logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-14 09:25

W związku z tematem "Odmówiono wydania metryki chrztu dla mnie." nasunęły mi się pytania.
Jeśli około dwa lata brałam świadectwo chrztu (takie samo jak do ślubu z brakiem adnotacji o małżeństwie) do instytutu świeckiego życia konsekrowanego, a teraz sytuacja się zmieniła, wystąpiłam z instytutu, poznałam chłopaka, myślę o ślubie, czy będą jakieś problemy z wystawieniem drugi raz świadectwa chrztu, tym razem do ślubu? Czy nie będą chcieli np. zaświadczenia że nie składałam ślubów konsekracji?

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-14 10:04

Pójdziesz w odpowiednim czasie do kancelarii osobiście i się dowiesz. Będzie wystarczająco dużo czasu na załatwienie wszystkiego. Ślub nie wiadomo kiedy będzie, (sama nie wiesz jeszcze czy będzie), więc nie wiadomo czy będzie jeszcze ten sam proboszcz i jakie wymagania będzie miał następny. Po co się martwić na zapas? A jeśli prawnie możesz wyjść za mąż, to znaczy, że wszystko da się załatwić. Nie istnieje taka sytuacja, żeby wolna kobieta nie wyszła za mąż przez brak czy nadmiar papierów w kancelarii parafialnej. Bardziej się teraz staraj, żeby narzeczony nie odszedł i żeby chciał się ożenić. :))
Może też być tak, że i Twoje przyjście i odejście z instytutu jest w księdze parafialnej odnotowane, więc w ogóle nie ma sprawy. Dowiesz się w kancelarii parafialnej.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Rzymianin (---.ip.fastwebnet.it)
Data:   2011-01-14 11:40

Problemów być nie powinno, jak by nawet były, to przecież wszystko da się wyjaśnić.
Życzę dużo światła Ducha Świętego, by tym razem decyzja o zaślubinach była naprawdę przemyślana i dojrzała.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Bogna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-01-14 12:18

Nie liczyłabym na to, Rzymianinie. Tzn. na dojrzałą (no nareszcie w tym [2011] roku minie to jej "zaczarowane" i wieczne 35 lat) i przemyślaną decyzję Susy, która żyje życiem wirtualnym. To Internauci podejmują za nią wszelkie decyzję. Bo zamiast załatwiać swoje proste sprawy w realu (co jej szkodzi zajść do kancelarii parafialnej i zadać swoje pytanie u źródła - od razu wiedzieć co dalej), ona woli zaistnieć na Forum i uparcie drążyć swój temat, nawet jeśli Moderator od razu usiłuje wysłać ją pod właściwy adres, czyli do źródła. Susa po prostu chce sobie podyskutować na Forum Pomocy, nie na Forum Dyskusji. A Moderator na to pozwala...

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Rzymianin (---.ip.fastwebnet.it)
Data:   2011-01-14 12:31

Upss...
Jestem tu nowy, nie wiedziałem nic o susie. Dziękuję za informację, Bogno. Skoro tak się rzeczy mają, to czy aby na pewno ten problem jest prawdziwy? Albo od początku do końca wirtualny? Tak czy inaczej, obiecuję pomodlić się za susę.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Bogna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-01-14 13:12

W takim razie... witaj Nowy na Forum Pomocy. :)))
O tak, Susie modlitwa, jak najbardziej, jest potrzebna. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o niej, wystarczy poszukać (po nicku) wchodząc do Forowego archiwum (szukaj - autor, bez limitu). Wiele jej postów uległo naturalnej kasacji, ale co nieco jeszcze zostało.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-14 13:14

No cóż, nie wierzycie mi, że realnie na formacji w instytucie obejrzeliśmy film "Dźwięki Muzyki" o młodej zakonnicy, z którą miano w klasztorze problemy, wysłano ją do opieki nad dziećmi, tam sie zakochała i wyszła za mąż. I ten film we mnie spowodował przełom, że poznałam chłopaka i wystąpiłam z instytutu. Taka jest realna moja historia.
Przy odchodzeniu z instytutu dostałam z powrotem to świadectwo chrztu, ale nie wiem gdzie je podziałam. Gdy pójdę do kancelarii parafialnej z narzeczonym proboszcz będzie mocno zdziwiony, bo wystawiał mi opinię do instytutu i wspomniał na kolędzie mamie o tym "zgromadzeniu".
Ale czy wszystkie papiery są w parafii chrztu w porządku, że nie będą myśleli, że jestem osobą konsekrowaną?

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2011-01-14 17:18

susa, osobiście nie mam powodów, żeby nie wierzyć w to, że Twoje wpisy na forum są dość wiernym odzwierciedleniem Twoich problemów. Niestety, masz wyjątkowy talent do wymyślania ich i zamartwiania się nimi na zapas. :)

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Esterka (---.146.127.227.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-01-14 19:10

Dlaczego miałabym nie wierzyć, że poznałaś chłopaka dzięki temu, że obejrzałaś film o zakonnicy, która wyszła za mąż?
Może zamiast siedzieć na forum zrób porządki, to przy okazji świadectwo znajdziesz.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-14 20:01

Po co szukać tego świadectwa? Przecież ono nie będzie ważne. Nie pisze tam o wystąpieniu z instytutu. Do Pierwszej Komunii susa już była. ;)) A do celów sakramentu małżeństwa jest ważne krótko dlatego, żeby nie było bigamii. :)) Co nie znaczy, że mam coś przeciw porządkom. Zwłaszcza, jeśli to nie ja muszę je robić. ;))

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Esterka (---.146.127.227.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-01-14 20:27

Bogumiło - jeśli nieważne, to tym bardziej trzeba znaleźć i wyrzucić. Gdzieś tam leży dokument, który jest nieważny i zajmuje tyyyyle miejsca - no jak tak może być?

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-14 21:25

Droga suso, na wszelki wypadek zrób sobie kilka notarialnych odpisów, kosztuje to jakieś 7,4 zł za sztukę.
P.S.
Od tamtego czasu nakręcono wiele innych filmów, niekoniecznie o tej chorwackiej rodzinie, może byś spróbowała? Nie chciałbym Ci niczego sugerować, ale szczególnie polecam przyrodnicze w technice 3D, choć rozumiem Twoje naturalne ciągoty do 40-letniego wdowieństwa. Wdowa konsekrowana, tak, to zaspokoiłoby wszystkie Twoje życiowe aspiracje. Szukaj zdecydowanie starszych partnerów. 25 lat, to piękna różnica wieku i masz prawo spodziewać się większej empatii na Twoje potrzeby.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-01-14 22:22

Panie Michale, Czy Pan coś Susie proponuje? Proszę się tak nie narzucać. :) Nie obraź się Susa, tak mi się nasunęło. Zwłaszcza jak pan Michał wspomniał o taaaaakiej różnicy wieku. ;) A pośmiać się nigdy nie zaszkodzi. Szczególnie, że
"I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar, nie z osób, natrząsa.
I żart dowcipną przyprawiony sztuką
zbawienny, kiedy szczypie, a nie kąsa"
(jeden z moich ulubionych tekstów z czasów licealnych - czyli nie tak znowu dawnych - a cytatu kończyć nie będę; jak ktoś zna całość, to będzie wiedział dlaczego) :))

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-14 23:36

Już od dawna jestem zajęty, pozwolę sobie nieśmiało zauważyć, choć zawsze spragniony ekstremalnych doświadczeń, to jednak cóż, rozminęliśmy się z susą i jej wdowieństwo akurat po mnie raczej nie grozi, ale teraz czasy takie, że powinno jej być zdecydowanie łatwiej zdobyć odpowiedniego partnera. Sugerowałbym nawet nieco większą niż filmowych bohaterów, różnicę wieku.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-15 06:27

zuzka (Bogumiła) z tym "po co zamartwiać się na zapas" do tych wątpliwości i pytań skłonił mnie wątek na forum, że odmówiono wydania świadectwa chrztu, gdy ktoś drugi raz brał je do ślubu, ale wcześniej do ślubu nie doszło. Ja wcześniej bym o tym nie pomyślała, myślałam, że wszystkie dane są zawarte w księdze chrztów i można na każdą potrzebę takie świadectwo uzyskać np. gdy jest ktoś w związku małżeńskim i chce wstąpić do Franciszkańskiego Zakonu Swieckich to bez problemu takie świadectwo uzyska. Ale moja sytuacja jest specyficzna, bo potrzebowałam świadectwa chrztu, do życia konsekrowanego, a teraz się sytuacja zmieniła i byc może będzie potrzebne do ślubu. Zainteresowała mnie jaka jest procedura przechowywania danych by np. osoba która złożyła śluby konsekracji nie chciała zawrzeć związku małżeńskiego.
Bogna: a dlaczego uważasz, ze ta decyzja nie będzie przemyślana i dojrzała? Dziewczyny na forum naturalnemetody zarzucają mi że na chłodno kalkuję a nie kieruję się miłością. Chcę wyjść za mąż bo kocham tego człowieka, ale może do przesady analizuję każdy aspekt przyszłego życia małzeńskiego by właśnie była to decyzja przemyślana i dojrzała. Aby dojrzale się przygotować do tego, choć nie mamy jeszcze ustalonej daty ślubu byliśmy na przygotowaniu do małzeństwa metodą dialogową. Nie mów więc że nie dążę do dojrzalego przygotowania się do zawarcia związku małżeńskiego.
A z kandydaturą w życiu konsekrowanym jest tak samo jak z etapem chodzenia ze sobą/narzeczeństwa, wstępując do instytutu wiedziałam że kandydatura jest po to by przyjrzec się temu zobaczyć czy mi odpowiada i mogę jeszcze zmienić zdanie. Tak dziwnie się złożyło, że poznałam chłopaka będąc w Instytucie, a wtedy jesli wybrałabym życie w konsekracji nie mogłabym szukać drugiej połówki dlatego wystąpiłam z Instytutu. Obecnie jednak jestem przekonana że życie w świeckiej konsekracji nie jest dla mnie, ale spróbowałam tego życia.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2011-01-15 10:13

Miła Suso,
Jeśli w dalszym ciągu będziesz "dzieliła włos na czworo" (czytając twoje posty - często tak robisz) to zostań lepiej sama i męcz raczej wyimaginowanymi problemami ludzi na forach, aniżeli męża (teściów, dzieci, itp.) w realu.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: aryp (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-01-15 17:40

Konsekracja w instytucie świeckim nie jest przeszkodą do zawarcia ważnego małżeństwa w Kościele zgodnie z obowiązującym Kodeksem Prawa Kanonicznego. Członek instytutu świeckiego nawet po wieczystej konsekracji może zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Pozostaje jedynie kwestia moralności takiego postępowania.
Informacji o przynależności do instytutu świeckiego nie trzeba więc odnotowywać w księgach parafialnych. Większość instytutów świeckich nie informuje parafii chrztu o fakcie konsekracji, bo nie ma takiego obowiązku. Wręcz przeciwnie, informowanie byłoby sprzeczne z ideą życia ukrytego w świecie.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Astra (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-15 21:27

Susa, adnotacji w księdze chrztów dokonuje się dopiero po złożeniu ślubów zakonnych, lub w przypadku mężczyzny, święceń diakonatu i potem prezbiteratu. Stosowne dokumenty przysyłane są do kancelarii parafialnej przez uprawnione instytucje (w przypadku WSD jest to Kuria) a przypadku zakonów czy instytutów świeckich, władze zgromadzenia. Jeśli nie składałaś ślubów, to w Twojej metryce nie jest to uwzględnione. Nawet nie wiem, czy odnotowuje się w kancelarii wydawanie metryki i do jakich celów. Tyle, że rzeczywiście ma krótki "termin ważności", jak to już pisali przedmówcy.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-15 22:31

susa. Wstępując do Trzeciego Zakonu Świeckich nie jest potrzebna metryka chrztu.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-16 05:39

aryp: "Konsekracja w instytucie świeckim nie jest przeszkodą do zawarcia ważnego małżeństwa w Kościele zgodnie z obowiązującym Kodeksem Prawa Kanonicznego. Członek instytutu świeckiego nawet po wieczystej konsekracji może zawrzeć sakramentalne małżeństwo."

Z tym zdziwiłam się, bo myślałam że jak złoży się śluby czystości to wyklucza to zawarcie związku małżeńskiego.
Ale sprawdziłam:
"Kodeks Prawa Kanonicznego Jana Pawła II postanawia, że tylko ważny (por. kan. 658, 1191 § 3), wieczysty ślub czystości, złożony publicznie, czyli w instytucie zakonnym (zarówno na prawie papieskim, jak i diecezjalnym), jest źródłem zrywającej przeszkody małżeńskiej (por. kan. 1088)26. Naturalna bowiem słuszność domaga się wierności ślubowaniu złożonemu Bogu. Małżeństwo zawarte przez zakonnika nie pozwalałoby mu wypełniać ślubów zakonnych. Nie stanowią przeszkody zrywającej śluby czy przyrzeczenia składane w stowarzyszeniach życia apostolskiego i w instytutach świeckich. Jednak osoby związane tego rodzaju ślubami czy przyrzeczeniami powinny postarać się o zwolnienie od nich u kompetentnej władzy kościelnej, albo raczej o zamianę na równoznaczne zobowiązanie, które będzie możliwe do wypełnienia w stanie małżeńskim i równocześnie pożyteczne dla życia duchowego małżonków i ich rodziny. Ta sama zasada odnosi się do ślubów prywatnych czystości, złożonych przez osoby nie należące do żadnego instytutu zakonnego lub świeckiego (Instrukcja 1986 r., n. 59)."
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_04.html

Zadawałam sobie jednak pytanie czy dziewica konsekrowana może zawrzeć związek małżeński bo o takim przypadku nie jest wspomniane w tym opracowaniu. Jest to ślub publiczny więc jak jest?

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-16 08:58

Maciej, na ankiecie jaką dostałam w Franciszkańskim Zakonie Świeckim potrzebną do wstąpienia do niego jest poświadczenie chrztu, bierzmowania, zawarcia związku małżeńskiego i opinia księdza proboszcza lub stosowne odrębne zaświadczenia.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Ania (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-16 09:18

no tak, gdyby dziewica konsekrowana mogła zawrzeć związek małżeński to byłoby to dla Ciebie idealne rozwiązania jak sądzę. I wilk syty i owca cała.
Skończ z wymyślaniem problemów i teorią. Bo w małżeństwie i tak będziesz miała inaczej niże to będziesz sobie wyobrażać i raz dwa będziesz musiała się nauczyć pokory i kompromisu oraz bycia i oddania drugiemu człowiekowi i szukania tego co wspólne a nie stawiania na swoim. W przeciwnym razie Twoje małżeństwo szybko runie.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-16 15:02

Ten film co oglądałaś, tego się trzymaj, pierwsza myśl jest najlepsza, tylko różnica wieku musi być jak największa. Samotny wdowiec koło 70-80. A gdyby jeszcze miał dzieci, to masz z głowy obowiązek prokreacyjny.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: aryp (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-01-16 20:56

Kan. 1088 Kodeksu Prawa Kanonicznego brzmi:
Nieważnie usiłują zawrzeć małżeństwo ci, którzy są związani wieczystym ślubem publicznym czystości w instytucie zakonnym.
Ślub czystości złożony w jakikolwiek inny sposób nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Przeszkodą jest jedynie ślub w instytucie zakonnym. Konsekracja dziewicy, podobnie jak konsekracja wdowy, nie jest przeszkodą.
Jest to za to postępowanie absolutnie niemoralne.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Monika (62.233.161.---)
Data:   2011-01-16 21:32

Osoby należące do zakonów świeckich zwanych trzecimi zakonami (franciszkański, dominikański, karmelitański, oblaci benedyktyńscy) nie są osobami konsekrowanymi i mogą zawrzeć sakrament małżeństwa (w III zakonach nie składa się ślubów, tylko przyrzeczenia).
Monika - świecka dominikanka

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-17 07:14

Monika, to wszystko prawda co do III zakonów świeckich. Też pisałam że osoba będąca w III zakonie może być w związku małżeńskim. Jednak byłam w kandydaturze w takiej formie życia konsekrowanego (instytut świecki) który wykluczał zawarcie związku małżeńskiego. Dlatego gdy poznałam chłopaka z instytutu musiałam wystąpić bo te dwie drogi wzajemnie się wykluczają.
A ankietę dla kandydata z FZŚ dostałam orientacyjne, bo raz byłam na spotkaniu dowiedzieć na czym to polega.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2011-01-19 19:58

Susa mam do Ciebie kilka pytań.
Czy masz bliską rodzinę (no wiesz, rodzeństwo, kuzynostwo, rodziców, itd.)?
Czy masz przyjaciół (w realu) lub dobrych znajomych?
Czy rozmawiasz z kimkolwiek z nich o swoich problemach i wątpliwościach życiowych?
Jeśli tak to co oni Ci radzą?
Czy może swoje problemy przedstawiasz tylko w internecie?
Sądzę, że odpowiedzi na te pytania wiele wyjaśnią. Tobie samej.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2011-01-25 10:40

Susa jak widzę uparcie milczysz. Czyżby odpowiedź na te pytania była aż tak trudna?

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-25 13:21

Temat odszedł już za daleko, na czwartą stronę, a raz już Ci odpowiadałam, tylko ten wątek został usunięty.
Nie jest tak, że moje problemy przedstawiam tylko w internecie, choć to źródło często pomaga mi o wiele bardziej niż rozmowa w realu. Z mamą rozmawiam o swoich problemach i wątpliwościach życiowych, mam też dobrą koleżankę (przyjaciółkę) z którą o tym rozmawiam. Poza tym rozmawiam o tym z psychologiem i księdzem. Ale choć mam obecnie dobry kontakt z matką, poprawił się chyba gdy chodzę z chłopakiem, o tym, o relacji z chłopakiem dużo rozmawiam z mamą, ale to mamie nie powiedziałabym o swojej próbie życia konsekrowanego. Tego czego dotyczy wątek: czyli raz próbowałam życia konsekrowanego a teraz próbuję relacji z mężczyzną, do tego to jest do wstąpienia do Instytutu nie powiedziałabym mamie. W końcu z Instytutu wystąpiłam między innymi dlatego bo nie chciałam by mama się o tym dowiedziała.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2011-01-25 16:17

Susa czyli uważasz, że rady internetowe dotyczące najważniejszych życiowych decyzji są ważniejsze, od rad osób bliskich? A jeśli tak cenisz te internetowe porady, to dlaczego (co wielokrotnie w Twoich postach i odpowiedziach do nich miało miejsce) nie analizujesz dogłębnie odpowiedzi i nie wyciągasz z nich wniosków? Tylko drążysz temat z takim zapamiętaniem, jakbyś oczekiwała, że znajdzie się ktoś, kto trafi w sedno Twojego problemu (sedno w Twoim odczuciu). Odnoszę wrażenie, że chciałabyś aby ktoś odczytał Twój tok rozumowania, stanął dokładnie na Twoim miejscu i odpowiedział Ci zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Mam problem ze zrozumieniem punktu widzenia innych ludzi i z akceptacją czegoś czego nie rozumiem. Ale dopuszczam myśl, uświadamiam sobie, że problem nie leży w tym, iż to inni mnie nie rozumieją, inni źle pojmują sprawy, ale w moim spojrzeniu na ich wolną wolę i w mojej nieumiejętności uszanowania ich punktu widzenia i jednoczesnego zachowania prawa do własnego spojrzenia.
Jeśli masz możliwość omówienia problemu z zaufanym, dojrzałym przyjacielem/przyjaciółką, czy osobą duchowną, która Cię zna, to masz naprawdę wielki skarb.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-25 18:37

Dorota napisała: "Susa czyli uważasz, że rady internetowe dotyczące najważniejszych życiowych decyzji są ważniejsze, od rad osób bliskich?" - Może nie są ważniejsze, ale uzupełniają się. Z księdzem i psychologiem mam możliwość spotkania raz w miesiącu, do tego czasu narastają wątpliwości a internet mam na wyciągniecie ręki, z nimi potem rozmawiam, o tematach poruszanych na forum. Rozmawiam jeszcze z matką, ale od niej nie uzyskam odpowiedzi, na pytanie zgodne z wiarą i katolicką nauką. Potrzebuję też innego spojrzenia, dlatego korzystam z forum.

"A jeśli tak cenisz te internetowe porady, to czemu (co wielokrotnie w Twoich postach i odpowiedziach do nich miało miejsce) nie analizujesz dogłębnie odpowiedzi i nie wyciągasz z nich wniosków?" - Przecież analizuję dogłębnie i wyciągam wnioski. Na tym przykładzie masz, że sprawdziłam czy śluby w instytucie świeckim są przeszkodą do zawarcia związku małżeńskiego i zrodziła się we mnie kolejna wątpliwość, która została wyjaśniona w kolejnej odpowiedzi. A czasem czuję, że ktoś nie zrozumiał pytania, albo jak w tym temacie ktoś III zakon pomylił z instytutem świeckim czy napisał, że do III zakonu nie potrzeba świadectwa chrztu, nie wiem czy jest ono potrzebne, ale odpisałam, że w papierach jakie dostałam do wypełnienia było świadectwo chrztu.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-25 18:40

Doroto, nie zadręczaj sama siebie, jesteś na to zbyt inteligentna.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2011-01-25 19:31

Michał nie podpuszczaj mnie.
A swoją drogą zazdroszczę Susie możliwości co comiesięcznego roztrząsania swoich problemów zarówno z osobą duchowną jak i psychologiem. Osobiście stoję teraz przed takim murem, w który walę głową bez rezultatu. Jak ten muł, nie mogę ruszyć do przodu. Naprawdę zaczynam zazdrościć ludziom ich problemów, bo wydaje mi się, że tak łatwo je rozwiązać, korzystając z doświadczenia innych. A myślałam naiwnie, że w moim życiu okres burz i nawałnic mam już za sobą.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-25 19:54

Masz rację to było naiwne. Z mojego doświadczenia wynika, że to dopiero po śmierci, nie przed. Ale masochizm, przyznaj, nie najlepiej jednak świadczy o człowieku, chyba, że traktujesz go jako przyjemne odprężenie w porównaniu z tym czego doświadczasz.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-01-25 19:58

Dorota, taką możliwość można szukać w diecezjalnej poradni rodzinnej (przyjmują też psychologowie i ksiądz, nie tylko w sprawach narzeczeńskich i rodzinnych), w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich, lub choćby w poradni zdrowia psychicznego z NFZ (porady bezpłatne finansowane przez NFZ, a natrafiłam na panią, która szanowała chrześcijański punkt widzenia, ale ze względu na to, że terapię mam w SPCh nie skorzystałam z tej możliwości bo nie można chodzić do dwóch psychologów na raz)

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-25 22:17

Wystarczy, że jednego psychologa wykończysz swoimi problemami. A drugi może napisze pracę doktorską na podstawie Twoich tekstów w forum pomocy.

 Re: Dwie metryki chrztu do różnych celów. Czy można?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2011-01-26 09:26

Susa, otrzymujesz tak wiele rad od ludzi i ich nie wykorzystujesz. Robisz to dla samej przyjemności zajmowania innych swoją osobą? Pytam retorycznie. Dajmy już spokój, rzeczywiście nie chcę być masochistką. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: