtedy też trzy ostatnie nadziele WP miały swoje nazwy:
IV - niedziela Laetare - odprawiana w rożowym ornacie
V - "czarna niedziela" - właśnie od zwyczaju zasłaniania krzyża i obrazów czarnym płótnem
VI - niedziela palmowa - wiadomo

Teraz po co tak się robi?
1. Prozaiczna sprawa. Bo trudno mówić o nadchodzącej Męcę mając przed oczami obecny krzyż. Jak często napisane jest w rytuałach: "wymaga tego prawdziwość tego znaku". Dlatego w kościele przy ołatrzu stoi tylko jeden krzyż. Dlatego w Wielki Piątek powinno się adorować tylko jeden krzyż (a niektórzy księża wystawiają kilka krzyży). I właśnie dlatego zasłania się krzyż. Nie ma go gdy liturgicznie Kościół dopiero zbliża się do tajemnicy Krzyża.

2. Ja osobiście widzę tu pewne nawiązanie do Mt 27,51. Do zasłony świątyni, która skrywa najświętszy skarb - świadectwo Bożej Obecności, którego wartośc blednie wobec Krzyża Chrystusa.

3. Bo żeby pewne rzeczy lepiej zrozumieć trzeba się ich stęsknić... (tak powiedział na ten temat podszas kazania w niedzielę ksiądz- i przyznać trzeba że mądrze).

 Re: Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: essa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-06 08:47

Zgadzam się z Muńkiem. Zasłonięty krzyż ma pobudzić wyobraźnię i sprawić, że Męka stanie się nam bliższa poprzez "obraz" Chrystusa na krzyżu w naszych głowach. Kiedy się na coś patrzy i człowiek się przyzwyczaja, to łatwo jest przejść obok tego obojętnie.

 Re: Zasłoniety Krzyz - dlaczego?
Autor: jonasz (---.181.2.234.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-04-02 18:11

Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościele katolickim praktykuje się zwyczaj zasłaniania krzyży. Zwyczaj ten znany był w Europie już w XIII w. Krzyże były wówczas bogato zdobione klejnotami. Postać Chrystusa wyrażała nie tyle umęczonego, co zwycięskiego Zbawiciela.

Dziś tym znakiem zasłaniania podkreśla się cierpienie i całkowite krzyżowe wyniszczenie się Chrystusa dla nas. Krzyże pozostają zasłonięte do liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: