logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest trzeci zakon?
Autor: joasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-13 16:20

Na czym to polega?
Dlaczego nazwany jest tzrecim?

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-13 16:43

Teraz już coraz częściej zamiast trzeci zakon używa się nazwy danego zakonu z dodatkiem "Świecki" "dla Świeckich". A trzeci dlatego, że pierwszy Zakon to była gałąź męsta, drugi Zakon - gałąź żeńska i trzeci dla świeckich.

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-13 17:13

Tutaj jest o III zakonie franciszkańskim
http://www.fzsbrodnica.franciszkanie.pl/faq.php?cat_id=1
Tutaj o Dominikańskim:
http://www.dominikanie.com/podreczn.htm

Tutaj było o III zakonie na forum, poczytaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=149462&t=149443

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-13 20:19

Właściwie, to nie wiadomo czym jest trzeci zakon. O ile w pierwszym mogą być świeccy (zwani braćmi) i kapłani (zwani ojcami), to w drugim mogą być tylko osoby świeckie płci żeńskiej. Należałoby przyjąć zatem, że zakon trzeci to koedukacyjna wersja drugiego. Ta ponowoczesność, średnoiwieczna zresztą, jak wszystko we współczesnej cywilizacji ludzkiej.

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: E (---.ip-p12.gni.pl)
Data:   2008-04-13 21:33

Świętemu Franciszkowi przypisuje się założenie trzech Zakonów: jednego dla mężczyzn, drugiego dla kobiet i trzeciego zarówno dla jednych, jak i drugich. Do tego trzeciego wstępować mogą nie tylko ludzie stanu wolnego, ale także żonaci, mężatki, a nawet księża, biskupi czy papieże.

Otóż, styl życia św. Franciszka był tak pociągający, że jak ogień, pochłaniał serca całych ludzkich społeczności. Poza stawianymi wymogami, nie było problemu z przyjmowaniem do grona naśladowców ludzi nieżonatych i niezamężnych. Sprawa robiła się delikatna, kiedy przychodzili prosić Franciszka o przyjęcie ludzie połączeni już sakramentem małżeństwa.
Stąd "pomysł", aby sposób na życie św. Franciszka praktykować w rodzinach. Oczywiście, na miarę możliwości. Nie wszystko bowiem w życiu rodzinnym mogłoby być realizowane. Zresztą, każdy ma swoje powołanie. Dzięki takiemu wyjściu, jakby dużo więcej ludzi "łapało" się na uczestnictwo w rodzinie franciszkańskiej, nie trzeba było wyrzekać się tego, co praktykowali naśladowcy I Zakonu.
Minęło już kilkaset lat, a ten sposób naśladowania św. Franciszka w przestrzeganiu Ewangelii trwa nadal.
W wielkiej rodzinie Trzeciego Zakonu mieszczą się wspólnoty Trzeciego Zakonu Regularnego i Trzeciego Zakonu Świeckich (Franciszkańskiego Zakonu Świeckich).

Dziś FZŚ jest stowarzyszeniem autonomicznym, które rządzi się powszechnym prawem Kościoła i własnym, tj. Regułą, Konstytucjami Generalnymi, Rytuałem i statutami. Od 1978 roku używana jest nazwa Franciszkański Zakon Świeckich (łac. Ordo Franciscanus Saecularis - OFS).W życiu codziennym potocznie używane są również inne, np. Franciszkanie Świeccy, Świecki Zakon Franciszkański, Trzeci Zakon, Zakon Świeckich, Trzeci Zakon Franciszkański Świeckich.
W Polsce, szczególnie w czasach panowania zbrodniczego komunizmu, ograniczono ich istnienie do modlitwy, zakazując działalności "na zewnątrz". Doprowadziło to do pewnego regresu. Ostatnimi latami dokonuje się odrodzenie. Powstaje coraz to więcej wspólnot, które podejmują również różne dzieła apostolskie.

W Polsce jest 600 wspólnot FZŚ i 17 tys. członków, na świecie ponad 500 tys. (dane z 2003 r.).
Podstawową jednostką organizacyjną są wspólnoty, działające przy klasztorach franciszkańskich i parafiach, które tworzą wspólnoty regionalne, a wspólnoty regionalne tworzą Wspólnotę Narodową w Polsce, kierowaną przez Radę Narodową. Patronką FZŚ w Polsce jest bł. Aniela Salawa. Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na świecie jest św. Elżbieta Węgierska - księżna, jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich.

Opiekę nad franciszkanami świeckimi sprawują asystenci duchowi, wywodzący się z Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych (OFM), Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) i Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap).

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2008-04-14 00:47

Piękną sprawą jest też trzeci zakon karmelitański :)

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-14 15:00

Przy okazji dorzucę słówko na temat oblatury benedyktyńskiej. Nie jest ona III zakonem, choć podlega tym samym regulacjom prawno-kanonicznym.

Oblaci nie stanowią odrębnej grupy, lecz każdy z nich jest indywidualnie związany z konkretnym domem/opactwem benedyktyńskim. Oblatami mogą być świeccy (kobieta lub mężczyzna - stan cywilny nie gra roli) albo kapłani diecezjalni; do oblatury mogą przystąpić małżeństwa lub całe rodziny.

Oblat składa przyrzeczenie (w różnych domach benedyktyńskich mogą obowiązywać inne statuty oblackie oraz inne sformułowania aktu oblacji), w którym ofiaruje siebie Bogu jako oblat danego opactwa i zobowiązuje się naśladować Chrystusa oraz żyć Ewangelią w duchu św.Benedykta.

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-03-02 14:56

/.../

Pytania można postawić u źródła, np. http://www.franciszkanie.net/artykuly/43,fzs/
p.o. moderatora

 Re: Czym jest trzeci zakon?
Autor: Andrzej (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-28 00:55

Trzeci zakon, to zgromadzenie świeckich, pragnących żyć charyzmatem zakonu męskiego ("pierwszego") i żeńskiego ("drugiego"). Duchowość franciszkańska, karmelitańska, dominikańska i inne dzięki zakonom świeckich włączonych do danej rodziny zakonnej. Członkowie trzeciego zakonu zwykle korzystają z łask, odpustów i przywilejów nadanych zakonowi męskiemu i żeńskiemu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: