logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: :-) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-26 08:56

Szczęść Boże, czy brewiarzową Godzinę Czytań można codziennie odmawiać z następnego dnia, czy tylko jak jest wigilia jakiejś uroczystości? Czy musi być odmawiana po Nieszporach i zapadnięciu zmroku?

 Re: Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-05-26 10:35

Jeżeli chcesz zachować sens Liturgii Godzin, a więc łączność z Kościołem, Godzinę Czytań z dnia następnego należy odmawiać po nieszporach - niezależnie od tego czy nazajutrz jest uroczystość. Jednak, jeżeli takowa przypada, odmawiamy wszystkie Godziny (od Pierwszych Nieszporów do Komplety) z uroczystości. :)
Mam nadzieję, że nie pokręciłem. ;)

 Re: Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: :-) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-26 11:46

Ale czy musi zapaść zmrok?

 Re: Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-05-26 12:49

Dobrze jest, jeśli zapada, bo zasadę mówiącą, że wieczorem zaczyna się dzień następny, czerpiemy z kalendarza żydowskiego, który ową granicę widzi właśnie w zachodzie słońca (LG dosłownie podaje "kiedy kończy się dzień"), jednakowoż zwykło się przyjmować, że minimalną granicą jest godzina 16:00. Zresztą zazwyczaj we wspólnotach monastycznych czy seminariach nieszpory mają miejsce w okolicach 17:00, więc na zmrok też nie czekają. ;)

 Re: Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: :-) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-26 17:49

Wiem, że Nieszpory mogę odmawiać np o 16:00, jak jeszcze jest jasno, ale pytam o Godzinę Czytań - czy musi zapaść zmrok, aby odmówić ją poprzedniego dnia?

 Re: Czy godzinę czytań można codziennie z następnego dnia?
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2012-05-26 20:27

Skoro jedynym warunkiem odmówienia Godziny Czytań jaki podałem wcześniej jest odmówienie Nieszporów (z kolei nie muszą być one odmawiane po zmroku), zmrok lub jego brak, nie gra tu roli. ;) Innymi słowy: Możesz odmawiać Godzinę Czytań przed zapadnięciem zmroku, po odmówieniu Nieszporów. :)
Jeżeli pytanie dotyczy sytuacji gdy w ogóle nie odmawiasz Nieszporów, ale chcesz odmówić Godzinę Czytań, sądzę, że taki przypadek nie jest regulowany przez przepisy, gdyż zazwyczaj osoby odmawiające Godzinę Czytań są zobowiązane do całej Liturgii, lub przynajmniej tzw. "większych" Godzin (Jutrznia, Nieszpory). W takim wypadku myślę, że Godzina Czytań odmówiona przed zapadnięciem zmroku byłaby ważna liturgicznie, jednakowoż chyba bardziej pasowałoby odmówić ją we właściwy dzień. Przy czym nie jestem pewien tej ostatniej sytuacji. Tak przypuszczam. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: