logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 08:53

Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia organizowanych przez jeden z zakonów. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłem w tego rodzaju spotkaniach z Bogiem. Dni skupienia, które mnie interesują nie mają sprecyzowanej grupy docelowej (nie są to dni dla młodych, dla dziewcząt) - po prostu dla wszystkich. Mam pytanie do osób, które mają już doświadczenie w tym temacie, mianowicie z jakiej grupy wiekowej osoby uczestniczą w takich dniach "dla wszystkich"? Czy są to z reguły i w większości kobiety w podeszłym wieku, czy są też mężczyźni i osoby przed 40-tką? Pytam o to, gdyż z doświadczenia wiem, że nigdzie nie ma więcej Boga jak w drugim człowieku i liczyłbym na odnalezienie tam kogoś do wzajemnej rozmowy religijnej. Pokój.

 Re: Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 12:08

"nigdzie nie ma więcej Boga jak w drugim człowieku i liczyłbym na odnalezienie tam kogoś do wzajemnej rozmowy religijnej" - A może szukasz też żony? Zatem zachęcam do odwiedzania katolickich portali matrymonialnych. Np. sprawdź tutaj:
http://www.katolik.pl/zanim-zapytasz,22322,c.html -> pkt 1b.
Są tam też informacje o skupieniach. W świecie realnym też są ogłoszenia o Mszach świętych i skupieniach.
Jeśli jednak nie interesuje cię ożenek, powiem ci o swoich doświadczeniach ze skupieniami. Żadne skupienie nie jest "dla wszystkich". Wynika to z faktu, że nigdy nie da się zaspokoić oczekiwań "wszystkich". Msze święte w kościołach parafialnych zwykle są "dla wszystkich" i widzisz sam, co z tego wynika: nie szukasz tam kontaktu z Bogiem, tylko chcesz pojechać do zakonników. Uczęszczałam na różne skupienia, organizowane między innymi przez Jezuickie Ośrodki Rekolekcyjne:
http://rekolekcje.jezuici.pl/ - znajdziesz tam program i terminy.
Nie ma żadnej reguły co do wieku. Raczej nie ma osób w podeszłym wieku, lub stanowią zdecydowaną mniejszość na określonym skupieniu. Są właśnie osoby przed 40-tką. Jednak - jak sama nazwa wskazuje - "skupienie" ma służyć SKUPIANIU SIĘ, a nie rozmowie. Dlatego rozmowy prowadzą uczestnicy z organizatorami: ojcem rekolekcjonistą lub jednym z jego współpracowników.

 Re: Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia.
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 13:12

Zdecydowanie nie szukam żony. Szukam Boga. A więcej Go w świadectwie człowieka, niż w czytanym słowie. Zignoruję tę sugestię i nie będę czuł się urażony. Pytanie pozostaje nadal aktualne.

 Re: Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 14:03

"Zignoruję tę sugestię i nie będę czuł się urażony" - Nie miałam zamiaru cię urazić. A co może być złego w szukaniu żony? Teraz sporo kobiet na tym forum poczuje się urażone, gdy przeczyta, co napisałeś. Podałam ci dobry adres do wybrania sobie skupienia. Gdzie "więcej Boga", to już jest odrębny temat. Myślę, że masz trochę błędny pogląd na ten temat. Może po skupieniu go zmienisz.

 Re: Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia.
Autor: qwert (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 15:23

Myślę, że raczej szukasz klubu dyskusyjnego, a nie skupienia. Wyjeżdżając na dzień skupienia, nie powinno się zważać na inne osoby, ale uczynić intencję poświecenia tego czasu dla Boga, wyciszyć się odejść w samotnię i w sercu przebywać z Bogiem. A jeśli szukasz wzajemnej rozmowy religijnej, może szukać należy w Duszpasterstwie Akademickim, tam są również spotkania także dla absolwentów, w których podejmuje się rozmowę religijną na różne tematy.

 Re: Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2012-04-19 20:18

Odpowiem Ci na podstawie mojego doświadczenia. Prawie wszystkie rozmowy religijne, które zaowocowały moim zbliżeniem się do Boga, odbyłam z osobami (nie wyłączając kobiet) w "podeszłym" wieku, czyli po czterdziestce. ;)

 Re: Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia.
Autor: Marlinek (---.play-internet.pl)
Data:   2012-04-19 21:29

Polecam Fundament Rekolekcji Ignacjańskich. Sprawdź tutaj: http://odnowa.jezuici.pl/index.php?page=rekolekcje

Osoby, które uczestniczą, są w różnym wieku: od 18 wzwyż, ale to nie będzie miało znaczenia, bo rekolekcje są w milczeniu, nakierowane nie na kontakt z drugim człowiekiem, tylko z Bogiem.

 Re: Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: Esterka (---.205.12.162.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-04-19 22:01

Wątpię, czy w czasie Dni Skupienia znajdzie się ktoś, kto będzie miał czas i ochotę na rozmowę, jakiej oczekujesz. Plan takich dni jest zwykle dość napięty, a w czasie wolnym ma się ochotę choć na moment zresetować mózg i np. wyjść na spacer, czy zwyczajnie pożartować z kimś. Bywa też, że takie dni odbywają się w milczeniu, i wtedy rozmawia się co najwyżej z kapłanem, czy inną osobą prowadzącą i raczej nie zabiera mu się wtedy całego wolnego czasu, bo on też chce odpocząć, a poza tym ma mało czasu, a dużo osób chętnych do rozmowy. Rozczaruję Cię jeszcze w innej kwestii: konferencje na tego typu rekolekcjach wyjazdowych z reguły są oparte właśnie o słowo pisane, a konkretnie Pismo Święte.

Tak z ciekawości: ile masz lat, że dla Ciebie 40, to podeszły wiek? I dlaczego uważasz, że rozmowa z kimś młodszym (czyli mniej doświadczonym życiowo) da Ci więcej, niż z tą "kobietą w podeszłym wieku"? Nie ograniczaj Boga.

 Re: Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-20 12:34

"więcej Go w świadectwie człowieka, niż w czytanym słowie" -
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało" (J 1, 1-3).

 Re: Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-20 13:40

> Chciałbym uczestniczyć w dniach skupienia organizowanych przez jeden z zakonów /.../ Z jakiej grupy wiekowej osoby uczestniczą w takich dniach "dla wszystkich"?
/.../

Na Panskim miejscu zapytalbym u zrodla, u organizatora (w 'jednym z zakonow').
moderator

 Re: Spotkanie 'dla wszystkich', czyli dla jakiej grupy wiekowej?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-04-22 10:36

"Pytam o to, gdyż z doświadczenia wiem, że nigdzie nie ma więcej Boga jak w drugim człowieku". - Radziłabym skonfrontować to subiektywne doświadczenie z obiektywną prawdą, bo teza jest ryzykowna teologicznie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: