logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: małgorzata (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-15 15:27

Byłam ostatnio w San Giovanni Rottondo i miałam okazję zobaczyć ciało ojca Pio...

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Piotr (---.net.pl)
Data:   2008-07-15 17:19

Gites. Bardzo proste. Bog ma nad nami milosierdzie, najwyrazniej i wie, jak nasza wiara jest krucha. Cialo sw. ojca Pio pomimo przebywania w grobie przez kilkadziesiat lat, bez balsamowania, jest nienaruszone. W mediach swieckich jakos niespecjalnie o tym sie mowi. Sam dopiero musialem poguglac, zeby zobaczyc. Podobnie sw. Bernadetta. Kiedy mam watpliwosci, przypominam sobie, ze przeciez Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest faktem historycznym. Ze na swiecie dzieja sie cuda. Jak sie o nich mowi niewierzacym, to wija sie jak pijawki, albo mowia cos o mistyfikacji, albo w najlepszym razie sa jak Tomasz Apostol: "poki nie wsadze tam palca - nie uwierze". Ale wierzacym takie "ekspozycje" tylko umacniaja wiare. Bog jednak jest milosierny i dobry.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Marta (78.147.104.---)
Data:   2008-07-15 18:47

Akurat Ojciec Pio ma maske na twarzy, a rece sa zakryte. Tak slyszalam od kilku wloskich ksiezy, ktorzy tam byli. Niestety jego cialo sie troche rozlozylo, nie kompletnie, ale jednak nie wygladal tak jak teraz mozemy go ogladac. Zeby nie byc goloslownym, podaje link do artykulu na ten temat na stronie agencji Zenit ("swiat widziany z Rzymu") z dnia 5.03.2008.
http://www.zenit.org/article-21974?l=english
W artykule nie ma o masce, ale jest o tym, ze glowa i konczyny gorne byly raczej w srednim stanie, oraz ze w niektorych miejscach zaczal sie proces auto mumifikacji. Mowa tez o tym, ze szczatki tego swietego zostana poddane konswerwacji i wystawione na widok publiczny.
Ciala innych swietych sie nie rozlozyly po smierci i tu mozna mowic o cudzie, ale w przypadku ojca Pio tego akurat cudu nie ma. Wystarcza te, ktore mu towarzyszyly za zycia :)
Tenze sam artykul mowi o tym, ze ekshumacje przeprowadzono po to, zeby wierni mogli uczcic doczesne szczatki Padre Pio.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: małgorzata (83.18.169.---)
Data:   2008-07-15 19:30

Byłam na miejscu i przewodnik nic o tym nie wspominał - hm gdyby tak było jak mówisz, to wszyscy przeciwnicy ojca Pio roztrąbili by to chyba bardziej. Faktem jest że rąk nie widać ale co do twarzy byłam święcie przekonana że nie jest zabalsamowana ani nic z tych rzeczy.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Mariusz (83.142.222.---)
Data:   2008-07-15 19:51

A ja zachęcam do lektury http://www.piotrskarga.pl/ps,1679,2,0,1,I,informacje.html - wyraźnie jest tam mowa o odtworzeniu twarzy Ojca Pio.
W rzeczywistości twarz zmarłego, którą widać to woskowa maska zamówiona w firmie, która tworzy rzeźby dla słynnego Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
Przy otwarciu trumny okazało się, że czaszka była częściowo odsłonięta zaś proces rozkładu znacząco naruszył wygląd twarzy zmarłego.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Marta (78.147.104.---)
Data:   2008-07-15 23:23

Malgosiu, nie wiem czemu przewodnik o tym nie mowil. Znaczy domyslam sie, ze jest wielu ludzi, ktorzy tam przybywaja po to zeby koniecznie zobaczyc cud no i mogliby byc rozczarowani, wiedzac ze to maska. Niemniej jednak jest to maska, pisze o tym tez tu, a chyba trudno posadzic tworcow strony "glosojcapio" o to, ze sa przeciwko niemu.
http://www.glosojcapio.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1050&Itemid=150
Tutaj tez jest o masce.
http://prasa.wiara.pl/?grupa=6&art=1216026410&dzi=1176313397
Niezbyt "milo" ze strony przewodnika, ze nie powiedzial, bo to jest po prostu zatajanie prawdy w takim przypadku i ludzie sie potem czuja oszukani. A przeciez fakt rozkladu w najmniejszym stopniu nie przeczy faktowi swietosci.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: małgorzata (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-16 07:10

no właśnie fakt rozkładu nie przeczy świętości?

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Verba Docent (87.205.152.---)
Data:   2008-07-16 09:27

Sprawę należy widzieć w szerszym kontekscie: teologicznym i historycznym. Chodzi tu o tzw. kult relikwii, w tym szczególnym przypadku chodzi o kult ciała (lub jego elementów) świętego.
Skąd ten kult pojawił się w chrześcijaństwie (i nie tylko w chrześcijaństwie), jak się rozwijał i dokąd zmierza - na te i inne pytania związane z kultem świętych pozwoliłem sobie onegdaj odpowiedzieć w mojej publikacji na portalu kosciol.pl.
http://www.kosciol.pl/article.php/20050104173335506.
Nieskromnie zachęcam do lektury i ewentulanej wymiany poglądów ze mną (już poza forum publicznym, za pomocą poczty elektronicznej).

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: sceptyk (212.87.13.---)
Data:   2008-07-16 09:58

Znane są przypadki ciał, które się nie rozłożyły po śmierci, a chodziło o ludzi, których nikt o świętość by nie podejrzewał. Podobno ważną rolę spełniają tu takie czynniki, jak klimat, stopień zakwaszenia gleby itd. Może więc nie powinniśmy opierać na tym swojej wiary w świętych?

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-16 11:11

Małgorzato, jest to przywilej tylko garstki świętych :)) Skoro Bóg tak sprawił, no to "po coś". Może komuś pomoże to uwierzyć. Dlatego też możemy te ciała świętych obejrzeć, jako dowód szczególnego działania Boga, choć dla większości jest to tylko zaspokojenie ciekawości. Ciała świętych, podobnie jak innych ludzi, zazwyczaj z czasem się rozkładają, pozostają suche kosteczki, które stają się relikwiami rozwożonymi po świecie, m.in. do kościołów imienia danego świętego.

Przed kanonizacją Szymona z Lipnicy u Bernardynów krakowskich otwarto grób i stwierdzono, że ciało Zmarłego znajduje się w trzech woreczkach: w najmniejszym drobne kosteczki i części gąbczaste, w średnim żebra, kręgi, części łopatek, w największym - obojczyk, kości miednicy i udowe. Informacje te przekazał o. Fidelis, gwardian zakonu, ponieważ media nie były dopuszczone do tych czynności. Jedna z dużych kości znajdzie się w kaplicy nad ołtarzem, aby wierni mogli się przy niej pomodlić, małe kosteczki zostaną rozesłane w specjalnych kapsułach przywiezionych z Watykanu wraz z certyfikatem do oczekujących na relikwie parafii z całego świata. Woreczki z ciałem świętego już w nowej trumnie zamknięto znów w metalowej skrzyni i wraz z pieczęciami włożono do sarkofagu.

Czy ciało świętego jest całe i pachnie różami, czy już rozłożone, czy spalone - nie ma to znaczenia. I tak ciała nas wszystkich zmartwychwstaną przy końcu świata.

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: małgorzata (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-16 11:48

a ja właśnie opierałam swoje podejrzenia na tym, że święty człowiek nie będzie po śmierci podlegał tak przyziemnym czynnikom jak klimat, stopień zakwaszenia gleby itd
Jednak pomyliłam się, jako zwykły śmiertelnik byłam i chyba wciąż jestem przekonana do tego że ciało świętego nie powinno się rozłożyć. Widać coś nie tak z moją wiarą w świętych...

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: sceptyk (212.87.13.---)
Data:   2008-07-16 12:29

To by było zbyt proste i stanowiłoby niezbity dowód na istnienie Boga. Gdzie wtedy byłoby miejsce na wiarę i wątpliwości? ;-)

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: Bogumiła (83.14.121.---)
Data:   2008-07-16 12:49

To by było zbyt ryzykowne, a nie proste :)). No bo do nieba dostaną się przecież tylko święci. Rozumiem, że w chwili śmierci jeszcze nim nie będę - dopiero po oczyszczeniu w czyśćcu. Stan czyśćca jest na pograniczu czasu, jest jeszcze w czasie, bo się kończy. Nie wiemy jak to "trwa". No to jeśli moje ciało się rozłoży, to oznaczać będzie, że jednak mnie do piekła wzięli? A jeśli zbyt długo "zabawię" w czyśćcu, to jak już wejdę do nieba, to moje ciało, które zdążyło się rozłożyć, odrośnie? ;))
A zakładając, że chodzi tu tylko o tych kanonizowanych. No to jeśli ciało męczennika podczas palenia na stosie jednak się spali, czy to oznaczałoby, że jednak świętym nie był? Nie wolno kanonizować? Czy to tak jak w dawnych czasach z próbami prawdomówności czy wierności? Jak nie utoniesz, to byłaś wierna, jak piranie nie odgryzą ręki, to nie ukradłaś? ;))

PS:
Mam nadzieję, że z mojego poprzedniego listu nie wynika, że jedne ciała świętych pozostają w stanie nienaruszalnym, inne się rozkładają, a jeszcze inne same chowają się do woreczków ;))))

 Re: Po co wystawia sie ciała świętych?
Autor: maryla (---.dsl.bel)
Data:   2023-03-04 15:55

mialam tę łaskę że bylam w Giovani Rotondo. Jestem zdziwiona że nie pamietam rąk sw. O. Pio ale zdziwilo mnie ze twarz byla jakby wczoraj umarl, nawet zarost urosl. Podobno po smierci kazdy czlowiek przez kilka dni moze dostac zarost, dluzsze paznokcie. Ci ksieza wloscy ciekawe gdzie ogladali szczatki o. Pio? Ja bylam tam w 2014 roku.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: