logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Magdalena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-16 19:53

Podarki, kiedy można przyjmować a kiedy nie?

Wj 23,8 Nie będziesz przyjmował podarków, ponieważ podarki zaślepiają dobrze widzących i są zgubą spraw słusznych.

Mi 3,11 Książęta jego sądzą za podarunki,
rozstrzygają kapłani jego za zapłatę,
prorocy jego wieszczą za pieniądze,

Iz 1,23 Twoi książęta zbuntowani,
wspólnicy złodziei;
wszyscy lubią podarki,
gonią za wynagrodzeniem.
Nie oddają sprawiedliwości sierocie,
sprawa wdowy nie dociera do nich.

Ez 22,12 U ciebie przyjmuje się podarki za przelanie krwi. Pobierasz odsetki i lichwę, gwałtem ograbiasz swego bliźniego, ale o Mnie zapominasz - wyrocznia Pana Boga.

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-16 21:10

Podarunek w języku biblijnym często jest synonimem słowa "zapłata" lub "pieniądz". Miejmy świadomość, że czasy biblijne to są czasy gdy gospodarka miała charakter bardziej wymienny niż towarowo-pieniężny (czyli taki jaki znamy dziś). Wartość można było mierzyć także w przedmiotach lub trzodzie.
A co do zasadności przyjmowania podarków, to przypominam, że nic nie wiadomo jakoby Maryja i Józef nie przyjęli złota, mirry i kadzidła (Mt 2,11). Jezus rozmnożył chleb i DAWAŁ go potrzebującym (Mt 14,13n). Sam był też obdarowywany i darów nie odrzucał, jeśli wypływały z dobrego serca (nawrócona grzesznica z olejkiem Łk 7,36n) A wdowi grosz, tak chwalony przez Jezusa (Mk12,41)? No : "Dawajcie a będzie wam dane!" (Łk 6,38).
No i koniec końców, to co najważniejsze: JEZUS PAN, OFIAROWAŁ SAM SIEBIE.

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Lili (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-17 08:53

Patrząc na kontekst, należałoby wnioskować, że w wymienionych przez Ciebie fragmentach podarek jest synonimem łapówki. A co to jest łapówka, tłumaczyć nie trzeba i poza wyjątkowymi sytuacjami łatwo się zorientować, że ktoś nas korumpuje i że wtedy absolutnie "podarku" nie wolno przyjmować.
Jeśli masz na myśli konkretną, właśnie taką wyjątkową sytuację, w której nie jesteś pewna, czy to tego rodzaju "podarek", podaj więcej szczegółów, może ktoś będzie mógł Ci tu pomóc.

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Urszulka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-17 13:25

Ja też mam z tym problem. Musisz wyczuć, keidy ktoś ci daje, zeby Ci zaślepić oczy, a kiedy Ci daje z Miłości Chrystusowej..... To jest dawanie przez Chrystusa i w Chrystusie.

Chyba tutaj masz problem.

Ja miałam sytuację, kiedy ktoś mi dawał z obowiązku. A ja chciałam wierzyć, ze z miłości.
Teraz wiem, ze z obowiązku, z tego jak chce coś tym uzyskać coś jakby łąpówka, nie przyjmuje się. Mówi się nie dziękuję. Niestety nie mogę tego przyjąć.
A czemu? No nie mogę i już, takie mam zasady. Przepraszam.

A czasami jest tak, ze np. chcemy pożyczyć, a ktoś nam chętnie daje, ale nie umiemy tego nazwać pożyczką, bo np. potrzebujemy strasznie szybko, bo musimy pójść do dentysty i sie okazuje, ze ta osoba ci chętnie da - złośliwie. Więc wtedy nie idzie się do takiej osoby, nawet jak brdzo boli.

Wtedy nie oszukujmy się, ze to jest dawanie, tylko pożyczka.
I jak już jestesmy zmuszeni pożyczyć, to trzeba jak najszybciej zwrócić, a najlepiej pożyczyć od kogoś, kto ci chętnie pożyczy z litości i miłości litościwej. Czasami tak jest. Ale lubimy to mylić z dawaniem.

Też kiedyś, ktoś mi coś dawał, bo chciał, żebym przyjęła, żeby potem się zemścić i dorobić sobie bajeczkę.

Ludzie są różni, patrz z kim się zadajesz i kto Ci daje.
A tak w ogóle, to ....
Musisz porozmawiać z kimś na żywo.
Najlepiej z mądrym Księdzem.

Trzymaj się
Z Panem Jezusem
Urszulka

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-17 13:39

A ja tak strasznie lubię dostawać prezenty. Choćby maleńkie, ot, "tycie, tyciutkie", ale żeby były za nic. Tylko dlatego, że ktoś mnie lubi i ma ochotę sprawić mi radość...

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Little Sparrow (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-20 13:05

Moj dziadek mawia- bierz jak ci daja, bo potem bedziesz zalowac ; ))
I troche w tym racji. Czasem nie warto unosic sie honorem, czy jakimis tam zasadami dobrego wychowania.
Pozdro
Sparrow

 Re: Kiedy można przyjmować podarunki?
Autor: Alutka (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2006-07-23 03:37

mój krewny też tak mówił.......życie pokazało, że za takie myślenie bardzo drooogo się płaci..........
Prezent nie może być zbyt cenny, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę nakład wysiłku, czasu i pracy jaki był włożony w jego zakup :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: