logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-19 19:03

W encyklopedii wikipedii jest napisane: "Następny czwartek jest czwartkiem po środzie popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego katolicy powinni zachowywać wstrzemięźliwość."
1. Czy rzeczywiscie Kosciół nakazuje wstrzemięźliwość w nastepny czwartek?
2. Trzeba zachowac wstrzemięźliwość od czego? tylko od pokarmów mięsnych?
Bóg zapłać za pomoc.

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: moderator (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-20 06:22

Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kanon 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.


Zwracam uwagę, że słowa 'post' i 'wstrzemięźliwość' nie oznaczają tego samego, nie można używać ich zamiennie. Więcej na:
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4c3t2r2.html
Zachęcam również do dystansu do wikipedii w sprawach chrześcijaństwa. Dla nas źródłem wiedzy teologicznej jest Biblia czy Katechizm Kościoła Katolickiego.
moderator

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-20 13:46

Jeśli już, to w tym fragmencie według wikipedii nie chodzi o wstrzemięźliwość w czwartek, ale we Wielki Post.
Po drugie w Wikipedii jest ogrom informacji, ale piszą je niekoniecznie fachowcy w danej dziedzinie. Wcześniej jest tam napisane o dozwolonym objadaniu się w tłusty czwartek (to także nie jest wiarygodna informacja dla katolików, dotycząca wady/grzechu głównego "nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu", ponieważ zakaz objadania się obowiązuje także w tłusty czwartek). Sądzę więc, że chodziło raczej o kontrast z nadchodzącym Wielkim Postem, czyli "wstrzemięźliwość od obżarstwa" ;))), ale możemy też uznać, że np. o organizowanie zabaw, "hulanki i swawole", o czym już przykazanie kościelne faktycznie mówi. Kiedyś Wielki Post bardzo się różnił od poprzedniego okresu.

Ale na przyszłość: nie odczytuj wikipedii jak przykazań :))) Tam są baaaardzo swobodne myśli, często nie dotyczą ostatnich lat. Natomiast dobrze, że zapytałaś tutaj, zanim innym taką informacją namieszałaś w głowie ;)))

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-02-20 14:32

Na tytułowe: O mój Boże, chrześcijanin wstrzemięźliwy tylko w wielkim poście? A co z resztą roku? I to wszystko z winy Kościoła? Nie wiedziałem, nie wiedziałem. Całe życie zmarnowane, a mogło być tak pięknie...

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-20 14:38

Tylko dodam: w internecie można znaleźć wiele informacji, ale nie wszystkie są prawdziwe.

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-02-21 08:43

W Wikipedii pad hasłem "tłusty czwartek" napisali też: "Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym".
A w "Tablicy świąt ruchomych" Wikipedia podała na równi nastepujące "święta" i Święta:
Tłusty czwartek
Ostatki
Popielec
Niedziela Palmowa
Niedziela Wielkanocna
Wniebowstąpienie
Zesłanie Ducha Świętego
Boże Ciało

Dla pewności dodam: co oczywiście jest nieprawdą. Ponadto nie można (i nie należy) zrównywać "tłustego czwartku" z "Bożym Ciałem". Na pierwszy rzut oka widać, że albo autorom są to sprawy obojętne, albo chcą wprowadzić celowy mętlik, lub chcą wręcz zamanipulować - obniżyć rangę świąt religijnych.
Podobną praktykę zastosowano na kalendarzu jednego z operatorów sieci komórkowych. "Urodziny firmy" i inne tego typu uroczystości oznaczone były graficznie tak samo, jak Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Pozdrowienia :)

 Re: Czy w Wielkim Poście jest nakaz wstrzemięźliwości?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-23 17:13

Prosze ksiedza moderatora, wiec rozumiem ze w czwartek po srodzie Popielcowej nie musze zachowywac wstrzemiezliwosci od pokarmow miesnych, tak? ani tez w inne czwartki Wielkiego Postu, tylko w piątki Wielkiego Postu mam zachowac wsztrzemiezliwosc od pokarmow miesnych, zgadza sie?

-------

Zgadza się.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: