logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: saneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-16 21:47

Proszę mi powiedzieć, skąd wiadomo jak wygląda -twarz i cała sylwetka- Jezusa i Maryi? Na podstawie czego powstały ich obrazy?

 Re: Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-16 21:59

Zależy jakie obrazy. Jeśli chodzi o obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem "Jezu, ufam Tobie!", to został on namalowany na podstawie objawienia się Chrsyusa św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Żaden obraz nie odda oczywiście piękna naszego Pana, ale On sam prosił s. Faustynę o namalowanie tego obrazu, a malarz na ile go było stać, namalował go według jej wskazówek.

 Re: Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-16 22:07

Bylo rowniez mnostwo objawien maryjnych i ci, ktorzy Ja widzieli, opisali jak wyglada - stad Jej obrazy i figurki.
Obrazy Jezusa powstaly rowniez na podstawie wizerunku z Calunu Turynskiego, a takze Mandylionu - czytalam kiedys ksiazke na ten temat, wedle ktorej Mandylion to byl Calun zwiniety tak, ze widac bylo tylko twarz. Ale z tym bylo tez duzo niepewnosci, bo trudno bylo przesledzic losy tej relikwii.

 Re: Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: ks. Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-16 22:32

Nie wiadomo jak wyglądała twarz ani sylwetka Pana Jezusa, Matki Bożej czy św. Józefa. Wtedy nie znano jeszcze fotografii. Artyści (malarze i rzeźbiarze) opierają się na różnych przesłankach, jak np. Całun Turyński, Objawienia P.J. czy Matki Bożej lub poprostu na ludzkiaj pobożności czy wyobraźni.
Pozdrawiam,
ks. Marian.

 Re: Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-17 20:03

Jest coś takiego jak Tradycja, któa znajduje swój wyraz w malarstwie religijnym. Towarzyszy ono chrześcijaństwu od samego początku - św. Łukasz miał być pierwszym ikonografem: stworzyć pierwszą ikonę Syna i Matki tzw. Hodegetrię (ikonę tego typu możemy podziwiać na Jasnej Górze). Tradycja wschodnia kładzie szczególny nacisk na wierne powtarzanie (z pokolenia na pokolenie) kanonu, tak aby nie uronić nic z przekazu pierwotnego. Nie wyklucza to oczywiście tego, że artysta nie ma prawa do własnego zdania ale to temat na osobną opowieść.

Jezus i Jego Matka byli ludźmi swojego czasu i miejsca. Dzięki naukom pomocniczym stosowanym w biblistyce: np. archeologii, archiwistyce, historii literatury, historii sztuki możemy mieć całkiem poprawny obraz tego jak wyglądali ludzie żyjący w Palestynie 2000 lat temu. Jakie nosili stroje, jakie fryzury, jak się odżywiali (w związku z tym jakie mieli figury), jakich przedmiotów (np. grzebieni) używali. Nic nie wskazuje na to, żeby oboje wyróżniali się na tym tle w stosunku do otoczenia. Św. Jan Chrzciciel wyróżniał się zdecydowanie i tekst bibliny wyraźnie to podreśla. Dzięki temu możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa pokusić się o odtworzenie przybliżonego wyglądu obojga.

Nie jest to co prawda aż tak bardzo istotne z punktu widzenia Dobrej Nowiny ale zaspakaja naturalną ludzką potrzebę ciekawości.

 Re: Skąd wiadomo jak wygląda sylwetka Jezusa i Maryi?
Autor: Kachna (---.net-partner.pl)
Data:   2006-09-27 00:07

Artystyczne sylwetki Maryi i Jezusa, podobnie jak sylwetki świętych kształtowały się przez setki lat, a formowały je różnorodne nurty sztuki. Na przykład w przedstawieniach z okresu średniowiecza twarz Marii miała charakterystyczne wysokie czoło, zupełnie inną twarz ma Maria z okresu wczesnego renesansu, a jej sylwetka nie jest już tak wiotka jak na obrazach średniowiecznych. Często zdarzało się, że do obrazów przedstawiających Marię pozowały elegantki uważane w danym czasie za ideał kobiecej urody, tak było na przykład z wizerunkami Marii autorstwa Raphaela, który zauroczony powabem żony jednego z włoskich dostojników notorycznie portretował ją w roli Maryi. Podobnie było z wizerunkiem Jezusa. Surowa lecz piękna twarz młodego mężczyzny z obrazów malarzy renesansu północnego, Grunewalda, czy Durera, tak bliska naszej mentalności, różni się przecież od wizerunku wykreowanego przez Giovanni Belliniego, przedstawiciela renesansu włoskiego, na którego obrazie Jezus ma... rudą brodę (obraz Chrzest Chrystusa z 1502). Podobnie rzecz się miała z przedstawieniami świętych, na przykład Józefa, którego artyści raz postarzali, to znowu odmładzali. Zagadnienie o którym piszę jest znacznie bardziej skomplikowane niż by się mogło zdawać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: