logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: Bozena (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-04-10 18:33

Dawno się zastanawiam nad tym jak rozumieć słowa, które wypowiadamy przed przyjęciem Komunii Swietaj, a mianowicie: "... ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja."
Czy moze w pomocy Katolika uzyskam zadowalającą odpowiedz?
Dziękuję.
Bożena

 Re: Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-10 18:49

Powtarzamy tu słowa setnika zapisane w Ewangeliach (Mt 8:8, Łk 7:6):
"Lecz setnik odpowiedział: Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie".
My też wyznajemy, że wystarczy jedno słowo Jezusa aby uzdrowić nasze dusze z choroby grzechu, a tymbardziej jeśli przyjmiemy Go do serca.

 Re: Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: mamadwóch (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-10 18:58

Dla mnie znaczą one: "Czytaj Słowo Boże, bo ma Ono moc uzdrawiającą."
A zrozumienie tego fragmentu przeszło rok temu wyleczyło mnie ze skrupułów w trybie natychmiastowym ;-)
Owocnego czytania.

 Re: Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-10 20:41

Wcześniejsze słowa "Panie nie jestem godzien" przypominają, że nic mi się tu nie należy. To nie jest takie sobie powiedzenie. Naprawdę nie jestem godna, żeby przyjąć Boga. Nie robię Bogu łaski, że przystępuję do komunii. Bo czasem nam się tak wydaje, że sobie zasłużyliśmy na to, by podejść do stołu Pańskiego.

"Ale powiedz tylko słowo" - to tłumaczy, dlaczego, skoro nie jesteśmy godni, do tego Stołu jednak przystępujemy. Nie ze względu na swoje zasługi, na dobre uczynki, słowa, nie ze względu na modlitwy, ale dlatego, że Bóg tego chce. Cokolwiek sami byśmy zrobili czy nie zrobili, nigdy nie będziemy tego godni. Jedno jednak słowo Boże sprawi, że możemy bez lęku to uczynić. To nasza prośba, by Bóg nas uzdolnił do przyjęcia miłości, by pomógł nam przygotować serca na spotkanie z Nim. "Powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja". Jedno Jego Słowo wystarczy. Zakłada to jednak naszą wiarę, że tak jest. Jeśli zabraknie wiary, że Bóg naprawdę przebacza, nie będziemy mieć odwagi przyjmować Najśw. Sakramentu często.

Natomiast na pewno nie może to dla nas oznaczać pomijanie konfesjonału. To nie tak, że ta przedkomunijna formułka wystarczy. To Słowo uzdrowienia Bóg wypowiada właśnie w konfesjonale. Oczywiście, że nasze drobne grzechy zmaże przyjęcie Komunii świętej. Ale spowiedź w szczególny sposób leczy nasze dusze. A w przypadku grzechu ciężkiego jest konieczna.

 Re: Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: happy (---.aster.pl)
Data:   2008-04-12 23:13

Ja między Przeistoczeniem a Komunią Świętą odmawiam następujące modlitwy:

Akt Wiary:
Wierzę w Ciebie, Boże Żywy,
w Trójcy Jedyny Prawdziwy,
wierzę w coś objawił Boże,
Twe Słowo mylić nie może.

Akt Nadziei:
Ufam, Tobie, boś Ty wierny,
Wszechmogący, Miłosierny,
dasz mi grzechów odpuszczenie,
łaskę i wieczne Zbawienie.

Akt Miłości:
Boże, choć Cię nie pojmuję,
jednak nad wszystko miłuję,
nad wszystko, co jest stworzone,
boś Ty Dobro Nieskończone.

 Re: Co znaczą słowa przed Komunią Swiętą?
Autor: Andrzej (194.39.141.---)
Data:   2008-04-15 14:58

Jeszcze jadna myśl mi przychodzi do głowy, gdy mowa o tych słowach setnika: gdy je wypowiedział, to Pan Jezus pochwalił go za wiarę - powiedział że tak wielkiej wiary nie znalazł u nikogo w Izraelu (por. Mt 8,10). Dla mnie jest to wielkie wyróżnienie. I my tez jesteśmy zaproszeni, aby nasza wiara była równie wielka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: