logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy możliwe jest czynienie zła dla dobra?
Autor: Jarek (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-14 07:00

Mam pytanie, na które sam nie potrafię odpowiedzieć. Czy możliwe jest czynienia zła dla dobra? Wiem, większości odpowiedź wydaje się banalnie prosta, ale tak nie jest. Mam z tym do czynienia na co dzień i zaczyna mnie to spalać od środka. Czasami mam już tego dosyć i zastanawiam się nad zmianą pracy, bo z tego tytułu wynikają moje dylematy. Czy mam prawo okłamywać i wykorzystywać ludzi, aby dzięki temu przeciwdziałać złu?

 Re: Czy możliwe jest czynienie zła dla dobra?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-21 21:54

"Decyzje (...), które miałyby przynieść sukces, nie biorąc pod uwagę podstawowych praw ludzkich, byłyby nie do przyjęcia, gdyż cel nie uświęca środków." (JPII 1 I 2004).

Może odpowiedź wydaje się banalnie prosta, ale jak można odpowiedzieć inaczej, jeśli nie wiadomo w czym rzecz?

 Re: Czy możliwe jest czynienie zła dla dobra?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-04-22 03:33

"I czyż to znaczy, iż mamy czynić zło, aby stąd wynikło dobro? - jak nas niektórzy oczerniają i jak nam zarzucają, że tak mówimy. Takich czeka sprawiedliwa kara." Rz 3,8
Więcej i w kontekście: http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=272

Ale nie jestem pewna, czy to, co nazywasz złem, jest nim w istocie?

Ale podam też przykład użyty niedawno na tym Forum. W czasie niemieckiej okupacji (podczas II wojny światowej) przyszli do klasztoru uzbrojeni żołnierze niemieccy i zapytali "Czy są tu dzieci żydowskie?".
Dzieci były tam, kilkoro, ale zakonnice odpowiedziały spokojnie: "nie ma". Czy zakonnice kłamały i czy zgrzeszyły kłamstwem? Nie. Ktoś niedawno to ładnie wyjaśnił. Rzeczywiste pytanie Niemców, ukryte ale prawdziwe, brzmiało: "czy są tu dzieci do zabicia?" Zakonnice odpowiedziały zgodnie z prawdą "nie ma takich dzieci", spełniając nadrzędny obowiązek miłości bliźniego. Ponadto - Niemcy nie byli uprawnieni do prawdy (do informacji), którą chcieli użyć dla celów zbrodniczych. Jakbyś nie patrzyl, zbrodnią i strasznym grzechem byłoby wydać dzieci Niemcom.

Ale trudno utrafić z odpowiedzią, nie bardzo wiedząc, o co chodzi.
Bo jest np. także "Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!" Mt 10,16
Opisałeś sytuację zbyt ogólnie. Napisz nieco więcej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: