logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy rodzic to też bliźni?
Autor: dorota (---.mos.gov.pl)
Data:   2009-04-30 11:38

Pytanie wzięło się odnośnie wypowiedzi B. w wątku Iskierki o miłości Ojczyzny: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=236645&t=236645
Czy rzeczywiście powinniśmy bardziej kochać swoją matkę niż innych ludzi dlatego, że jest matką? Jezus nigdzie o tym nie mówił przecież, a raczej podkreślał, ze wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami przed Bogiem i tyle. Wiec także na rodziców powinno się patrzeć jak na bliźniego czy nie? Nie patrzeć przez żaden filtr, ani zwiększonego lubienia (gdy nie czynią dobrze) ani wrogości (gdy np. wymagamy od nich, bo są rodzicami). Pozdrawiam.

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: Dorota (---.pl)
Data:   2009-05-06 08:21

Moja droga Imienniczko,
Zastanów się dlaczego w dekalogu Pan Bóg umieścił przykazanie: 'czcij ojca swego i matkę swoją'?
Serdecznie pozdrawiam wszystkie Doroty :))

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: Krystyna (---.elblag.dialog.net.pl)
Data:   2009-05-06 08:25

"wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami przed Bogiem i tyle."
Matka - to nie siostra, nie brat, ale MATKA. Nie patrzy się na nią przez filtr lubienia (kiedy podaje lizaka), a przez filtr wrogości (kiedy "podaje" klapsa), ale patrzy się na nią przez MIŁOŚĆ. Wydaje się to nie być dla Ciebie takie oczywiste, prawda? Czasami trzeba przepuszczać przez filtr - własne myślenie. Powodzenia :(

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-05-06 11:55

Po dłuższym zastanowieniu, na tytułowe: chyba tak, ale bez stuprocentowej pewności.

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: aleta/:)iga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-06 12:18

Popieram Michała :)

"Człowiek człowiekowi wilkiem
człowiek człowiekowi bliźnim,
lecz ty się nie pozwól zwilczyć
z bliźnim się możesz zabliźnić"
/E. Stachura/

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-05-06 13:16

matka - to też bliźni :)))

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-05-06 13:50

Nie będę się silić na oryginalność: Na tytułowe: Tak rodzic to też bliźni. Obowiązuje więc chrześcijańska miłość bliźniego swego, bez względu na szczególne więzi, a co za tym idzie i emocje.
"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" J 13, 34-35.

"Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy" Mt 22, 37-40.

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: IKS (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-06 15:46

Nawet wtedy, gdy popełniają błędy, nie powinno się czuć nienawiści, przebaczać i kochać na ile możemy. To trudne, ale konieczne tak dla dobra dziecka jak i matki.

 Re: Czy rodzic to też bliźni?
Autor: I. (---.10.11.vie.surfer.at)
Data:   2009-05-07 13:03

Tak, oczywiście.
Ponadto łatwiej mi wypełniać przykazanie miłości w stosunku do rodziców, niż np. do impertynenckiego sąsiada, ponieważ Bóg był łaskaw wlać we mnie pozytywne emocje i sentymenty do rodziców i rzeczywiście wiele rzeczy przychodzi mi bez trudu. Nawet to, żeby ich szanować i jednocześnie się z nimi nie zgadzać nie jest aż takie trudne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: