logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Julia (---.nk.ukrtel.net)
Data:   2007-05-25 09:05

Pragne zyc w czystosci lecz nie odczuwam powolania do zakonnego zycia.
Czy jest mozliwe zycie w czystosci w swieckim zyciu? Czy to moje pragnienie jest prawidlowym? Prosze o rady.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Robson (---.cavern.pl)
Data:   2007-05-25 13:35

Świeccy też są powołani do czystości, również w małżeństwie... Myli ci się czystość z celibatem.
R.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: firu (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-25 14:39

Pragnienie jest jak najbardziej prawidłowe.
Można żyć w celibacie, w czystości (bo istnieje też coś takiego jak czystość małżeńska) w samotności w świecie. Można bez jakichkolwiek ślubów, a można też prywatnie ślubować Bogu czystość. Można też pozostając w świecie bardziej oddać się Bogu przez konsekrację jako dziewica konsekrowana, albo wstępując do instytutu świeckiego.
W Kościele istnieje różnorodność powołań, a nie tylko alternatywa małżeństwo albo zakon.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-05-25 17:43

Trudno odpowiedzieć na Pani pytania. Nie wiadomo ile ma Pani lat, jaki jest Pani stan cywilny, w jakim otoczeniu Pani żyje, jakie ma Pani plany życiowe i tak dalej.
Dlatego nie lubię porad internetowych, można co najwyżej nakreślić jakiś szkic, coś tam wskazać, co i tak może okazać się bez sensu i znaczenia albo nieadekwatne do Pani faktycznej sytuacji (której nie znamy). Nie oznacza to jednak, że trzeba Panią zostawić bez pomocy. Skoro jest prośba to znaczy, ze trzeba pomóc.

Może tak zastanowić się nad sensem słowa "czystość". Czy to ma oznaczać wstrzemięźliwość seksualną (czuję intuicyjnie, że tak)? Ja na przykład uważam, że czystość można zachować w małzeństwie, prowadząc regularne, normalne, a nawet intensywne życie seksualne dające obu stronom satysfakcję ale to inny temat.
Czy myśląc o tym, o co Pani pyta, ma Pani pełną świadomość tego o co Pani chodzi? A co z macierzyńskim instynktem, który w kobiecie ma prawo obudzić się któregoś dnia?
Nie stawiam tych Pytań retorycznie czy aby Panią wykpić (zarzuca mi się coś takiego).
Jeśli nie ma Pani pełnej świadomości celu, do którego Pani dąży, to wszystko może skończyć się bez sensu, frustracją, niespełnieniem i kacem.
Jeśli nie jest w stanie Pani sama dojść do takich wniosków, sugeruję rozmowę. Z kimś bliskim, może osobą duchowną, może lekarzem seksuologiem. Bo założenie wstrzemięźliwości seksualnej do końca życia jest dużym wyzwaniem.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Marcin Wojtkowiak (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-25 18:14

Pokój Tobie
Twoje pragnienie jest nie tylko prawidłowe, ale jak najbardziej normalne.
Na Twoje pytanie odpowiem tak jest możliwe, ale pamiętaj własnymi siłami tego nie da się uczynić, ale jest to możliwe i realne pozostając w jedności z Jezusem Chrystusem.
Marcin.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: agata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-25 23:58

Pragnienie jest na pewno dobre, ale motywacja do jego realizacji wymaga rozeznania, tym bardziej jeśli jesteś bardzo młodą osobą. Bo jak rozumiem to pragnienie chcesz wpisać w swoje powołanie w ogóle.
Ja widzę w takiej sytuacji pewne niebezpieczeństwo wyłączania sfery seksualnej z życia, a tu raczej chodzi o włączenie jej w taki sposób, aby była zintegrowana i uporządkowana zgodnie z wolą i powołaniem do jakiego nas zaprasza Bóg.
Za mało o Tobie wiadomo, żeby cokolwiek wyrokować, ale zachęcam Cię do porozmawiania ze spowiednikiem o takiej ewentualnej decyzji, bo to nie jest taki sobie drobiazg.
Opieram sie nieco na własnym dawnym doświadczeniu, kiedy to mój kierownik duchowy uznał, że czystość stała sie moim bożkiem. Miałam wtedy 20 lat i wydawało mi sie, że doskonale sobie z tym poradzę. Dziś wiem, że to była pułapka, która dość mocno mnie skoncentrowała nie na Bogu, ale na wypełnieniu przeze mnie zadania. I było w tym wiele zamaskowanej pychy, a potem sie okazało , że także ucieczki od tego obszaru mojego życia, zresztą psychologicznie uzasadnionego.
Nie składaj sobie, ani nawet Bogu pochopnie jakichś obietnic, czy przyrzeczeń, aby potem nie dręczyć sie poczuciem winy, gdyby przyszły w sposób naturalny inne pragnienia (one tez będa dobre), bo to potem bardzo skrupulatnie wykorzystuje w nas szatan.
Jesli Bogu miły jest taki dar na pewno bedzie ci to pokazywał. Chodzi o to żeby to była Jego wola a nie nasza.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Julia (---.nk.ukrtel.net)
Data:   2007-05-26 08:20

Dziekuje za listy i bardzo cenne porady. Mam 28 lat i jestem dziewica, mowiac o czystosci mialam na uwadze celibat.
Pohodze z rodziny niewierzacej. Chcialam wczesniej wstapic do zakonu ale wahalam sie czy mam powolanie czy nie zapozno isc do zakonu.
Prosto chcialam poswiecic swe zycie Bogu w celibacie zeby moc wiecej pracowac dla ludzi osamotnionych i chorych i samotnych dzieci. Moge dodac ze chodze do Kosciola juz 10 lat, przyjelam wiare Katolicka kiedy mialam 16 lat
Jestem nauczycielka z wyksztalcenia i pracuje posrod dzieci.
Bog zaplac za wszystkie porady i rozjasnienia
Dziekuje.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-28 14:50

Julio, myślę, że w Twojej sytuacji możesz służyć Bogu i ludziom po prostu w ramach jakiegoś stowarzyszenia czy innej świeckiej organizacji (katolickiej lub nie, ważne, aby w zgodzie ze swoim sumieniem). Do życia w czystości wszyscy jesteśmy zobowiązani, bez względu na stan, jak pisał o tym wyżej Verba Docent. Tyle, że ta czystość inaczej realizowana jest w małżeństwie, a inaczej poza nim. Jeśli nie odnajdujesz w sobie teraz powołania do życia w zgromadzeniu zakonnym ani w małżeństwie, to nie musisz się przecież decydować natychmiast. Żyj dobrym życiem i słuchaj uważnie, co mówi Ci Pan Bóg, a może któregoś dnia podejmiesz inną decyzję. Czystość nie ma z tymi wyborami nic wspólnego.

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-28 16:20

Wiekszosc zakonow przyjmuje niby do 35 roku zycia
[pisze "niby", bo nie jest to taka sztywna regula]

 Re: Czy można zachowac czystosc w życiu swieckim?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-05-28 23:38

Sugeruję wnikliwą lekturę Mateusza 19,12.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: