logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: Ania18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-08-01 18:49

Pod koniec października moi dziadkowie obchodzą 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Burmistrz miasta wręczy im pamiątkowe medale, zaś rodzina chce zamówić z tej okazji uroczystą Mszę świętą.
Proszę o podpowiedź. Jakimi elementami można byłoby ubogacić taką liturgię? Jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej? Co zrobić, by było to prawdziwe święto naszej rodziny, a dziadkowie przypomnieli sobie chwilę sprzed pół wieku, gdy w Częstochowie zawierali sakrament małżeństwa?

 Re: Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: Magda (---.toya.net.pl)
Data:   2010-08-01 20:18

Można zaangażować dzieci i wnuki do czytań mszalnych i śpiewania psalmu oraz do modlitwy wiernych - oczywiście wcześniej trzeba to uzgodnić z księdzem. Można porozmawiać z organistą na temat pieśni, może w nawiązaniu do miejsca ślubu "Czarna Madonna"?

 Re: Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: M (---.147.244.233.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2010-08-01 20:29

Proponuję zaangażować w wnuki i dzieci, jeżeli chodzi o "obstawę" czytań, psalmu, śpiewu na Mszy (o ile będą chętni i w miarę kompetentni w kwestii muzycznej), to zawsze miłe dla Jubilatów. Jeśli macie możliwość, dobrą pamiątką byłoby zestawienie zdjęć ze ślubu i dalszego życia dziadków. Przynajmniej my coś takiego planujemy, moi dziadkowie mają taką rocznicę w sierpniu. :)

 Re: Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: pysia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-08-02 13:03

Uczestniczyłam w takich jubileuszach: pięćdziesiątej i nawet sześćdziesiątej rocznicy ślubu. Dużo zależy od księdza proboszcza, do którego radziłabym zgłosić się jak najszybciej, by zamówić w intencji Jubilatów Mszę świętą. Dobrze byłoby, gdyby to była dodatkowa Msza święta, specjalna dla nich, a nie "rozkładowa", z ludem. Taka liturgia może wtedy być całkowicie zgodna z intencją. Natomiast z ludem to nie da się wszystkiego przyporządkować tej ceremonii, bo zwykle wtedy ksiądz proboszcz ma na względzie również dobro pozostałych uczestników, którzy też powinni skorzystać z czytań z dnia i odpowiedniej do nich homilii. W każdym razie znam taki przypadek.
Taka liturgia przypomina ceremonię ślubną: Jubilaci - podobnie jak państwo młodzi - zajmują miejsca przy klęcznikach, a ich dzieci tuż za nimi, w miejsce świadków. Ksiądz ma tekst odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, odpowiedni do sytuacji, czyli uwzględni też w modlitwach dzieci i wnuki jubilatów.
Uczestniczenie najbliższych w przygotowaniu liturgii słowa jest jak najbardziej wskazane. Trzeba tylko wcześniej uzgodnić z księdzem czytania mszalne i psalm. Na pewno dałoby się też uzgodnić z organistą pieśni, które będzie śpiewał. Może Jubilaci mają swoje ulubione, które można będzie zaśpiewać w czasie liturgii?
Można też wygrawerować datę jubileuszu na obrączkach ślubnych i poprosić księdza o ponowne poświęcenie ich w czasie tej liturgii. Oczywiście na zakończenie organista powinien zagrać Marsz Weselny. W takiej chwili, gdy od ołtarza odchodzą staruszkowie, mąż prowadzi pod rękę swoją małżonkę, a z tyłu towarzyszą im dzieci i wnuki, z trudem można powstrzymać łzy wzruszenia. Uczestnicy takiej uroczystości zwykle spontanicznie biją brawo.
Po Mszy świętej zaprasza się rodzinę na poczęstunek. W czasie takiego spotkania można wyświetlić prezentację o historii rodziny, zwłaszcza Jubilatów: od chwili ich poznania się do czasów obecnych. Do takiej prezentacji wykorzystuje się zdjęcia z rodzinnego albumu. Można też odtwarzać nagrania ulubionych piosenek Jubilatów.
Jeszcze uwaga odnośnie stroju Jubilatów: styl - w harmonii z radosną ceremonią, czyli dla Jubilatki jak najbardziej odpowiednia byłaby suknia w jasnym kolorze (którego tradycyjnie unikają starsze panie), a dla Jubilata - garnitur.

 Re: Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: mehilainen (---.146.158.254.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2010-08-02 13:04

Zdjęcia jak najbardziej - zrobiłyśmy z siostrami takie podziękowania - na tle ślubnego zdjęcia dziadków tekst przysięgi małżeńskiej i parę słów podziękowania rodzinie (to od dziadków dla gości.) A dla dziadków - drzewo genealogiczne, tzn oni jako para nowożeńców wkomponowana w pień drzewa, trzy gałęzie (dwie córki i syn ze współmałżonkami) i gałązki (wnuki). Byli bardzo wzruszeni. Polecam też zamówienie Mszy św. wieczystych, sama dostałam taki prezent, ale nie wiem jak i gdzie to załatwić.
+AMDG.

 Re: Jak ubogacić liturgię 50-tej rocznicy małżeństwa?
Autor: M (---.2.pxs.pl)
Data:   2010-08-16 11:56

Przede wszystkim pamiętać o tym żeby w wyniku "ubogacania" nie okazało się, że w centrum Mszy świętej stoją dziadkowie, a nie Bóg.
Czytania rozdzielone między dzieci i wnuków - jak najbardziej (pod warunkiem, że będą to osoby, które umieją wyraźnie przeczytać tekst, a nie 7-letni wnuczek zacinający się na każdym słowie). Co do pieśni to należy uważać - pieśni nie są dodatkami do Mszy, czy umilaczami czasu, ale elementami ściśle z nią związanymi (co innego śpiewa sie na wejście, co innego na przygotowanie darów ofiarnych, co innego na dziękczynienie). "Czarna Madonna" może być, ale na wyjście (to już nie jest element Mszy świętej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: